Podstawy fizyki Tom 2
Druga część nowoczesnego, przejrzyście napisanego i kompletnego podręcznika podstaw fizyki nareszcie po polsku!
Zawiera elementy fizyki współczesnej - elementy teorii względności, mechaniki kwantowej, podstawy fizyki ciała stałego, fizyki jądrowej i cząstek elementarnych. Przedstawia aktualny stan wiedzy - zarówno w rozdziałach związanych z fizyką współczesną, jak i dotyczących fizyki klasycznej.
Tom 2 prezentuje zagadnienia z następujących dziedzin:
Aparat matematyczny ograniczony został do niezbędnego minimum. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęcia i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami. Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie omówionego materiału, któremu towarzyszą pytania i zadania sprawdzające jego zrozumienie.
Na końcu podręcznika znajduje się Dodatek, w którym można znaleźć:
- Międzynarodowy Układ Jednostek,
- podstawowe stałe fizyczne,
- niektóre dane astronomiczne
- współczynniki zamiany jednostek
- wzory matematyczne
- właściwości pierwiastków
- układ okresowy pierwiastków
- odpowiedzi do sprawdzianów oraz pytań i zadań.
Polskie wydanie podręcznika D. Halliday, R. Resnick, J.Walker Podstawy fizyki stanowi tłumaczenie szóstego wydania oryginału z 2001 roku, któremu towarzyszy obszerny zestaw starannie przygotowanych materiałów uzupełniających, mających za zadanie ułatwić wykładowcom i studentom korzystanie z książki. Strona internetowa:http://www.wiley.com/college/hrw, której adres pojawia się w przedmowie do polskiego tłumaczenia podręcznika, jest aktualna, mimo iż ukazało się już siódme wydanie amerykańskie tej publikacji. Czytelnik znajdzie tam na podstronie dotyczącej Fundamentals of Physics, 6th Edition z 2001 r. oryginalne materiały dodatkowe odpowiadające polskiej edycji podręcznika.
Książka przeznaczona dla studentów nauk przyrodniczych na uniwersytetach, studentów fizyki studiów licencjackich, nauczycieli fizyki oraz uczniów liceów klas matematyczno-fizycznych.
(PDF)
Podziękowania
83.3 KB
David Halliday
(1916–2010), amerykański fizyk, powszechnie znany jako współautor Podstaw fizyki. Doktor fizyki, w czasie II wojny światowej zajmował się technika radarową. Napisał książkę na temat fizyki jadrowej.
Robert Resnick
(1923–2014); nauczyciel fizyki i autor lub współautor 7 podręczników na temat teorii względności, mechaniki kwantowej i fizyki ogólnej. Otrzymał Medal Oersteda (1974), najwyższą nagrodę przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki. Prezydent tego towarzystwa w latach 1986–1990.
Stypendysta Fulbrighta, honorowy pracownik naukowy i profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda (1964/65), honorowy profesor wizytujący w Chińskiej Republice Ludowej (w 1981 i 1985).
Otrzymał nagrodę Fundacji Exxon na wybitne nauczanie (1954), nagrodę Rensselaer Polytechnic Institute dla wybitnych wykładowców (1971) i nagrodę dla najlepszego wykładowcy roku (1972). Członek Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki i członekm towarzystw honorowych Phi Beta Kappa i Sigma XI.
Jearl Walker
Wybitny wykładowca i popularyzator fizyki. Po doktoracie podjął pracę na Cleveland State University, gdzie do dziś jest profesorem fizyki, pasjonatem jej nauczania. Jeszcze jako doktorant stwierdził, że tradycyjnie prowadzone zajęcia z fizyki nie są zbyt lubiane przez studentów kierunków innych niż fizyka, którzy nie uważają jej za szczególnie ciekawą i przydatną w życiu. Uznał, że trzeba ich o tym przekonać, najlepiej pokazując im, jak wiele zjawisk, doświadczeń i umiejętności spotykanych przez nich w codziennym życiu można wyjaśnić, zrozumieć i wykorzystać, stosując pojęcia i prawa fizyki. Temu przekonaniu Walker jest wierny do dziś. Kierując się tym podejściem, przez kilkanaście lat redagował rubrykę „The Amateur Scientist” w miesięczniku Scientific American, a w 1990 roku dołączył do zespołu autorów słynnego podręcznika Podstawy fizyki, będącego od tej pory dziełem Davida Hallidaya, Roberta Resnicka oraz Jearla Walkera.