Programowanie obrabiarek CNC
Wydawnictwo przedstawia kolejne, najnowsze – zmienione i zaktualizowane wydanie bestsellerowej książki dotyczącej programowania obrabiarek sterowanych numerycznie.
Publikacja stanowi bogate kompendium wiedzy praktycznej o technikach programowania oraz możliwościach technologicznych różnych pakietów/programów CAD/CAM, które są powszechnie stosowane w nowoczesnym przemyśle wytwórczym.
Autorami jest doświadczona kadra naukowców i praktyków, którzy w swojej pracy akademickiej oraz projektach przemysłowych wykorzystują z powodzeniem opisane w książce zagadnienia.
Publikacja ta kierowana jest z jednej strony do studentów studiów technicznych na kierunkach przykładowo: Mechanika i budowa maszyn, Mechatronika, Automatyka i Robotyka czy Zarządzanie i inżynieria produkcji. Praktyczne treści i aktualne wskazówki przydadzą się również studentom studiów podyplomowych oraz praktykom – np. programistom obrabiarek CNC, inżynierom mechanikom albo służbom utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach.
Wit Grzesik
prof. dr hab. inż. Wit Grzesik
Politechnika Opolska, Wydział Mechaniczny
Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji
Prof. dr hab. inż. Wit Grzesik jest profesorem zwyczajnym Politechniki Opolskiej, zatrudnionym w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym tej uczelni.
W swojej pracy badawczej koncentruje się na fizykalnych podstawach procesu skrawania, modelowaniu procesu skrawania, badaniach warstwy wierzchniej i właściwości funkcjonalnych powierzchni. Interesuje się też systemami programowania CAD/CAM, automatyzacją procesów obróbkowych i nowoczesnymi systemami wytwórczymi.
W swoim dorobku naukowym ma 4 książki i 2 monografie oraz ponad 300 artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach, w tym ponad 120 w czasopismach z listy filadelfijskiej. Jest autorem kilku patentów i opracowań dla przemysłu.
Był wielokrotnie członkiem Komitetu Budowy Maszyn PAN, Sekcji Podstaw Technologii KBM PAN. Od 2008 r. jest członkiem Międzynarodowej Akademii Inżynierii Produkcji CIRP. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych i zespołów recenzentów wielu krajowych i zagranicznych czasopism naukowych.
Piotr Niesłony
Dr hab. inż. Piotr Niesłony jest profesorem uczelni Politechniki Opolskiej, kierownikiem Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej.
Jest autorem monografii przedstawiającej problemy modelowania rozpływu temperatury w procesie skrawania oraz autorem książki o programowaniu obrabiarek CNC w oparciu o system Mastercam.
Jego zainteresowania naukowe obejmują fizykalne aspekty procesu skrawania z ukierunkowaniem na nowoczesne powłoki narzędziowe, badania doświadczalne właściwości tych powłok oraz szeroko pojęte modelowanie oddziaływań cieplnych. Interesuje się też modelowaniem MES obróbki skrawaniem, tribologią w procesach technologicznych, badaniami i oceną technologicznej warstwy wierzchniej jak i technologiami CAD/CAM ze szczególnym uwzględnieniem interaktywnych systemów programowania.
Jest autorem i współautorem ponad 70 publikacji w czasopismach, w tym z listy filadelfijskiej oraz materiałach konferencyjnych. W 2010 roku uzyskał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za swoją rozprawę habilitacyjną nt. Modelowania przepływu ciepła i rozkładu temperatury w strefie skrawania dla ostrzy z twardymi powłokami ochronnymi.
Jest członkiem Sekcji Podstaw Technologii Maszyn Komitetu Budowy Maszyn oraz Komisji Energetyki oddziału PAN w Katowicach. Wchodzi w skład zespołu recenzentów wielu zagranicznych czasopism.
Piotr Kiszka
Dr inż. Piotr Kiszka jest kierownikiem Działu Obróbki Mechanicznej w firmie Armex Automatyka w której odpowiada między innymi za wdrażanie oprogramowania CAM. Jego zainteresowania zawodowe obejmują programowanie maszyn CNC z wykorzystaniem oprogramowania typu CAD/CAM, tworzenie oraz wdrażanie postprocesorów, a także opracowywanie programów parametrycznych dla obrabiarek CNC.
Jest autorem kilku publikacji dotyczących skrawalności materiałów konstrukcyjnych i rozpływu ciepła w procesie skrawania. Swoje osiągniecia badacze prezentował na krajowych jak i międzynarodowych konferencjach naukowych. Był współautorem poprzedniego wydania książki.