Sztuczne światła
Ciemne przejścia w 2018 roku, nakładem Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Wiersze tłumaczone były na różne języki: bułgarski, hebrajski, ukraiński, rosyjski, niemiecki, serbski i angielski, prezentowane w prasie, w różnych antologiach, czytane podczas spotkań.
Od lat siedemdziesiątych Anna Nasiłowska uprawia krytykę literacką, jest też autorką kilku biografii oraz profesorem literatury, w tym autorką dwóch zarysów Trzydziestolecie 1914 - 1944 oraz Literatura okresu przejściowego 1975 - 1996. W 2019 ukazała się jej jednotomowa Historia literatury polskiej, bardzo życzliwie przyjęta w prasie. Zajmuje się też fotografią, w kwietniu 2020 roku, w trakcie pandemii prowadziła na Fecebooku własny projekt #teatrminimalny.
Najnowszy tom „Sztuczne światła” to gęste, realistyczne, bolesne wiersze, które mają swój rodowód w poezji Anny Świrszczyńskiej. Metro, gdzie rozgrywają się współczesne scenki rodzajowe to swoisty mikrokosmos. W tym tyglu mieszają się światy, a profanum triumfuje nad sacrum. Jednak na stacjach, gdy w oknach podziemnej kolejki migają sztuczne światła, udaje się czasami znaleźć wyjście z naszego codziennego Hadesu.
Anna Nasiłowska
Urodzona w 1958 roku; docent doktor habilitowany; prozaik, eseistka, krytyk literacki, od 1987 roku pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN.
Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutowała w prasie literackiej w 1977 roku, cyklem wierszy ogłoszonym na łamach miesięcznika Nowy Wyraz. Prowadziła wykłady i seminaria o historii literatury polskiej i kulturze XX wieku.
Od 1978 roku publikuje w prasie literackiej teksty krytyczno-literackie. Od 1990 roku współredaguje dwumiesięcznik Teksty Drugie.
Jest autorką licznych prac o literaturze: artykułów naukowych, prac krytycznych, recenzji, esejów, opowiadań, miniatur, reportaży, szkiców, haseł encyklopedycznych, a także książek prozatorskich: Poezja opisowa Stanisława Trembeckiego (Wrocław 1990), Kazimierz Wierzyński (Warszawa 1991), Miasta (Warszawa 1993), Domino. Traktat o narodzinach (Warszawa 1995), Literatura współczesna po 1939 roku (1997), Persona liryczna (2000), Księga początku (2002), Czteroletnia filozofka (2004), Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir (2006) oraz przygotowanego z Elżbietą Lempp albumu Wielka ciekawość.
Więcej informacji o autorce: http://www.nasilowska.archirek.pl/