W poszukiwaniu wyzwań
O jakości konkursu decydują przede wszystkim zadania. Powinny być one oryginalne, ciekawe i o różnym stopniu trudności. Ich rozwiązanie powinno sprawiać satysfakcję, a kłopoty z rozwiązaniem zachęcać do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności. Ta książka zawiera subiektywny wybór „najlepszych” zadań z konkursów algorytmiczno-programistycznych współorganizowanych przez Uniwersytet Warszawski wraz z opisem rozwiązań wzorcowych.
Wyboru zadań dokonały osoby, które odegrały znaczące role w historii polskich konkursów algorytmiczno-programistycznych jako ich uczestnicy lub organizatorzy. Autorzy wszystkich opracowań w tej książce mają ścisłe związki z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego jako jego absolwenci, pracownicy lub studenci.
Zadania przedstawione i omówione w tej książce pochodzą z następujących konkursów informatycznych:
-
Olimpiada Informatyczna,
-
Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów,
-
Obóz Naukowo-Treningowy im. Antoniego Kreczmara,
-
Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej,
-
Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym,
-
Potyczki Algorytmiczne.
Informacja o autorach:
Autorami opracowań w tym wydawnictwie są osoby, które mają ścisłe związki z Uniwersytetem Warszawskim i odcisnęły znaczący ślad w historii konkursów informatycznych organizowanych lub współorganizowanych przez Uniwersytet. Ze względu na charakter tej książki ograniczyliśmy się tylko do osób, które mają doświadczenie w przygotowywaniu i rozwiązywaniu zadań konkursowych. Wśród autorów są wykładowcy akademiccy i studenci, zawodnicy o międzynarodowych sukcesach w konkursach programistycznych, edukatorzy i popularyzatorzy informatyki.
Każdy autor został poproszony o wybranie i opisanie rozwiązań dwóch zadań z konkursów współorganizowanych przez Uniwersytet Warszawski, które uznał za najciekawsze, przy czym na wybór zadania mogły mieć wpływ zarówno jego trudność, metody rozwiązania i walory
edukacyjne, jak i osobiste wspomnienia z nim związane. Każdy autorski opis rozwiązań jest poprzedzony krótkim biogramem, przedstawiającym związki autora z konkursami programistycznymi oraz jego zainteresowania naukowe i pozanaukowe.
W poszukiwaniu wyzwan str218-219.pdf(pdf)
76 KB
W poszukiwaniu wyzwan str248-249.pdf(pdf)
96 KB
W poszukiwaniu wyzwan str30-31.pdf(pdf)
82 KB
W poszukiwaniu wyzwan str93-95.pdf(pdf)
93 KB
Przeczytaj fragment
W poszukiwaniu wyzwan str218-219.pdf(pdf)
76 KB
W poszukiwaniu wyzwan str248-249.pdf(pdf)
96 KB
W poszukiwaniu wyzwan str30-31.pdf(pdf)
82 KB
W poszukiwaniu wyzwan str93-95.pdf(pdf)
93 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Krzysztof Marian Diks
prof. dr hab. - Jest algorytmikiem, profesorem informatyki w Uniwersytecie Warszawskim. Od 24 lat jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej, w którym od roku 1999/2000 piastuje funkcję przewodniczącego. Był pomysłodawcą ogólnopolskiego, otwartego konkursu programistycznego Potyczki Algorytmiczne. W roku 2005 współorganizował w Polsce Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną, a w roku 2012 – Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Razem z profesorem Janem Madeyem opiekuje się studentami Uniwersytetu Warszawskiego, którzy z sukcesami uczestniczą w zawodach w programowaniu zespołowym. Wychowankowie profesora dwa razy zdobyli akademickie mistrzostwo świata w programowaniu zespołowym. Profesor Diks jest współautorem podręcznika akademickiego z algorytmów i struktur danych, jak też współautorem tłumaczeń na język polski najważniejszych książek w tej dziedzinie: „Wprowadzenie do algorytmów” i „Sztuka programowania”.
Academic teacher in mimuw; since 2016, Chair of the Polish Accreditation Committee; 20-time participant in the acm-icpc World Finals as a co-coach and academic advisor of the University of Warsaw competitive programming teams: between 2012 and 2017, teams from the University of Warsaw won two gold, three silver and one bronze medal, including two overall runner-up titles (2012 and 2017).
Tomasz Idziaszek
Dr Tomasz Idziaszek jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej. Pełni funkcję sekretarza naukowego, odpowiedzialnego za dobór propozycji zadań na Olimpiadę. Jest autorem ponad setki zadań programistycznych. Organizator konkursów: Potyczki Algorytmiczne, Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, Bałtycka Olimpiada Informatyczna, 24-godzinny konkurs Asseco Programming Marathon24. Autor i redaktor publikacji olimpijskich oraz artykułów o tematyce informatycznej w popularnonaukowym czasopiśmie "Delta".
Received his Ph.D. degree (theory of infi nite tree languages) in 2014 from mimuw; currently working at Codility on developing algorithmic problems and testing programming skills; since 2013, Scientifi c Secretary in the Main Committee of the Polish Olympiad in Informatics.
Jakub Łącki
Dr Jakub Łącki jest członkiem komitetu naukowego Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Kierował wyborem zadań na Potyczki Algorytmiczne oraz współorganizował Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Był również kierownikiem naukowym olimpijskich Obozów Naukowo-Treningowych im. Antoniego Kreczmara. Obecnie pracuje na stanowisku badawczym w Google w Nowym Jorku. W pracy naukowej zajmuje się algorytmami grafowymi.
Received his Ph.D. degree (dynamic graph algorithms) in 2015 from mimuw; since 2016 working for Google Research in New York; since 2014, member of the Scientifi c Committee of the International Olympiad in Informatics.
Jakub Radoszewski
Dr Jakub Radoszewski jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego tego komitetu i kierownika jury Olimpiady. Autor kilkudziesięciu zadań olimpijskich. Był kierownikiem jury konkursów: Potyczki Algorytmiczne, Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów. Od ponad 10 lat jest redaktorem dorocznych wydawnictw Olimpiady Informatycznej. Pracował w redakcji "Delty". Współtwórca portalu main.edu.pl oraz kursu programowania na platformie main2.edu.pl. Adiunkt w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy naukowej zajmuje się algorytmiką i kombinatoryką tekstów.
Academic teacher in mimuw; received his Ph.D. degree (algorithms on texts) in 2012 from mimuw; since 2016, vice-chair of the Main Committee of the Polish Olympiad in Informatics.