Wielokryterialna optymalizacja procesów wytwarzania części maszyn - Outlet
Książka jest poświęcona wielokryterialnej optymalizacji procesów wytwarzania części maszyn. Omówiono w niej zagadnienia oceny i wyboru rozwiązania najlepszego - ze zbioru rozwiązań możliwych - ze względu na dwa i więcej kryteriów. Zagadnienia te dotyczą doboru najlepszej struktury procesu lub operacji wytwarzania, a także najlepszych parametrów operacji. Szczególnie wnikliwie przedstawiono strukturę procesu obróbki części maszyn wraz z charakterystyką grafów przeznaczonych do jej opisu, kryteria optymalizacji, a przede wszystkim metody optymalizacji wielokryterialnej. W metodach tych do oceny stosuje się: subiektywne kryteria punktowe i względne, kryteria deterministyczne, probabilistyczno-statystyczne oraz kryteria rozmyte. Scharakteryzowano także procedurę wyznaczania zbioru rozwiązań Pareto-optymalnych za pomocą metody wag oraz metody zmodyfikowanej odległości opartej na obliczeniach ewolucyjnych. Rozważania teoretyczne uzupełniono przykładami wyboru najlepszego wariantu struktury procesu wytwarzania półosi napędowej i rotora przędzarki oraz doboru optymalnych parametrów operacji nagniatania i toczenia wykończeniowego ostrzami ze stali 18HGT w stanie zahartowanym.
Książka jest przeznaczona dla studentów i doktorantów uczelni technicznych i techniczno-menedżerskich, w szczególności na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produkcji. Będzie też przydatna dla inżynierów technologów korzystających z metod optymalizacji w pracy zawodowej.
Stanisław Płonka
PROF. DR HAB. INŻ. STANISŁAW PŁONKA
Płonka Stanisław: emerytowany profesor nauk technicznych; Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej; Wydział Budowy Maszyn i Informatyki, Katedra Technologii Maszyn i Automatyzacji;
W latach 1960-1965 uczęszcza do Technikum Mechaniczno-Elektrycznego o specjalności obróbka skrawaniem w Bielsku-Białej. Studia odbywa w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych. W 1971 roku broni pracy magisterskiej pt. Wpływ rodzaju szlifowanego materiału na wielkość sił skrawania, której promotorem był prof. dr inż. Stanisław Markowski. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1978 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, stopień doktora habilitowanego – w 1999 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a tytuł naukowy profesora nauk technicznych w 2011 roku.
Redaktor Działu Zeszytów Naukowych Budowa i Eksploatacja Maszyn od 2001 do 2016r. W latach 2007 – 2016 – kierownik Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji.
Prowadził wykłady od wielu lat m. in. z następujących przedmiotów: technologii budowy maszyn, projektowania procesów obróbki i montażu, metod optymalizacji w wytwarzaniu, podstaw wspomagania decyzji, zarzadzania produkcją i operacjami.
Łącznie w dorobku naukowym posiada 1 monografię autorską i 1 monografię współautorską, 1 książkę i 1 współautorski podrozdział w książce p.t.: Bewerten technischer Systeme - Springer-Verlag, 192 publikacje autorskie i współautorskie, 9 patentów i wzorów użytkowych, w tym 30 publikacji zagranicznych i 11 publikacji w czasopismach będących na liście filadelfijskiej. Promotor ponad 160 prac inżynierskich i magisterskich oraz 3 prac doktorskich. Opracował ponad 200 opinii i ekspertyz dla przedsiębiorstw.
Praca zawodowa:
W latach 1971-1973 pracował w Bielskiej Fabryka Maszyn Włókienniczych na stanowisku technologa montażu i mistrza montażu oraz kierownika obróbki walców i wałków, następnie w latach 1977-1993 w wymiarze 1/4 etatu w charakterze specjalisty technologa w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Przędzalnictwa Wełny BEFAMATEX w Bielsku-Białej, natomiast w latach 1994-2000, w postaci umowy o dzieło, w charakterze specjalisty konstruktora do spraw badań w Fabryce Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED w Bielsku-Białej.