Zarządzanie w kulturze
Książka stanowi aktualne źródło wiedzy o zarządzaniu w sektorze kultury. Jej unikatową wartością jest kompleksowe ujęcie najważniejszych zagadnień teoretycznych, a także konsekwentne odwoływanie się do praktyki zarządzania poprzez trafnie dobrane studia przypadków. Wśród autorek i autorów publikacji są zarówno teoretycy, jak i praktycy zarządzania kulturą, związani z Zakładem Zarządzania Kulturą Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Patronat honorowy: NARODOWE CENTRUM KULTURY
Publikację oceniam pozytywnie, gdyż jest ona bardzo wartościową pracą naukową, posiadającą walory zarówno poznawcze, jak i aplikacyjne […]. Książka wypełnia lukę występującą na rynku wydawniczym w Polsce w zakresie publikacji prezentujących w holistyczny, wielowymiarowy i nowoczesny sposób wyzwania oraz procesy i uwarunkowania zarządzania w kulturze.
dr hab. Magdalena Sobocińska,
prof. UEW
W ostatnich latach obserwuje się coraz silniejszą profesjonalizacje sfery kultury, wynikającą z uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, a także ze zmian w otoczeniu współczesnej instytucji kultury. Profesjonalizacji kadr nie towarzyszy rozwój zasobów wiedzy niezbędnej dla aktywnego i efektywnego zarządzania organizacją w sferze kultury. Luka w wiedzy tylko w niewielkim stopniu jest zaspokajana przez zagraniczne pozycje, których podstawowym mankamentem jest całkowita nieznajomość polskich realiów. Na tym tle recenzowana publikacja stanowi inspirującą i ważną pozycje. W książce przedstawiono informacje pozwalające na poznanie najnowszych dobrych praktyk stosowanych w codziennej aktywności organizacji kultury. Dzięki nim osoby zarządzające tego typu instytucjami mogą aktualizować swoją wiedzę, czerpiąc z doświadczeń innych podmiotów.
dr hab. Rafał Kasprzak,
prof. SGH
Anna Pluszyńska
Pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Zarządzania Kulturą, Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Wiceprezes stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK. Główny obszar jej zainteresowań badawczych stanowi zarządzanie własnością intelektualną w instytucjach kultury. Badawczo zajmuje się ponadto zagadnieniami związanymi z wolną kulturą oraz zjawiskiem crowdfundingu i crowdsourcingu. Autorka licznych publikacji naukowych, w tym dwóch monografii.
Agnieszka Konior
Doktor, pracuje w Zakładzie Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła studia magisterskie z zakresu zarządzania w kulturze oraz kultury współczesnej. W 2019 r. obroniła doktorat na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej zatytułowany: Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w kontekście procesu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych. Prezes stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji Badania w sektorze kultury. Przewodnik literacki po Krakowie. Interesuje się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem instytucjami kultury, zarządzaniem dziedzictwem kulturowym (w szczególności poprzemysłowym), metodologią badań w kulturze, turystyką kulturową (w tym turystyką literacką) oraz projektami miejskimi.
Łukasz Gaweł
Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, wicedyrektor (2008–2012) oraz dyrektor (2012–2016) Instytutu Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji (w latach 2016–2019). Obecnie pełni obowiązki Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Specjalista w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym, zwłaszcza szlakami dziedzictwa kulturowego (autor monografii Szlaki dziedzictwa kulturowego. Teoria i praktyka zarządzania). Interesuje go wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w kontekście zachowania autentyzmu miejsca oraz zagadnienie współczesnych ekspozycji muzealnych. Zajmuje się również problematyką zarządzania publicznymi instytucjami kultury, zwłaszcza muzeami.