MENU
Jan Prokop

Jan Prokop

Wybitny Polski Historyk Literatury Francuskiej
Jan Prokop to wybitna postać w polskim środowisku akademickim i literackim. Urodzony 16 lipca 1931 roku w Częstochowie, Jan Prokop swoją karierę związał z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Pedagogiczną w Krakowie. Jako profesor, historyk literatury i historyk idei zdobył uznanie jako znawca literatury francuskiej, a także doświadczony dydaktyk i ceniony autor licznych książek i artykułów poświęconych historii i teorii literatury francuskiej.
Edukacja i Kariera
Twórca swoją edukację rozpoczął od studiów filologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył filologię polską i romańską. Kolejne lata nauki spędził na Uniwersytecie Warszawskim, zdobywając wiedzę i doświadczenie, które później zaowocowały uzyskaniem tytułu doktorskiego. W 1967 roku obronił doktorską rozprawę, analizującą przemiany ideowo-artystyczne w literaturze polskiej lat 1907–1917. Kolejnym kamieniem milowym w jego karierze naukowej było uzyskanie stopnia doktora habilitowanego w 1977 roku za pracę poświęconą twórczości Tadeusza Micińskiego.
Debiut literacki Jana Prokopa miał miejsce w 1951 roku na łamach tygodnika „Dziś i Jutro”, gdzie zaprezentował się jako krytyk literacki. W latach 1960–1987 był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a potem pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponadto prowadził wykłady na Uniwersytecie Turyńskim, poszerzając swoje horyzonty i zdobywając doświadczenie międzynarodowe.
Twórczość i cenione publikacje
Jan Prokop to nie tylko wybitny historyk literatury i nauczyciel akademicki, ale także ceniony poeta, prozaik, eseista oraz tłumacz literatury francuskiej, anglosaskiej i niemieckiej. Jego dorobek literacki obejmuje szeroki zakres gatunków i tematyki, od poezji po eseje krytycznoliterackie. Wśród jego publikacji można wymienić takie tytuły jak „Euklides i barbarzyńcy”, „Z przemian w literaturze polskiej lat 1907-1917”, „Czaszka Guliwera”, „Lekcja rzeczy”, „Ostatni rok życia i śmierć Kruszynki Reneville”, „Żywioł wyzwolony”, „Piękna Węgierka”, „Moja ziemska podróż”, „Szczególna przygoda żyć nad Wisłą”, „Przez podobieństwa” i „Sowietyzacja i jej maski”.
Odznaczenia i Nagrody
Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe i literackie Jan Prokop został uhonorowany szeregiem prestiżowych odznaczeń i nagród. W 2003 roku został laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki, która jest uznaniem dla wybitnych dokonań w dziedzinie literatury. Ponadto, w 2016 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, co potwierdza jego wkład w rozwój kultury i nauki naszego narodu. Pisarz został również odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w styczniu 2007 roku.
Zapoznaj się z dorobkiem literackim Jana Prokopa w naszej księgarni internetowej PWN i odkryj fascynujący świat literatury francuskiej oraz polskiej, które bada i interpretuje ten ceniony autor. Jego prace są nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją dla miłośników literatury i historii idei.

ZAWĘŹ WYNIKI
Znaleziono: 4
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

Polskość po resecie albo Kiedy uła...

Książka (miękka)
Produkt niedostępny
Znaleziono: 4
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20