MENU

Powołanie Rady Programowej Redakcji Nauk Informatycznych Wydawnictwa Naukowego PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN powołało Radę Programową Redakcji Nauk Informatycznych, której celem będzie wsparcie merytoryczne pracy redakcji, opiniowanie publikacji przed ich wydaniem i popularyzacja książek z zakresu informatyki.

Bliska współpraca Rady z redakcją przełoży się na powstanie nowych projektów wydawniczych. Ich celem będzie zwiększenie zainteresowania młodego pokolenia informatyką, zapewnienie studentom podręczników na najwyższym poziomie merytorycznym oraz wsparcie profesjonalistów z branży IT w ich drodze zawodowej. Wszystkie działania Rady będą miały na uwadze realizację misji Wydawnictwa Naukowego PWN, jaką jest dostarczanie wiarygodnej wiedzy. Do zadań Rady będzie należało m.in.: opiniowanie propozycji wydawniczych z rynku zagranicznego i polskiego, rekomendowanie tematów przyszłych publikacji i polecanie nowych autorów do współpracy oraz recenzowanie i promowanie wybranych publikacji.

W ofercie naszego wydawnictwa nadal będą się znajdować tytuły autorstwa czołowych ekspertów polskiego środowiska informatycznego oraz  zagraniczne publikacje z czołówek światowych list bestsellerów, które trafią w ręce Czytelnika krótko po  premierze. Rada będzie służyć wsparciem w procesie wydawniczym, w który zaangażowani są wysoce wykwalifikowani tłumacze i specjaliści od proofreadingu oraz eksperci naukowi recenzujący każdą pozycję. 

Liczymy, że dzięki synergii działań redakcji i Rady, powstanie wiele atrakcyjnych inicjatyw i publikacji. Wierzymy, że będą one nieocenionym wsparciem w rozwiązywaniu bieżących problemów i wyzwań, z jakimi zmaga się środowisko, oraz w rozwijaniu kompetencji profesjonalistów i naukowców z branży IT.



Na Członków Rady powołani zostali czołowi polscy eksperci związani z informatyką:


prof. dr hab. Krzysztof Diks

Matematyk i informatyk, profesor nauk matematycznych. Specjalizuje się w algorytmach i strukturach danych, obliczeniach równoległych i rozproszonych oraz w teorii grafów. Profesor zwyczajny i były dyrektor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.


dr hab. Lech Banachowski, prof PJATK

Informatyk, doktor habilitowany nauk technicznych. Specjalizuje się w bazach danych oraz w technicznych aspektach e-learningu. Profesor nadzwyczajny Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.


dr hab. inż. Marek Sawerwain

Doktor inżynier, adiunkt na Wydziale Elektrotechniki Informatyki i Telekomunikacji w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim, autor książek: Informatyka kwantowa i OpenCL. Akceleracja GPU w praktyce.


Marcin Szeliga

Data Scientist pracujący na co dzień z SQL Server i Azure. Od 2006 roku nieprzerwanie wyróżniany tytułem Microsoft Most Valuable Professional, jeden z dwóch Polaków posiadających ten tytuł w kategorii AI. Autor książek: Data Science i uczenia maszynowe (Informatyczna Książka roku 2018) i Praktyczne uczenie maszynowe (Informatyczna Książka roku 2020).


Radosław Smilgin

Niezależny konsultant i trener z zakresu testowania i zapewnienia jakości aplikacji. Akredytowany trener ISTQB. Właściciel 21CN Radosław Smilgin, testerzy.pl, wymagania.net. Autor książek: Zawód tester i Praktyka testowania.


Adam Roman

Informatyk, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od wielu lat prowadzi badania, wykłady i seminaria z testowania oprogramowania i zapewniania jakości. Doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie informatyki. Współtwórca studiów podyplomowych „Testowanie oprogramowania” na UJ. Autor książki Testowanie oprogramowania w praktyce.


Krystian Kaczor

Ekspert i bezkompromisowy specjalista od Agile. Autor książki Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile.


dr Krystian Matusiewicz

Cryptographer/Security Researcher w firmie Intel. Specjalista w dziedzinie kryptografii i cyberbezpieczeństwa. Uzyskał doktorat z kryptografii na Uniwersytecie Macquarie w Sydney.