Alfabetyczność
\n\n
\n\nHenryk Bereza (1926-2012) był jednym z najważniejszych krytyków literackich w Polsce w XX wieku. Towarzyszył – też dosłownie, będąc blisko wielu twórców – pisarzom od lat 50. do końca życia. Łamał konwenanse, był niezależny od wpływów politycznych i akademickich, niejednokrotnie też szokował swoimi ocenami. Bohdan Zadura w dniu pogrzebu powiedział: „Przez sześćdziesiąt lat Henryk był czymś najlepszym, co mogło – a przecież nie musiało – przydarzyć się całej młodej polskiej literaturze”.
\n\n
\n\nAlfabetyczność jest swoistym kompendium, przedstawiającym szerokość pracy krytycznej Henryka Berezy, która z czasem ewoluowała w samodzielną twórczość literacką. Jest dowodem na to, że można oddać się literaturze całym sobą, niezależnie od konsekwencji, z czystej miłości do słowa. Jest również swoistym dziennikiem zmian, które zachodziły w literaturze polskiej powojennej do czasów najnowszych. Na łamach tej książki odnaleźć będzie można teksty poświęcone takim pisarzom jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Jery Andrzejewski, Stanisław Piętak, Leopold Buczkowski, Marek Hłasko, Edward Stachura, Wiesław Myśliwski, Marian Pilot, Janusz Głowacki, Andrzej Łuczeńczyk, Janusz Rudnicki, Krystyna Sakowicz, Adam Wiedemann… i wielu innych.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-06-03493-6
- Liczba stron: 562
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Magdalena Rabizo-Birek, portret krytyka
Część I
Człowiek
pisanie
artyzm
unikalność
pisarskość
Duch
ziemia pisarza
wyobraźnia
dyskursywność
Przeszłość
wobec tradycji literackiej
Sycyna
aksjologia
Wrażliwość
o czytaniu
służbizm
jołopizm
krytyka
uwagi o prozie
Część II
Nurt chłopski
powojenna proza wsi
nurt chłopski w prozie
wyznania
odzyskane źródła
dopowiedzenie drugie
repetycja
Rewolucja artystyczna
dopowiedzenie
niedyskursywność
błazenada
baranoja
Varia historyczne
proza polska o wojnie
reprezentacja prozy
powieść. opowiadanie. reportaż
literatura polska po wojnie
literatura dwudziestolecia
prozaiczne początki
powtórzenie
komplikacje
literatura medialna
dodatek
część III
Pisarze zagraniczni, książki
Tomasz Mann, Doktor Faustus
Olav Duun, Ragnhilda
Robert Musil, Niepokoje wychowanka Törlessa
Virginia Woolf, Pani Dalloway
James Joyce, Dublińczycy
Hermann Broch, Lunatycy / Śmierć Wergilego
Albert Paris Gütersloh, Słońce i księżyc
Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
Tarjei Vesaas, Pałac lodowy
William Faulkner, Wściekłość i wrzask
Jorge Luis Borges, Fikcje / Alef
Jean-Paul Sartre, Drogi wolności
Albert Camus, Dżuma
Camilo José Cela, Ul
Carson McCullers, Zegar bez wskazówek
Gabriel García Márquez, Sto lat samotności
Thomas Bernhard
Juan Carlos Gómez
Pisarze polscy, o nich
Jerzego Andrzejewskiego dramat postaw moralnych
droga (Leopold Buczkowski)
Maria Dąbrowska
własność (Janusz Głowacki)
najlepszość (Łukasz Gorczyca)
nowy duch i forma nowa (Marek Hłasko)
Iwaszkiewicz
niejednoznaczność (Wilhelm Mach)
stabilność (Czesław Miłosz)
odkrycie (Tadeusz Nowak)
Stanisław Piętak
tradycja u Stryjkowskiego
trwałość (Julian Stryjkowski)
Varia okolicznościowe
wartość literatury
włoscy poloniści
nagroda im. Stanisława Piętaka
pryncypium. łaska
konkurs LSW na debiut
odpowiedź grzesznika
przypis
lament
„pożegnanie pierwsze”
część I V
Funebralia
własny pogrzeb na szczęście
pożegnanie
wspominki
więzi
toast (1)
szkoła
zęby
istnienie
jubileusz szefa
(ostatni) list do Adama Wiedemanna
toast (2)
obrachunek
refleksyjność
wybraniec
pryncypia
(ostatni) list do Krystyny Sakowicz
toast (3)
oniriada
Bolimów
życie
Paweł Wiktor Ryś, krytyk zbuntowany, krytyk aktualny
nota redaktorska
Przypisy