Analiza i prognozowanie szeregów czasowych
W książce przedstawione są najważniejsze metody i modele analizy szeregów czasowych. Nie jest to jednak wyłącznie przegląd metodologii, jaki można znaleźć w klasycznych podręcznikach, ale znajdują się w niej konkretne wskazówki dla praktyków, jak odpowiednio przygotować dane do analizy, jak wybrać optymalny model czy metodę dla określonych danych oraz w jaki sposób ocenić i porównać wiarygodność skonstruowanych prognoz.
Publikacja ma charakter uniwersalny. Nie ogranicza się do konkretnego obszaru zastosowań. Są w niej przykłady analizy szeregów makroekonomicznych, finansowych, demograficznych czy też szeregów związanych z wielkością sprzedaży lub ceną usług i produktów. Ogromną zaletą książki jest wykorzystanie środowiska R (http://www.r-project.org), popularnego i powszechnie stosowanego darmowego narzędzia praktycznej analizy danych. Czytelnik znajdzie w niej również fragmenty kodów pozwalających na samodzielne wykonanie opisywanych analiz.
Przydatne źródło wiedzy dla praktyków podejmujących ważne decyzje biznesowe oraz naukowców prowadzących badania w dziedzinie ekonomii, demografii, socjologii oraz nauk przyrodniczych. Jest to również niezbędny podręcznik dla studentów kierunków ścisłych, technicznych oraz wybranych humanistycznych.
Dane wykorzystywane w książce, dodatkowe kody dla R oraz inne informacje można znaleźć na stronie książki: http://quantup.pl/TSAFBook.
Artur Suchwałko
Ma blisko 20 lat doświadczenia zawodowego w analizie danych, modelowaniu statystycznym i programowaniu na potrzeby analizy danych.
Pracował w różnych rolach (statystyk, ekspert, trener, konsultant, naukowiec i nauczyciel akademicki, programista oraz manager zespołu programistów, zarządzający firmą, właściciel firmy) dla podmiotów różnych rodzajów (uczelnie, firmy z
wielu branż) oraz różnej wielkości (od start-upów po międzynarodowe korporacje). Od roku 2011 prowadzi własną firmę analityczną QuantUp.
Popularyzuje system R i analizę danych, także podczas konferencji oraz działań non-profit.
Adam Zagdański
Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
Jego aktualne zainteresowania naukowe skupiają się wokół prognozowania szeregów czasowych oraz zastosowania metod statystycznych w analizie danych biologicznych. Prowadził wiele kursów akademickich oraz szkolenia związane z zastosowaniami metod statystyki i pozyskiwania wiedzy. Brał także udział w komercyjnych projektach z zakresu analizy danych i prognozowania.
Entuzjasta analizy danych w środowisku R, które wykorzystuje w pracy zawodowej od kilkunastu lat.