Antropocień
Książka stanowi oryginalną propozycję filozoficznego spojrzenia na epokę antropocenu oraz kryzysu klimatycznego. Nawiązuje do takich współczesnych nurtów filozoficznych, jak nowy materializm (Karen Barad, Anna Tsing, Donna Haraway), realizm spekulatywny (Graham Harman) oraz ontologia zwrócona ku przedmiotom (Timothy Morton, Levi Bryant).
Dykcję naukową Marca charakteryzuje skłonność do eksperymentowania na języku, operowania nowym dyskursem naukowym, który wchłania kreacyjność języka poetyckiego, posługuje się neologizmami, metaforami, grami słownymi. Rozprawa ta łączy perspektywę globalną, doskonałą orientację w najnowszym stanie badań z oryginalnością i rysem lokalności, która przejawia się najpełniej w „arcy-polskim” (również pod względem brzmieniowym) koncepcie „antropocienia”.
prof. UG dr hab. Aleksandra Ubertowska,
W każdej z form będzie to lektura inspirująca, proponująca „dialogiczny” sposób poruszania się po współczesnej refleksji „po końcu świata”, pokazująca potencjał interpretacji związany z przedefiniowaniem pojęć i przeformułowaniem antropocentrycznych stanowisk badawczych. A przede wszystkim pobudzająca do przemyślenia własnej strategii wyjścia z „antropocienia”.
prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz,
Andrzej Marzec
Dr Andrzej Marzec jest adiunktem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Instytucie Filozofii.
Prowadzi kanały w mediach społecznościowych, jest filozofem, krytykiem filmowym, dziennikarzem, vlogerem. Jest członkiem redakcji „Czasu Kultury”.
Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” i wielu artykułów.