MENU

Arboretum w Rogowie - najcenniejsze kolekcje

(eBook)

Formaty:
PDF

Zabezpieczenie: plik chroniony przez Watermark
Watermark
Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
0.00  [ 0 ocen]
Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Dostępne warianty:
Cena katalogowa: 60,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 57,00 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

54,00
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Arboretum w Rogowie - najcenniejsze kolekcje

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie to ogród botaniczny należący do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Został założony w 1923 roku na terenie Lasów Doświadczalnych SGGW, a jego kierownikiem był wtedy Edward Chodzicki. W swych początkach Arboretum było eksperymentalną bazą terenową dla Wydziału Leśnego uczelni, a także miejscem zajęć terenowych dla studentów. Przed II wojną światową założono 100 leśnych powierzchni doświadczalnych z obcymi gatunkami drzew leśnych. Kolekcje dendrologiczne stanowiły wtedy jedynie niedużą część przedsięwzięcia. Po wojnie, w latach 1947-1951 kierownikiem ogrodu był Tadeusz Szymanowski. W krótkim czasie wznowił prace pielęgnacyjne i zaczął sprowadzać nowe rośliny. W latach 1951-1966 kierownikiem był Henryk Eder, który kontynuował dzieło poprzednika, zbudował alpinarium i park dendrologiczny przy ośrodku Lasów Doświadczalnych, rozbudował dokumentację, zbudował szklarnię i pierwszy budynek gospodarczo-administracyjny. W latach 1966-2002 ogrodem kierował Jerzy Tumiłowicz. Zbudował nowe szklarnie, pracownię naukową, rozwijał nowe kolekcje roślin i badania nad nimi oraz powiększył obszar Arboretum. Od 2002 roku kierownikiem jest Piotr Banaszczak. Zbudowano nowy dział – Ogród Ginących Roślin Świata, powiększane są kolekcje botaniczne, zdigitalizowano system dokumentacji kolekcji, uzupełniana jest infrastruktura turystyczna.

Powierzchnia Arboretum liczy 54 ha, z czego 41 ha jest udostępniona do zwiedzania. Ogród został założony na terenie lasu mieszanego i znajduje się na siedlisku lasu mieszanego w zespole Tilio-Carpinetum typicum. Pozostałościami dawnego lasu są posadzone 150 lat temu sosny oraz naturalnie występujące stare dęby, graby, świerki, nieliczne lipy.

Najważniejszą częścią kolekcji botanicznych są zbiory roślin drzewiastych liczące 3000 taksonów. Ogród posiada 3 Kolekcje Narodowe: rodzaju Acer, Stewartia i Eleutherococcus. Są tu też jedne z większych w Polsce zbiorów magnolii, kalin, jarzębów, grabów, trzmielin, ostrokrzewów, dereni, bardzo bogate kolekcje różaneczników i azalii oraz największa w Polsce kolekcja taksonów chińskich.

Najważniejsza kolekcja klonów liczy około 270 taksonów odpornych na warunki klimatyczne Polski środkowej. Najliczniejszym jest Acer palmatum, który jednocześnie jest najbardziej dekoracyjny i w drugiej połowie października wraz z innymi gatunkami przebarwia się na wspaniałe jesienne barwy przyciągając tłumy gości do ogrodu.

Kolekcja Narodowa rodzaju Stewartia liczy jedynie 8 taksonów, ale mimo to jest największą w Polsce. Mają one wysokie wymagania uprawowe i większość z nich jest rzadko spotykana w kolekcjach. Mają one dekoracyjne, duże, białe kwiaty zakwitające latem, często ozdobną korę i jesienne przebarwienia.

Kolekcja Narodowa rodzaju Eleutherococcus liczy 15 taksonów. Krzewy te jako rośliny ozdobne nie są w ogóle wykorzystywane, ale mają duże znaczenie w farmakognozji. Gatunkom z tego rodzaju towarzyszy duża kolekcja drzew i krzewów z tej samej rodziny Araliaceae.

Z Arboretum w Rogowie pochodzi 20 odmian uprawnych drzew i krzewów, z których kilka jest stosunkowo znana w branży szkółkarskiej i są dostępne w handlu, jak np. Magnolia kobus ‘Rogów’, Metasequoia glyptostroboides ‘Rogów’, czy Abies ×arnoldiana ‘Jan Paweł II’.

Ważnym działem ogrodu są leśne powierzchnie doświadczalne. Są to różnej wielkości kwatery obsadzone egzotycznymi drzewami w postaci leśnych monokultur i prowadzone według podobnych reguł jak ma to miejsce w lasach gospodarczych. Zasadniczo nie są mniejsze niż 4 ary. Ich zakładanie i prowadzenie w pierwszych dziesięcioleciach istnienia Arboretum było główną gałęzią działalności placówki. Rogowskie Arboretum było i do dziś pozostaje w skali kraju największym i najbardziej zaawansowanym ośrodkiem takich badań. W sumie założono 157 takich kwater, z czego do dziś funkcjonuje 125. Przetestowano na nich łącznie 94 taksony drzew z Ameryki Północnej, Azji i Europy. Dominują na nich gatunki iglaste: daglezje, jodła olbrzymia i inne jodły, żywotniki olbrzymie, modrzewie, sosny, a z liściastych najczęstsze są dęby czerwone, buki i klony. Jednymi z najlepiej rosnących gatunków iglastych są Pseudotsuga menziesii, Thuja plicata, Larix kaempferi, Larix ×marschlinsii, Pinus peuce, Abies nordmanniana × Abies cephalonica. Niektóre drzewa jak Abies grandis, Pinus strobus czy Picea sitchensis pomimo pierwotnie bardzo szybkiego tempa wzrostu i wysokiej zasobności drzewostanów okazały się drzewami podatnymi na choroby i nieprzystosowanymi do naszych warunków klimatycznych, a w rezultacie krótkowiecznymi. Spośród drzew liściastych najlepszym tempem wzrostu i adaptacją do warunków siedliskowych Polski środkowej charakteryzuje się Quercus rubra, jednakże z uwagi na obfite rozsiewanie może stać się drzewem inwazyjnym.

Wśród drzew na powierzchniach doświadczalnych można zaobserwować osobliwy fenomen zarastających pniaków po ściętych drzewach iglastych, będący dowodem zrastania się systemów korzeniowych sąsiadujących ze sobą okazów. Najczęściej spotyka się je wśród Pseudotsuga menziesii, niektórych jodeł, modrzewi, Pinus peuce, Tsuga heterophylla i Thuja plicata.

Kolejnym działem ogrodu jest alpinarium. Założone w latach 50. XX wieku. Posadzono na nim drzewa, krzewy i byliny pochodzące z terenów górskich Europy, Ameryki Północnej i Azji. Towarzyszy im wiele roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem oraz bogate kolekcje innych roślin zielnych, których łączna liczba w Arboretum osiągnęła 1600 taksonów. Przy strumykach i oczkach wodnych rośnie wiele roślin nadwodnych i bagiennych. Na sztucznym torfowisku wysokim rosną różne gatunki torfowiskowych roślin krajowych i egzotycznych.

Ogród Ginących Roślin Świata to dział Arboretum, w którym zgromadzone są zagrożone wyginięciem rośliny pochodzące z różnych części świata. Powstał w latach 2016-2017 i znajduje się po zachodniej stronie alpinarium. Obejmuje grupy roślin – głównie zagrożonych wyginięciem w różnych częściach świata, w tym rabaty bylinowe, pawilon ogrodowy połączony z pergolą, trejaż, dwa oczka wodne ze strumykiem, miejsca wypoczynkowe oraz mini amfiteatr na potrzeby zajęć edukacyjnych i imprez.

Za alpinarium znajduje się kolekcja 150 odmian mieszańców liliowców oraz dużą liczbę nienazwanych mieszańców liliowców podarowanych przez prof. Jerzego Bodalskiego w latach 2015-2018. Otoczona jest łąką kwietną i towarzyszy jej kolekcja pnączy.

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

24,08 zł
28,00 zł

Kolekcja pośmiertnych portretów

Nie da się zabić tego, co nie żyje!Koniec życia nie zawsze oznacza śmierć (no chyba że ktoś akurat odrąbał ci głowę toporem). Czasami można zatrzymać się gdzieś… pomiędzy. Taki stan ma swoje oczywiste plusy, ale też minusy, o czym pr...
8,99 zł
9,99 zł

Pimpa - Kolekcja opowiadań

Odkryj całą gamę audiobooków Pimpa w tej specjalnej kolekcji! Razem z Pimpą, Armandem i ich przyjaciółmi wybierz się do świata niezapomnianych przygód. Od podróży do Chin i Afryki, przejażdżek po miękkich chmurach, po...
12,99 zł
14,43 zł

Kolekcja Verne'a

5 najlepszych ebooków mistrza powieści przygodowej i prekursora fantastyki. 20.000 mil podmorskiej żeglugi, Tajemnicza wyspa, W 80 dni dookoła świata, Podróż do wnętrza Ziemi, Łowcy meteorów. Dla młodzieży i dorosłych. Koniecznie!
17,09 zł
18,99 zł

Najcenniejszy dar losu

Życie Heleny to na pozór bajka. Piękna córka wpływowego senatora i żona ambitnego polityka opływa w luksusy. Nikt nie wie, co dzieje się za drzwiami okazałej rezydencji. Helena nienawidzi i boi się okrutnego męża, dlatego decyduje się na ...
8,99 zł
9,99 zł

Strażak Sam - Kolekcja przygód 4

Nasz ulubiony strażak powraca w zupełnie nowej kolekcji opowiadań, zawierającej trzy ekscytujące historie z Pontypandy! W pierwszym opowiadaniu na lodowisku w Pontypandy dochodzi do nagłego wypadku! W drugim strażak Sam musi spieszyć się do niebe...
40,41 zł
44,90 zł

Najcenniejszy podarunek

CZY MAGIA ŚWIĄT I TYM RAZEM POKAŻE SWOJĄ NIEZWYKŁĄ MOC? Zosia ma trzydzieści dwa lata. Pracuje w jednej z najpopularniejszych cukierni w Warszawie. Spragnieni słodkości klienci przychodzą tam nie tylko ze względu na jakość oraz niepowtarzalny sma...
22,41 zł
24,90 zł

Szybki i łatwy. Niegrzeczna kolekcja. Tom 2

Szalone namiętności, kolejne rozczarowania i miłość, która zjawia się bez zapowiedzi! Beata od dawna czuje się samotna. Pociągający doktor Kopytko, dla którego pracuje, może być kimś więcej jedynie w marzeniach, trzeba zatem szukać inneg...
26,91 zł
29,90 zł

Najcenniejszy podarunek

Doskonała powieść nie tylko na zimowe wieczory. Poznaj historię, która nie da o sobie zapomnieć. Święta powinny być radosnym i beztroskim czasem. Ale czy będą takie dla Oliwii, której rodzina zupełnie się rozpada? Odkąd jej mama wyj...
7,19 zł
7,99 zł

Strażak Sam - Kolekcja przygód 2

Nasz ulubiony strażak powraca w zupełnie nowej kolekcji opowiadań, zawierającej trzy ekscytujące historie z Pontypandy! W pierwszym opowiadaniu Mandy traci grunt pod nogami, chodząc po ciemnej i wilgotnej jaskini, i nie może się wydostać. W drug...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!