Całość i nieskończoność
Klasyczna już dziś praca filozofa francuskiego, uznawana za jedno z najbardziej ważkich dzieł filozoficznych drugiej połowy XX wieku, przełożona na wszystkie niemal języki europejskie oraz na język japoński, stanowi reakcję na totalitaryzm i zagładę Żydów.
Autor odnajduje źródło tragicznych wydarzeń w niektórych cechach kultury europejskiej i jej filozoficznych ideach. Buduje nową koncepcję filozoficzną — utożsamia metafizykę z etyką. Jej najważniejsze kategorie to transcendencja, tzn. wyjście ku drugiemu człowiekowi przez przekroczenie egoizmu, oraz odpowiedzialność za zło, które spotyka tego drugiego.
Lévinas dokonuje zasadniczych przewartościowań w filozofii, świadom bankructwa wielu tradycyjnych idei. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak filozofować po barbarzyństwach, które stały się udziałem człowieka w naszym stuleciu (Oświęcim).
Seria BIBLIOTEKA WSPÓŁCZESNYCH FILOZOFÓW
Powstała w 1986 roku seria prezentuje dzieła, które nie należą jeszcze do klasyki w sensie ścisłym, ale są już dobrze znane na świecie, żywo dyskutowane i mają wpływ na rozwój myśli filozoficznej, a nawet całej humanistyki. Wyróżniają się oryginalnością, propagują nowoczesne sposoby myślenia oraz inicjują kierunki myślowe. Napisane zostały przez autorów, którzy żyją lub zmarli nie wcześniej niż 1 września 1939 roku. Seria charakteryzuje się wysokim poziomem opracowania merytorycznego każdego z tomów, starannością edytorską oraz piękną szatą graficzną.