Diagnostyka konstrukcji żelbetowych Tom 1 - Outlet
Ocena bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych według Eurokodów
i norm krajowych!
Pierwsza część dwutomowego, kompleksowego podręcznika poświęconego diagnostyce konstrukcji żelbetowych. Przedstawiono w nim podstawowe zasady i metody badawcze przeprowadzania diagnostyki żelbetu zgodnie z zaleceniami Eurokodów i norm krajowych.
Opisano metody umożliwiające określenie:
- wytrzymałości betonu metodami nieniszczącymi, mało niszczącymi i niszczącymi,
- ciężaru objętościowego i jednorodności betonu w konstrukcji,
- wilgotności betonu badanego elementu,
- szerokości i głębokości zarysowań betonu,
- wewnętrznych wad struktury konstrukcji,
- lokalizacji i średnicy zbrojenia oraz grubości otuliny betonowej,
- wytrzymałości stali,
- wymiarów, deformacji i przemieszczeń obiektu lub elementu.
Podano przykłady każdego z omawianych typów badań zawierające opis techniki pomiaru i sposobu analizy oraz interpretację uzyskanych wyników. Szczegółowo omówiono urządzenia badawcze dostępne w kraju i na świecie. Książkę zilustrowano rysunkami, schematami badań i fotografiami urządzeń.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów wydziałów budownictwa, inżynierii lądowej i architektury oraz inżynierów praktyków i rzeczoznawców budowlanych.
Łukasz Drobiec
Doktor inżynier, od 1997 roku pracownik Katedry Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, początkowo na stanowisku asystenta, od 2004 roku – adiunkta, a od 2014 roku – adiunkta z habilitacją. W 2004 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. Analiza murów z cegły pełnej ze zbrojeniem w spoinach wspornych poddanych obciążeniom pionowym, za którą w następnym roku uzyskał wyróżnienie Ministra Infrastruktury. W 2014 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora habilitowanego.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe dotyczące elementów murowych i żelbetowych oraz numerycznej analizy konstrukcji z wykorzystanie oprogramowania opartego na MES. Wykonuje opracowania inżynierskie o charakterze ekspertyzowym.
Autor ponad 140 publikacji i opracowań naukowych oraz naukowo-badawczych, a także wielu ekspertyz i projektów. Członek Komitetu Nauki PZITB, gliwickiego oddziału PZITB i International Masonry Society. Działa w KT 233 i KT 252 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Wyróżniony 8 indywidualnymi lub zespołowymi nagrodami JM. Rektora Politechniki Śląskiej za działalność organizacyjną oraz osiągnięcia w dziedzinie naukowej i dydaktycznej. Odznaczony srebrną i złotą odznaką PZITB. Posiada pełne uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. W 2012 roku uzyskał tytuł rzeczoznawcy budowlanego i został wpisany do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.
Radosław Jasiński
Doktor inżynier, adiunkt w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2005 roku obronił z pracę doktorską pt. Nośność i odkształcalność zbrojonych ścian murowych ścinanych poziomo, za którą w następnym roku uzyskał nagrodę Ministra Infrastruktury.
Autor lub współautor około 100 publikacji naukowych i technicznych z zakresu konstrukcji murowych, żelbetowych oraz diagnostyki konstrukcji, współautor ponad 250 ekspertyz oraz projektów obiektów kubaturowych i mostowych. Członek PZITB, International Masonry Society oraz stałego komitetu organizacyjnego Ogólnopolskich Warsztatów Pracy Projektanta Konstrukcji (od 2002 roku).
Adam Piekarczyk
Doktor inżynier, od 1998 roku asystent w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W roku 2005 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Praca doktorska z zakresu konstrukcji murowych pt. Nośność i odkształcalność zbrojonych ścian murowych poddanych ścinaniu w kierunku pionowym została wyróżniona i uzyskała nagrody Rektora Politechniki Śląskiej oraz Ministra Budownictwa.
Obecnie zajmuje się teoretycznymi oraz badawczymi pracami z zakresu konstrukcji murowych i żelbetowych, w tym diagnostyki tego rodzaju konstrukcji.
Autor lub współautor ponad 70 publikacji i opracowań naukowych oraz naukowo-badawczych a także wielu ekspertyz i projektów. Członek International Masonry Society oraz PZITB.