Drzewa Polski
Na terenie Polski rośnie ponad 100 000 pomnikowych drzew. Czy wiesz które z nich są najgrubsze, najwyższe, najstarsze? Czy znasz związane z nimi legendy, podania i fakty historyczne?
Zapraszamy do zapoznania się z najsłynniejszymi drzewami naszego kraju, zarówno tymi bardzo znanymi, jak choćby dąb „Bartek” z Zagnańska, jak i zapomnianymi, rosnącymi w rzadko odwiedzanych i trudno dostępnych miejscach. Niniejsza publikacja przeniesie Cię w wyjątkowe zakątki Polski od tajemniczych terenów Dolnego Śląska po majestatyczne knieje Puszczy Białowieskiej i od karpackich szczytów po nadbałtyckie plaże. Wyjątkowe drzewa rosną bowiem niemal wszędzie i można natknąć się na nie zarówno w leśnej głuszy, jak i w centrach wielkich miast.
Książkę tę polecamy wszystkim pasjonatom drzew i piękna polskiej przyrody. Stanowi ona połączenie jedynego w swym rodzaju albumu ilustrującego piękno tych unikalnych tworów przyrody, poradnika na temat ich pomiarów, kompendium ciekawostek przyrodniczych i historycznych oraz przewodnika turystycznego ułatwiającego dotarcie do każdego z nich. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z jej treścią oraz praktycznego wykorzystania w planowanych wycieczkach, bowiem oglądane na żywo prezentują się jeszcze lepiej niż na załączonych fotografiach.
- opisy ponad 300 drzew pomnikowych
- dokładne wskazówki dojazdu
- ponad 600 fotografii
- liczne ciekawostki
Jest to bardzo obszerne opracowanie oryginalne, jak do tej pory jedyne w naszym kraju, dotyczące drzew-pomników, opisanych i zaprezentowanych tak szczegółowo i w tak dużej ilości okazów. Z pewnością będzie przedmiotem zainteresowania licznych przyrodników – biologów, ekologów, leśników, specjalistów od ochrony przyrody i środowiska, ale także krajoznawców, przewodników turystycznych, gdyż w opisach zawarto nie tylko aspekty przyrodnicze, ale również społeczne i historyczne, traktując drzewa jako element krajobrazu kulturowego – drzewa pomnikowe jako „zabytki przyrody” (jak je dawniej nazywano). Przedstawiono historię ochrony sędziwych drzew w Polsce i na świecie (zwanych od pewnego czasu – weteranami), rolę Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Leśnego i Klubu Gaja w ochronie drzew. Bardzo rzadko w tego typu książkach jest poruszana problematyka prawidłowego, z punktu widzenia dendrometrii (nauki o pomiarach drzew i drzewostanów) pomiaru drzew pomnikowych – grubości pnia (średnica i obwód), wysokości, rzutu korony, miąższości oraz wieku. W tej pracy zawarto liczne uwagi i wskazówki jak należy takich pomiarów dokonywać oraz podano przykłady błędów i nieporozumień, które wcale nierzadko się zdarzają (w szczególności w zakresie szacunkowego określania wieku drzew). Omówiono stan ilościowy drzew pomnikowych w kraju oraz przedstawiono zasady wyboru drzew przedstawionych szczegółowo w tej bardzo ciekawej książce. W końcowym rozdziale zaprezentowano 12 wybranych drzew historycznych, już nieistniejących, słynnych, rekordowych, których nie udało się uratować dla dobra ojczystej przyrody. Bibliografia zawiera bogaty zestaw pozycji traktujących o drzewach pomnikowych.
Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz,
Wydział Leśny SGGW, Warszawa
Robert Tomusiak
Pracownik Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z dendrometrii, dendrochronologii, nauki o produkcyjności lasu. Opiekun Koła Naukowego Leśników, w którym inspiruje młodzież do poznawania lasu metodami naukowymi. Pasjonat i popularyzator wiedzy z zakresu dendrologii i dendrochronologii.
Paweł Zarzyński
Z wykształcenia doktor nauk leśnych, absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z zamiłowania i z zawodu akwarysta. Ryby hoduje niemal nieprzerwanie od 1985 r. Zawodowo związany z zoologią od 2002 r. Pracował początkowo w sklepie zoologicznym, a w latach 2004-2005 był kierownikiem jednej z najlepszych wtedy warszawskich hurtowni akwarystycznych. Od września 2005 r. pracuje w firmie AQUAEL. W ramach działań zawodowych organizował liczne wystawy akwarystyczne, w tym Wielką Wystawę Akwarystyczną w warszawskim ZOO w 2005 r. przygotowaną z okazji 25-lecia AQUAEL. Był pomysłodawcą i twórcą trzech edycji unikalnego Konkursu wiedzy Akwarystycznej PRIMUS INTER PARES. Prowadzi również zajęcia fakultatywne z zakresu akwarystyki dla studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest autorem lub współautorem łącznie ok. 2300 publikacji ukazujących się w ponad 70 periodykach naukowych, popularno-naukowych, popularyzatorskich i w prasie codziennej oraz 22 książek. W latach 2003-2011 był redaktorem „Magazynu Akwarium”, zaś w latach 2011-2012 – jego redaktorem naczelnym (w latach 2011-2012 pełnił również funkcję redaktora naczelnego reaktywowanego po niemal 20-letniej przerwie dwumiesięcznika „Akwarium”, zaś w 2012 r. także miesięcznika „Zeszyty Akwarystyczne”). Współpracował także lub współpracuje jako autor z miesięcznikiem „Nasze Akwarium” , miesięcznikiem „Fauna i Flora” oraz akwarystycznymi periodykami z Węgier, Rosji i Wielkiej Brytanii. W 2013 r. otrzymał prestiżową Nagrodę im. Darka Firleja przyznawaną za zasługi w dziedzinie popularyzacji akwarystyki.