Dynastia Piastów w Polsce
Wielka panorama dziejów rodu Piastów!
Publikacja poświęcona dziejom Piastów w Polsce. Na podstawie najnowszych odkryć i często kontrowersyjnych hipotez autor przedstawia narodziny państwa polskiego, mechanizmy jego terytorialnego wzrostu i potęgi. W ciekawej formie ukazuje rywalizację Piastów z innymi rodami Europy Środkowej o dominację w tej części ówczesnego świata. Dzięki prezentacji szerokiego tła historycznego książka ma ogromne walory poznawcze i edukacyjne.
Książka:
- przedstawia wyniki najnowszych badań nad początkami państwa polskiego,
- analizuje hipotezy pochodzenia Piastów, zwierzchnictwa nad Wielkopolską i innymi ziemiami,
- ukazuje wzrost znaczenia politycznego rodu i tworzenie monarchii dziedzicznej,
- opisuje udział książąt i królów z dynastii Piastów w polityce międzynarodowej,
- weryfikuje obiegowe, często fałszywe sądy i uproszczenia, wyrosłe z XIX-wiecznej literatury pięknej,
- plastycznie kreśli sylwetki panujących i ich najbliższego otoczenia,
- zawiera kompletne tablice genealogiczne panujących oraz rozbudowany indeks i obszerną bibliografię,
- napisana przystępnym i barwnym językiem.
Patronem medialnym publikacji jest magazyn historyczny Mówią wieki. 
Książka Marka Kazimierza Barańskiego jest bardzo szeroko ujętą panoramą dziejów Polski w okresie panowania dynastii piastowskiej z uwzględnieniem historii państw sąsiednich. Główną zaletą publikacji jest jasny i bardzo klarowny wykład, a także uwzględnienie najnowszych osiągnięć historiografii, dzięki czemu czytelnik otrzymuje bardzo aktualny stan wiedzy dotyczący dziejów Polski na przestrzeni od IX do XIV wieku.
Dr hab. Stanisław A. Sroka,
Uniwersytet Jagielloński
Książka napisana jest w sposób niezwykle przystępny. Autor operuje materiałem bardzo szczegółowym, a mimo to książkę świetnie się czyta.
Prof. dr hab. Jerzy Rajman,
Akademia Pedagogiczna im. KEN w Krakowie
(...) Marek Barański stara się przede wszystkim wyjaśniać politykę wewnętrzną i zewnętrzną władców piastowskich oraz zjawiska społeczne i gospodarcze zachodzące na ziemiach polskich w okresie ich rządów. Czyni to w sposób jasny i precyzyjny, unika uproszczeń, często też formułuje własne opinie i sądy, co z pewnością nadaje pracy indywidualny, oryginalny charakter.(...) Poglądowe zalety książki zwiększają ilustracje i mapy, wykonane w jednolitej stylistyce, co zwiększa ich czytelność i umożliwia porównania. Obszerna bibliografia, uwzględniająca także artykuły naukowe stanowi dobry wstęp do samodzielnego studiowania przez czytelnika historii Polski w okresie piastowskim.
Dr hab. Roman Czaja,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Książka Marka Barańskiego jest wielką panoramą dziejów Polski pod rządami dynastii Piastów, którą przedstawił w pięciu częściach, chronologicznie, w sposób klarowny i jasny. Autor umiejętnie zaprezentował hipotezy dotyczące pochodzenia rodu Piastów, a następnie tworzenie przez nich monarchii dziedzicznej.(...) Autor w bardzo umiejętny sposób przedstawił liczne sporne kwestie w historiografii, które dotyczą naszych dziejów. Widoczne jest to zwłaszcza, kiedy omawia bardzo ważne wydarzenia z początków państwa polskiego (np. ekspansję Piastów, zjazd gnieźnieński i sprawę ewentualnej koronacji Bolesława Chrobrego, czy kryzys monarchii wczesnopiastowskiej). (...) Chociaż praca M. Barańskiego koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach politycznych Polski piastowskiej, to autor omówił w niej także rozwój społeczny i gospodarczy oraz problemy religijne; sporo miejsca poświęcił na zagadnienia związane z kulturą i sztuką. Książkę uzupełniają szczegółowe tablice genealogiczne oraz umiejętnie dobrany a zarazem bogaty materiał ilustracyjny, obszerna bibliografia oraz indeks nazwisk.
Dr Jerzy Sperka,
Uniwersytet Śląski
(...) Z drugiej strony nie jest to typowa synteza wiedzy o polskim średniowieczu, gdyż wszystkie prezentowane w pracy zjawiska ukazywane są w powiązaniu z dziejami tytułowej dynastii. W tekście szczegółowo są prezentowane postacie jej członków. Ukazane zostały ich cechy indywidualne, osobowe, a jednocześnie życie i działalność tych ludzi jest przedstawiona na szerokim tle funkcjonowania państwa nie tylko w sferze politycznej, ale także gospodarczej, kulturalnej i religijnej.Tak obszerne ujęcie można uzasadnić choćby tym, że jeśli nawet władcy bezpośrednio nie mieli wpływu na niektóre z opisywanych w książce zjawisk, to i tak w jakimś stopniu charakteryzowały one okres ich panowania. (...) Książka M. K. Barańskiego może z powodzeniem służyć nie tylko studentom kierunków humanistycznych zgłębiającym historię wieków średnich, ale także szerokim kręgom osób zainteresowanych przeszłością Polski. Studenci historii znajdą w niej uporządkowany, całościowy obraz panowania dynastii Piastów na ziemiach polskich aż do drugiej połowy XIV w., dzięki czemu ta publikacja będzie szczególnie przydatna w realizacji przedmiotu Historia Polski średniowiecznej.
Dr hab. Jan Ptak,
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
(PDF)
Recenzja w: Mówią wieki, nr 1/2006
149.5 KB