Efektywność energetyczna w działalności gospodarczej
Ze wstępu:
W tej pracy omawiane są problemy racjonalnego wykorzystania energii w działalności społecznej i gospodarczej, na poziomie jednostek gospodarczych i jednostek realizujących funkcje społecznie użyteczne. Właśnie na tym poziomie istnienie konieczność racjonalnego gospodarowania energią ze względu na potrzebę zmniejszenia kosztów eksploatacji i tym samym kosztów realizowania działalności. W tym celu niezbędne jest wprowadzanie przedsięwzięć modernizacyjnych, usprawniających użytkowanie energii oraz określanie efektów ich realizacji przez ocenę efektywności energetycznej i ekonomicznej. (…)
Praca nawiązuje do istniejących regulacji prawnych, w szczególności do ustawy o efektywności energetycznej z 2011 r. i 2016 r. i aktualnego rozporządzenia wykonawczego o audycie efektywności energetycznej. (…)
Poprawa efektywności energetycznej w działalności społecznej i gospodarczej oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych stanowią zasadniczą podstawę do zapewnienia w przyszłości dostaw energii, zmniejszenia obciążenia środowiska i zapobieżenia zmian klimatu.
Unikatowa książka, która przedstawia pogłębioną wiedzę dotyczącą EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ i stanowi kompendium wiedzy skierowane nie tylko do studentów, ale również do biznesu czy samorządów (case studies).
W tej publikacji autor położył duży nacisk na jej praktyczność, ponieważ przedstawione problemy dotyczą obecnych realiów gospodarczych oraz wynikają ze obowiązku spełniania coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych. Stąd w pracy znajdują się przykłady zastosowania polityki efektywności energetycznej przy
-modernizacji ciepłowni
-wykorzystaniu energii odpadowej w systemie wentylacji budynku.
Publikację kierujemy zarówno do studentów politechnik i innych uczelni z kierunkami typu: Inżynieria środowiska, Ochrona środowiska, Energetyka, Budownictwo, Inżynieria mechaniczna itp., jak również do szerokiego grona praktyków – np. samorządowców, inżynierów, energetyków, ekologów, służb utrzymania ruchu itd.

Jan Górzyński
Jan Górzyński, profesor Politechniki Warszawskiej (obecnie na emeryturze), ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej w 1961 r. i w tym samym roku rozpoczął pracę zawodową w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. W latach 1964-1991 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Gospodarki Energetycznej w Warszawie, gdzie przez wiele lat zajmował się problemami naukowymi i technicznymi użytkowania energii. Problemami racjonalnego użytkowania energii zajmował się również w kilku krajach rozwijających się (m.in. Zambia), w latach 1989-1995, gdzie przebywał jako ekspert ONZ.
W 1974 roku na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW obronił pracę doktorską „Badanie regeneratorów ciepła z ruchomym złożem”. W 2001 roku po przedłożeniu rozprawy „Podstawy metodyczne analizy energetyczno-ekologicznej obiektu budowlanego w pełnym cyklu istnienia” na Wydziale Inżynierii Środowiska PW, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych.
W latach 1981-85 był wykładowcą w Centrum Uniwersyteckim w Sidi-Bel-Abbés w Algerii. W latach 1988-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma naukowo-technicznego „Gospodarka Paliwami i Energią” wydawanego przez Naczelną Organizację Techniczną. W latach 1991-2006 pracował w Instytucie Techniki Budowlanej, gdzie zajmował się oddziaływaniem wykorzystania energii w obiektach budowlanych na środowisko naturalne.
W latach 1995-2013 był wykładowcą na Wydziale Budownictwa Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej. Wypromował dwóch doktorów nauk technicznych.
Jest autorem wielu prac z dziedziny wymiany ciepła i gospodarki energetycznej w przemyśle i budownictwie. Jego naukowy dorobek znalazł wyraz w 130 publikacjach w czasopismach technicznych i naukowych oraz w referatach wygłaszanych na konferencjach. Opracował i wydał drukiem 10 publikacji książkowych z zakresu racjonalnego użytkowania energii i ochrony środowiska: Materiały szkoleniowe do auditingu energetycznego w przemyśle (1993), Audyting energetyczny obiektów przemysłowych (1995), Przemysłowe izolacje cieplne (1996), Audyting energetyczny (2000), Wytwarzanie i użytkowanie energii w przemyśle (2000), Podstawy metodyczne analizy energetyczno-ekologicznej obiektu budowlanego w pełnym cyklu istnienia (2000), Obciążenia środowiska w produkcji wyrobów budowlanych (2004), Podstawy analizy środowiskowej wyrobów i obiektów (2007), Podstawy analizy energetycznej obiektów budowlanych (2012), Termodynamika – wykłady i zadania z rozwiązaniami (2014).
Jego hobby to turystyka górska (Tatry) (przed kilku laty), amatorskie zainteresowanie astronomią, szczególnie astrofizyką i budową Wszechświata.