Elektrokardiologia
„Elektrokardiologia” to nowoczesny przewodnik po meandrach elektrostymulacji, który porusza różne aspekty elektroterapii, od wskazań do implantacji urządzeń wszczepialnych serca, wskazując na skuteczność różnych metod elektroterapii, poprzez analizę jej powikłań po zagadnienia dotyczące kontroli stymulatorów i monitorowania odległego pacjentów z wszczepionymi urządzeniami. Publikacja zawiera aktualną wiedzę z uwzględnieniem najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Znajdują się w niej zagadnienia dotyczące nowoczesnych technologii, co jest znamienne w kontekście niedługo przypadającej setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny Willemowi Einthowenowi za badania rytmu serca człowieka oraz pierwsze rejestracje elektrokardiograficzne. Książka ma przede wszystkim walor praktyczny, jest bogato ilustrowana, zawiera algorytmy i odniesienia do najnowszych pozycji literatury. Z pewnością będzie stanowiła odpowiedź na wszelkie pytania, które rodzą się nagle, często w nocy, na dyżurze.
Agnieszka Kołodzińska
Dr hab. n. med. Agnieszka Kołodzińska jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej obecnie Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Dodatkowo obroniła licencjat i pracę magisterską na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Immunologii w zakresie Biologii Komórki i Organizmu. Doktorat łączył w sobie wiedzę zdobytą w murach obu uczelni, powstał w dziedzinie kardiologii eksperymentalnej i dotyczył wad wrodzonych serca indukowanych kwasem retinowym. Dr hab. n. med. Agnieszka Kołodzińska nadal pracuje naukowo tworząc i wykorzystując modele zwierzęce - obecnie w szczurzym modelu eksperymentalnym Zespołu Takotsubo.
Dorobek habilitacyjny obejmował prace w zakresie elektrokardiologii, zużycia elektrod oraz biodegradacji materiałów wykorzystywanych do izolacji elektrod. Docent Agnieszka Kołodzińska wszczepiała układy stymulujące serce i ICD, obecnie z pasją, każdego dnia kontroluje w Pracowni Kontroli Stymulatorów i ICD UCK WUM, gdzie wykonywanych jest około 7 tysięcy kontroli rocznie. W Klinice Kardiologii WUM prowadzi zespół do Analizy Niepowodzeń Klinicznych, a także konsultuje pacjentów z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia. Interesuje się Prawem Medycznym, ukończyła studium podyplomowe w dziedzinie Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką wielu artykułów oraz rozdziałów w książkach i podręcznikach. W wolnym czasie uwielbia spacery ze swoimi bichonami, malowanie farbami akrylowymi, francuskie kino i podróże samochodem po najciekawszych i nieoczywistych zakątkach Europy.
Renata Główczyńska
Dr hab. n. med. Renata Główczyńska – ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na I Wydziale Lekarskim. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych, kardiologii i medycyny sportowej. Jest kierownikiem Zakładu Diagnostyki i Ambulatoryjnej Opieki Kardiologicznej w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbyła liczne staże zagraniczne. Lubi wyzwania w pracy dyżurowej w oddziale intensywnej opieki kardiologicznej. Główne zainteresowania kliniczne mają charakter interdyscyplinarny. Jest autorem wielu publikacji z zakresu testów wysiłkowych, ergospirometrii, echokardiografii, rehabilitacji kardiologicznej. W wolnych chwilach odkrywa ciekawe zakątki Polski na rowerze, pasjonuje się włoską kulturą i sztuką.
Marcin Grabowski
Prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski - Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, samodzielny operator zabiegów implantacji: stymulatorów serca, kardiowerterów-defibrylatorów, stymulatorów resynchronizujących, usuwania elektrod oraz innowacyjnych urządzeń takich jak: rejestratory arytmii, stymulatory bezelektrodowe, defibrylatory podskórne, CCM. Diagnozuje i kontroluje pacjentów osobiście oraz za pomocą zdalnego monitorowania. Posiada najwyższe polskie i europejskie certyfikaty zabiegowe z zakresu elektroterapii. Inicjator projektów i przedsięwzięć klinicznych i telemedycznych w kardiologii. Pan Profesor Marcin Grabowski jest Laureatem m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Zdrowia, Prezesów PTK, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz Stypendium Fundacji Nauki Polskiej, wyróżniony w konkursie „SuperTalenty w medycynie” i „Złoty Skalpel”.