MENU

Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe z reaktorami HTGR I SMR

(Miękka)

Efektywność energetyczna i ekonomiczna

5.00  [ 3 oceny ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 89,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 79,21 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

66,75
Dodaj do schowka
Dostępność: w magazynie
Duża liczba
Dostawa i płatność
Termin wysyłki
- Zamów z DPD (kurier lub punkty) do 19:30, a Twoją paczkę wysyłamy jeszcze dziś i dostarczymy jutro!
- Dotyczy dni roboczych (poniedziałek-piątek, z bez dni wolnych od pracy) oraz towarów dostępnych w magazynie.
- Pozostałe zamówienia realizujemy w terminie deklarowanym na stronie produktu.
- Czas oczekiwania na zamówienie = wysyłka + dostawa przez przewoźnika.
Dostawa i płatność
- Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski; od 299 zł dostawa GRATIS!
- Dla zamówień o wartości powyżej 500 zł wyłącznie płatność elektroniczna.


Przedpłata (Przelewy24)
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
12,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w punktach DPD
10,99 zł
0 zł
1 dzień
- InPost Paczkomaty 24/7
13,99 zł
0 zł
1 dzień
- ORLEN Paczka
9,99 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
10,99 zł
0 zł
2 dni
- Pocztex
11,99 zł
0 zł
2 dni
- Odbiór w księgarni PWN
0 zł
0 zł
2-3 dni

Pobranie
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
16,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
14,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Pocztex
15,99 zł
0 zł
2 dni
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe z reaktorami HTGR I SMR

Przedstawimy wyjątkową publikację poświęconą bardzo nowoczesnej i wkrótce wdrażanej w Polsce technologii modułowych (małych) elektrowni jądrowych – SMR i HTGR. W publikacji tej, zatytułowanej: Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe z reaktorami HTGR I SMR. Efektywność energetyczna i ekonomiczna prof. dr hab. inż. Ryszard Bartnik przedstawia analizy termodynamiczną i ekonomiczną wdrożenia obu typów reaktorów do systemu energetycznego.

Dopiero budowa konwencjonalnych, dużych reaktorów jądrowych PWR i BWR oraz właśnie tych opisanych w niniejszej książce zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne – polecamy zatem zapoznanie się również z drugą, nową publikacją poświęconą reaktorom konwencjonalnym – Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce. Technologie, ekonomika, bezpieczeństwo.

We wstępie do książki Autor pisze: „Energetyka jądrowa powinna odgrywać na świecie wręcz podstawową rolę. I to z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest ogromna ilość uranu na Ziemi, którego wystarczy na miliardy lat. Paliwo jądrowe zapewni zatem bezpieczeństwo energetyczne światu na miliardy lat. Energetyka jądrowa jest ponadto „czystą” technologią energetyczną nieemitującą pyłów, związków siarki, azotu ani dwutlenku węgla, za którego emisję politycy Unii Europejskiej nałożyli duży podatek. Mało tego, bardzo mocno forsują w górę jego wysokość, co w końcu spowoduje, że nawet elektrownie i elektrociepłownie w hierarchicznej technologii gazowo-parowej z turbinami gazowymi, w których spalany jest gaz ziemny, staną się ekonomicznie nieopłacalne, choć już w tej chwili są na granicy opłacalności”.

W monografii Czytelnik między innymi znajdzie następujące zagadnienia:

- termodynamiczne i ekonomiczne analizy hierarchicznych gazowo-gazowych elektrowni i elektrociepłowni jądrowych,

- termodynamiczne i ekonomiczne analizy hierarchicznych gazowo-parowych elektrowni i elektrociepłowni jądrowych,

- porównawcze analizy termodynamiczna i ekonomiczna elektrowni i elektrociepłowni jądrowych z reaktorami SMR i HTGR.

Publikację Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe z reaktorami HTGR I SMR. Efektywność energetyczna i ekonomiczna kierujemy do: studentów uczelni technicznych studiujących następujące kierunki: ENERGETYKLA JĄDROWA (nowy kierunek studiów od roku akademickiego 24-25), a także: ENERGETYKA, ELEKTROTECHNIKA, INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, MECHANIKA I BUDOWA MASZYN (przedmioty: Współczesne systemy energetyczne, Spalanie paliw energetycznych, Eksploatacja systemów energetycznych, Perspektywiczne technologie energetyczne itp.), a także do licznych kierunków podyplomowych poświęconych nowoczesnej energetyce.

Publikacja będzie również istotnym źródłem wiedzy dla inżynierów zajmujących się projektowaniem, planowaniem, budową i eksploatacją tego typu elektrowni, dla pracowników energetyki zawodowej, decydentów branży energetycznej oraz dla wszystkich, którym bliska jest tematyka modernizacji i rozwoju polskiej energetyki.

Głównym zagadnieniem rozważanym w monografii są analizy termodynamiczna i ekonomiczna elektrowni i elektrociepłowni jądrowych z reaktorami HTGR oraz SMR. (…) W rozdziale czwartym przedstawiono wyniki analiz termodynamicznych i ekonomicznych hierarchicznych dwuobiegowych gazowo-gazowych elektrowni i elektrociepłowni jądrowych z wysokotemperaturowymi reaktorami HTGR w których czynnikiem obiegowym jest hel. (…) Wg Autora monografii reaktorami inherentnie bezpiecznymi są reaktory HTGR, w których wykorzystuje się siłę grawitacji w specjalnej konstrukcji łoża paliwowego oraz umieszczone w nim paliwo np. w postaci kul grafitowych wielkości piłek tenisowych zawierających bardzo małe, o milimetrowej i mniejszej średnicy granulki paliwa składające się z mieszaniny tlenku uranu i tlenku toru, bądź węglika uranu i węglika toru, pokryte czterema warstwami węglika krzemu skutecznie zatrzymującymi produkty rozszczepienia i wytrzymującymi temperaturę 1600°C. (…) Ostatni siódmy rozdział monografii podejmuje tematykę elektrowni i elektrociepłowni wyposażonych w modułowe reaktory SMR, które mają być w przyszłości budowane zarówno na świecie, jak i w Polsce. (…) Na uwagę godną podkreślenia zasługuje fakt, że Autor monografii do przeprowadzenia analiz termodynamicznych i ekonomicznych wykorzystuje własne opracowane modele matematyczne przedstawione w monografii oraz algorytmy i kody obliczeniowe, pomimo współczesnej dostępności komercyjnego oprogramowania komputerowego. Opracowane własne kody obliczeniowe niejednokrotnie pozwalają na przeprowadzanie głębszych analiz i kontrolę pośrednich wyników obliczeń pod kątem ich poprawności termodynamicznej oraz przeprowadzanie wielowariantowych symulacji prowadzących do otrzymania rozwiązań optymalnych. Otrzymane rozwiązania dzięki stosowaniu w analizie kryterium ekonomicznego pozwalają ponadto na wyciąganie wniosków dotyczących uwarunkowań wdrażania innowacyjnej gazowo-gazowej i gazowo-parowej technologii energetycznej z reaktorami HTGR oraz technologii z modułowymi reaktorami SMR. Pozwalają na określenie ekonomicznie uzasadnionych relacji i zakresu cen nośników energii. (…) Przedstawiona w monografii metodyka wykonywania analiz techniczno-ekonomicznych układów gazowo-gazowych i gazowo-parowych z reaktorami HTGR oraz elektrowni i elektrociepłowni z reaktorami SMR posiada zatem zarówno walory poznawcze poszerzające wiedzę o tych układach, jak również umożliwia szerokie działania aplikacyjne.
prof. dr hab. inż. Marcin Szega, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki – Politechnika Śląska
 • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
  Sposoby i terminy dostawy:
  • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
  • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
  • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
  • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
  • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
  Ważne informacje:
  Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
  • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
  • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
  • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
  • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
  • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
Fragment książki(pdf)
str. 23-25
114 KB
Fragment książki(pdf)
str. 208-209
115 KB
Fragment książki(pdf)
str. 115
94 KB

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
Fragment książki(pdf)
str. 23-25
114 KB
Fragment książki(pdf)
str. 208-209
115 KB
Fragment książki(pdf)
str. 115
94 KB

Inni Klienci oglądali również

88,11 zł
99,00 zł

Elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe

W książce jest przedstawiona analiza techniczna (termodynamiczna) i ekonomiczna układu energetycznego elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych. Omówiona jest optymalizacja doboru takiego układu ze względu na wybraną funkcję.Osi...
63,20 zł
79,00 zł

Elektrownie i elektrociepłownie w hierarchicznej technologii gazowo-gazowej

Wydawnictwo PWN przedstawia kolejną książkę profesora Ryszarda Bartnika z serii poświęconej analizie efektywności energetycznej i ekonomicznej elektrowni i elektrociepłowni w polskim systemie elektroenergetycznym. Elektrownie i elekt...
167,49 zł

Projekt elektrowni wodnych DAM w krajach rozwijających się Przypadek Inga - DR Kongo

Książka ta jest studium przypadku dotyczącym roli klientów i społeczeństwa w realizacji projektów zapór wodnych Mega Hydropower. Istniejąca literatura podkreśla negatywne skutki społeczno-gospodarcze takich projektów na całym świecie. W tej książce oma...
67,94 zł
79,00 zł

Dwupaliwowe elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe

Jest to nowatorska publikacja dotycząca ANALIZY OPŁACALNOŚCI ENERGETYCZNEJ I EKONOMICZNEJ budowy nowych elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych DWUPALIWOWYCH oraz modernizacji już istniejących elektrowni i elektrociepłowni węglowych do takich ...
266,89 zł

Budowa nowych elektrowni w Indiach

Celem niniejszego opracowania jestpoznanie głównych wyzwań i możliwości związanych z powstaniem elektrowni w Indiach,analiza ekonomiczna importu węgla orazanaliza wpływu deprecjacji wartości waluty indyjskiej w gospodarce światowej.Nasze badania ograni...
97,01 zł
109,00 zł

Elektrownie

Zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną i jej produkcja to współcześnie jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed gospodarką każdego kraju, decydujących o jego bezpieczeństwie i rozwoju. Wytwarzanie energii elektrycznej jest sko...
71,20 zł
89,00 zł

Modernizacja elektrowni

Wydawnictwo PWN przedstawia kolejną książkę z serii poświęconej analizie efektywności energetycznej i ekonomicznej budowy i modernizacji elektrowni i elektrociepłowni w polskim systemie elektroenergetycznym. Obecna pozycja dotyczy problematyki m...
59,34 zł
69,00 zł

Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce

Publikacja zatytułowana Elektrownie jądrowe w nowoczesnej gospodarce. Technologie. Ekonomika. Bezpieczeństwo dotyczy zagadnień z zakresu energetyki jądrowej w tym technologii, ekonomiki i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w nowocz...
24,09 zł
34,90 zł

Awaria elektrowni

Gdy nagle gasną wszystkie światła, życie miasta zamiera. Ale są i tacy, którzy tylko na to czekają...Nastrojowe, bogato ilustrowane opowiadanie o nocnym życiu zwierząt.W ciepłą letnią noc w elektrowni dochodzi do awarii –...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!