Folwark zwierzęcy
George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz, dziennikarz, uczestnik wojny hiszpańskiej po stronie republikańskiej (swoje doświadczenia z tych czasów opisał w doskonałej reporterskiej ale i głęboko socjologiczno-filozoficznej książce W hołdzie Katalonii), socjalista z przekonań, ale zarazem radykalny przeciwnik systemów totalitarnych. Uznawany za twórcę najwybitniejszej dystopii XX wieku – 1984.
Najważniejszą (oprócz 1984) i chyba najsłynniejszą książką Orwella jest Folwark zwierzęcy. Napisany w formie ezopowej bajki jest genialnym ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem, który początkowo wywodząc się ze szlachetnych ideałów, wkrótce zmienia się w swoje przeciwieństwo – ponurą, krwawą dyktaturę, zmieniającą znaczenie pojęć, słów. I choć autor napisał tę książkę jako alegorię rozwoju stalinizmu czy szerzej rewolucji i systemu komunistycznego w Rosji Sowieckiej pozostaje jednak Folwark zwierzęcy zawsze aktualnym ostrzeżeniem przed różnego rodzaju dyktaturami.
Musicie kupić tę książkę, bo może już niedługo – jak za czasów PRL – będzie zakazana!
George Orwell
ur. 1903
-
zm. 1950
George Orwell (ur. 25.06.1903, zm. 21.01.1950) – angielski pisarz, eseista, krytyk. Ostro sprzeciwiał się systemom totalitarnym, był zwolennikiem socjalizmu demokratycznego. Do jego najbardziej znanych dzieł należą antyutopijny Rok 1984 i stanowiący alegorię systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie książki zapewniły pisarzowi status jednego z najbardziej poczytnych autorów XX wieku.
Od jego nazwiska utworzono przymiotnik „orwellowski. Oznacza on sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” czy „nowomowa” trafiły na stałe do języka potocznego.
W 1936 roku brał czynny udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Później napisał o niej książkę W hołdzie Katalonii. W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell stanowiło tabu). Do upadku komunizmu twórczość autora była obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji , w obiegu oficjalnym pojawiła się dopiero w 1988 roku.