Globalistyka Procesy globalne i ich lokalne konsekwencje - Outlet
W podręczniku zawarto omówienie 5 najważniejszych sfer, które najsilniej podlegają globalizacji. Autorzy przedstawili różne poglądy i dyskusje na temat historycznych uwarunkowań globalizacji, omówili szeroko tło społeczne, gospodarcze i polityczne w jakim zachodzą procesy globalizacji oraz pokazali ich zróżnicowanie przestrzenne (w zależności od skali odniesienia – lokalne, regionalne i globalne). Dużo miejsca przeznaczyli na opisanie nowych wyzwań w zakresie polityki i zarządzania, jakie niesie ze sobą globalizacja, a także ukazanie zmian w środowisku przyrodniczym i różnych aspektów zagrożenia dla człowieka i jego życia wynikających z tychże zmian.
Jerzy Makowski
Profesor doktor habilitowany, pracownik Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajmuje się geografią regionalną świata, głównie Ameryką Łacińską, którą przemierzył we wszystkich kierunkach, prowadząc badania i wykładając na miejscowych uczelniach. Większość prac badawczych poświęcił strefie międzyzwrotnikowej (obszarowi występowania wilgotnych lasów równikowych, sawann i pustyń), a szczególnie związkom środowiska z człowiekiem.
Mirosława Czerny
Profesor, geograf, dyrektor Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. 29 listopada 2007 r. została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Świętego Augustyna (Universidad Nacional de San Agustin) w Arequipie w Peru. Uczelnia ta wyróżniła polską geograf i latynoamerykanistkę za jej działalność na rzecz krzewienia wiedzy o Ameryce Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim i na innych polskich uczelniach oraz za jej znaczny dorobek naukowy dotyczący problematyki społecznej, gospodarczej i regionalnej w Ameryce Łacińskiej.
Autorka prawie 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych, podręczników akademickich i szkolnych, książek popularnych, w tym dla młodzieży, artykułów i haseł w encyklopediach. Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne – wykładała na licznych uniwersytetach zagranicznych m.in. w Moguncji, Barcelonie, na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, na Uniwersytecie Castilla-La Mancha, wielokrotnie na różnych uniwersytetach w Meksyku, na Kubie, w Wenezueli, w Peru. Była stypendystką Fundacji im. Aleksandra von Humboldta na uniwersytetach w Tybindze i w Oksfordzie, programu PHARE na Uniwersytecie w Oksfordzie, doradcą technicznym w Instytucie Geografii Agustin Codazzi w Bogocie. Prowadziła badania naukowe na Uniwersytecie Indiana w Bloomington w Stanach Zjednoczonych oraz międzynarodowe projekty naukowe w Polsce i w Ameryce Łacińskiej.
Robert Łuczak
Magister geografii fizycznej i geografii społeczno-ekonomicznej, doktorant w Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia socjologiczne uzyskując tytuł „MA in Society and Culture” w Centre for Social Studies PAN oraz brytyjskiej uczelni Univeristy of Lancaster.
W 2006 roku otrzymał stypendium Komisji Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest także stypendystą Komisji Europejskiej (2004/2005) oraz Centre for Social Studies (2004-2006).
Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi kursy internetowe „Studia nad globalizacją”, jest także współautorem programu studiów licencjackich z zakresu Globalistyki.