Hedonista
Życie stało się dla wielu syte i nudne. Monotonny, bezideowy styl życia skłania do poruszania się na krawędzi w poszukiwaniu energii - do zachowań hedonistycznych. Hedonistycznych w pełnym znaczeniu, dalekim od robienia sobie umiarkowanych, epikurejskich przyjemności. Poszukiwanie energii jest z zasady racjonalne (bo bez energii żyć się nie da), ale może być także niszczące (gdy przekształca się w bezideową eksploatację) . Nie jest to więc tylko ""apetytywne zachowanie"" - poszukiwanie zaspokojenia instynktów, lecz współcześnie - w świecie i czasach, kiedy wiele osób doświadcza wypalenia i anhedonii, braku sensu i miłości - jest działaniem samonaprawczym, próbą swoistej rewitalizacji. Wiele z tak wybieranych aktywności jest ryzykownych i kontrowersyjnych, kompulsywnych i wyczerpujących. Inaczej mówiąc, hedonizm nie zawsze jest w stanie odwrócić depresyjną anhedonię, a nawet może ją pogłębić. Medycyna oparta na faktach nie jest jednak po to, by moralizować, lecz by dostarczać swoim klientom danych, z którymi zrobią już, co zechcą (...). O życiu współczesnych hedonistów nie dyskutuje się w sposób medyczny. Prym wodzą ideolodzy, którzy mają jedną radę, by czegoś nie robić albo robić coś wbrew sobie. Taka rada jest trudna do wykonania, o ile w ogóle jest słuszna. Do maja 2013 r. wyróżniano w USA uzależnienie od kofeiny; wypowiadano niezliczone banały nt. szkodliwości picia kawy, by ostatecznie takie rozpoznanie uznać jedynie za hipotezę naukową. O przekroczeniach w rodzaju palenia marihuany czy o związkach nieformalnych albo się nie mówi, albo mówi się z wypiekami na twarzy, albo przeżywa się lękowo czy desperacko. Nie ma tolerancji dla postaw hedonistycznych, chociaż praktykuje się je powszechnie i z ekstatycznym oddaniem. Pomijane jest, jaką funkcję pełnią te aktywności w codziennej fizjologii, czy są i w jakim stopniu są szkodliwe, neutralne lub paradoksalnie - korzystne medycznie.
Dla wszystkich, którzy szukają energii, to vademecum.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-62510-76-4
- Liczba stron: 112
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Hedonista Spis treści Godz. 06.00 Pobudka. W poszukiwaniu energii Godz. 06.01 Rytuały poranne Godz. 06.30 Biegać czy nie biegać? Godz. 07.00 Jeść śniadanie czy nie jeść? Godz. 08.00 Jazda samochodem do pracy w stylu Formuły Godz. 09.00 Poranna odprawa w pracy. Gromadzenie i marnowanie energii Godz. 10.00 Konflikt z szefem w pracy. Dzień, w którym wszystko mu wygarnę Godz. 11.00 Idziemy do walki. Agresja w pracy Godz. 12.00 „Nowe nieposłuszeństwo” Godz. 12.30 Niewinne pogaduszki o niczym. Język ciała w walce biurowej Godz. 13.00 Lunch, czyli dylematy metaboliczne Godz. 13.30 Lunch alternatywnie, czyli przerwa na romans Godz. 14.00 W stronę wypalenia zawodowego. Banały pracownicze Godz. 15.00 Jasna strona pracy Godz. 16.00 Czy mój zawód jest atrakcyjny? Godz. 17.00 Koniec pracy. I co dalej? Nawyki cywilizacyjne Pracoholizm Zakupoholizm Siecioholizm. Uzależnienie informatyczne Inne -holizmy i -oreksje Godz. 18.00 Prztyczki i potyczki popołudniowe Godz. 18.05 Ekstremalne zachowania dużych chłopców i wysportowanych dziewczynek Godz. 19.00 Działania samonaprawcze. Głupoty, w które wierzymy, że nam pomogą Godz. 19.30 Patrząc w lustro. Męskość – kobiecość Godz. 19.59 Jedna minuta wątpliwości. A może udać się do specjalisty? Godz. 20.00 Poszukiwanie doznań. Dziwne żądania płynące z wnętrza głowy Godz. 20.30 Stajemy się trendy, groovy i jazzy. Kupujemy sobie równowagę Godz. 21.00 Wieczorna impreza. Idziemy na całość Alkohole Papierosy Seks Narkotyki „Zespół dzikiego człowieka” Godz. 23.00 Seks na dobranoc Godz. 23.30 Kłótnia na dobranoc Godz. 23.59 Anhedonia dopada na koniec dnia Godz. 24.00 Spać czy nie spać? Godz. 00.01 Epilog. Między dniem a nocą. Myśli na dobranoc