Hydraulika urządzeń uzdatniania wody
Głównym przedmiotem i celem książki jest analiza zjawisk przepływowych, matematyczny opis fizycznych warunków działania wybranych ciśnieniowych układów urządzeń uzdatniania wody oraz ich współdziałania z układami pompowymi ujęcia wody i urządzeniami odbioru wody uzdatnionej, takimi jak terenowe lub wieżowe zbiorniki zapasowo-wyrównawcze i sieć rozbioru wody.
W związku z tym przedstawiono:
-
opis budowy i zasad działania urządzeń technologicznych, wchodzących w skład rozważanych układów hydrauliczno-technologicznych,
-
sformułowanie odpowiednich zadań projektowych i eksploatacyjnych oraz
-
metody ich rozwiązywania.
Książka ma charakter podręcznika akademickiego dla studentów zaopatrzenia w wodę oraz może być przydatna dla inżynierów pracujących zawodowo w zakresie projektowania i eksploatacji omawianych urządzeń.
W celu rozwijania predyspozycji do proinnowacyjnej działalności inżynierskiej w książce szczegółowo przedstawiono budowę i warunki działania trzech wybranych urządzeń zagranicznych, cechujących się wysokim stopniem nowoczesności.
Jest to podręcznik napisany przez wybitnego przedstawiciela środowiska akademickiego w Polsce, łączący najwyższe walory książki przeznaczonej dla studentów uczelni technicznych, proinnowacyjne podejście autora do kształcenia inżynierów, ale również maksymalne przełożenie podanej wiedzy na praktykę.
Patroni medialni:
Autor wydanej przez PWN książki „ Hydraulika urządzeń do uzdatniania wody” wykładał w Politechnice Warszawskiej, Politechnice Poznańskiej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z Jego książek korzystają projektanci i eksploatatorzy stacji uzdatniania oraz systemów zaopatrzenia w wodę, jak również liczne rzesze studentów. Jak zawsze, tak i tym razem przedstawiony materiał jest starannie usystematyzowany. Po zdefiniowaniu celu, zakresu pracy, oraz stosowanej terminologii, omówione zostały podstawy teoretyczne zjawisk zachodzących w aeratorach oraz filtrach pospiesznych. Autor objaśnił zasady działania tradycyjnych aeratorów i filtrów pospiesznych. Szczególny nacisk został położony na ich hydrauliczną współpracę z innymi elementami systemów zaopatrzenia w wodę jak pompownie, hydrofory i sieć wodociągowa. Następnie Autor omówił wprowadzone przez producentów światowej wielkości innowacyjne konstrukcje filtrów zamkniętych i układów sterowania nimi. Jest to materiał mało znany i w kraju brakowało pozycji zwartej w której zostałby właściwie wyłożony.
Prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski,
Politechnika Krakowska