Kodeks karny
Kodeks karny. Krótki komentarz dla studiujących jest adresowany przede wszystkim do studentów studiów prawniczych, a także administracyjnych czy zawodowych studiów policyjnych. Stanowi on uzupełnienie podręczników akademickich, ułatwia zrozumienie i przyswojenie treści przepisów zarówno części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej Kodeksu karnego.
Komentarz ma służyć studentom jako pomoc podczas warsztatów czy ćwiczeń, a aplikantom do zawodów prawniczych jako repetytorium podstawowej wiedzy z prawa karnego. Skorzysta z niego również każdy człowiek niebędący prawnikiem, który dla własnych potrzeb chciałby zrozumieć treść przepisów karnych i poznać przyjętą ich wykładnię.
Zespół uznanych specjalistów prawa karnego i prawa karnego procesowego podjął się bardzo ambitnego zadania – krótkiego skomentowania przepisów prawa karnego (części ogólnej, szczególnej i wojskowej). To niewątpliwie trudne zadanie. (…) komentarz ma trafić do wszystkich studentów realizujących przedmiot prawo karne, nie tylko na kierunku prawo. (…) Komentarz może również z powodzeniem służyć aplikantom, jako pomoc dydaktyczna, ale także innym osobom, które będą chciały dotrzeć do podstawowej wiedzy z zakresu prawa karnego. Jest to kolejna inicjatywa wydawnicza (T. Gardocka D. Jagiełło „Kodeks postępowania karnego”, Warszawa 2018), która – jak uważam – zostanie dobrze przyjęta.
Prof. zw dr hab. Stanisław Hoc,
Katedra Prawa Karnego Uniwersytet Opolski
Teresa Gardocka
Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS, Dyrektor Instytutu Prawa, w latach 2016–2019 dziekan Wydziału Prawa, a w latach 2011-2016 prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie SWPS. Wybitna specjalistka w zakresie prawa i postępowania karnego. Autorka licznych podręczników, książek i artykułów naukowych.
Lech Gardocki
Profesor doktor habilitowany, wybitny specjalista w zakresie prawa karnego. Sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego w latach 1996-2011. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Przewodniczący Trybunału Stanu w latach 1998-2010. Kierownik Katedry Prawa Publicznego w Uniwersytecie SWPS. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 publikacji z zakresu prawa karnego, w tym książki, artykuły, opracowania w pracach zbiorowych, komentarze do orzeczeń Sądu Najwyższego.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Legią Honorową.
Dariusz Jagiełło
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS, Zastępca Dyrektora Instytutu Prawa, Rzecznik Dyscyplinarny ds. Nauczycieli Akademickich, w latach 2017-2019 prodziekan ds. nauki Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS. W latach 2007-2010 odbył aplikację prokuratorską zakończoną złożeniem państwowego egzaminu prokuratorskiego.
Od 2011 roku czynnie wykonuje zawód radcy prawnego. Autor licznych podręczników, książek, artykułów naukowych i opracowań w pracach zbiorowych. Specjalizuje się w prawie karnym materialnym, prawie karnym procesowym oraz kryminalistyce.