Prawo karne międzynarodowe
Nowoczesny podręcznik akademicki będący prawdziwym kompendium wiedzy o prawie karnym międzynarodowym. Autorzy kontynuują studia rozpoczęte przez prof. Lecha Gardockiego w kultowym już podręczniku Zarys prawa karnego międzynarodowego (PWN 1985).
W syntetyczny i klarowny sposób autorzy objaśniają początki i rozwój międzynarodowego prawa karnego – począwszy od okresu przed I wojną światową, a na współczesności skończywszy. Kolejno omówione zostają m.in. problematyka, funkcjonowanie i kodyfikacja prawa norymberskiego oraz instytucje międzynarodowego prawa karnego wraz z prowadzonymi przez nie działaniami i postępowaniami. W dalszych częściach autorzy podejmują temat przestępczości międzynarodowej, omawiając rodzaje przestępstw, sposób ich rozpatrywania i międzynarodową współpracę w ich ściganiu, prezentując m.in. prawo ekstradycyjne i europejski nakaz aresztowania.
Podręcznik „Prawo karne międzynarodowe. Zarys systemu” jest cenną literaturą z zakresu dynamicznie rozwijającej się, stosunkowo nowej i kompleksowej gałęzi prawa, jaką stanowi prawo karne międzynarodowe. Jest to ogromne źródło wiedzy, które może być bodźcem do dalszych rozważań i badań naukowych. Autorzy wnoszą swój istotny wkład w rozwój nauk prawa karnego międzynarodowego. To niezwykle obszerna literatura, napisana w sposób zwięzły i przejrzysty, może stanowić nie tylko podstawowy podręcznik da studentów, ale także pobudzić do refleksji oraz dalszej debaty nad poruszanymi w niej zagadnieniami w dobie zwalczania poważnych przestępstw międzynarodowych i rozwoju międzynarodowego sądownictwa karnego. Bardzo dobra, wysoka przydatność do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu prawa karnego międzynarodowego – literatura podstawowa.
dr hab. Joanna Beata Banach-Gutierrez,
Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
fragment_Prawo karne międzynarodowe_PWN.pdf(pdf)
171 KB
Lech Gardocki
Profesor doktor habilitowany, wybitny specjalista w zakresie prawa karnego. Sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego w latach 1996-2011. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Przewodniczący Trybunału Stanu w latach 1998-2010. Kierownik Katedry Prawa Publicznego w Uniwersytecie SWPS. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 publikacji z zakresu prawa karnego, w tym książki, artykuły, opracowania w pracach zbiorowych, komentarze do orzeczeń Sądu Najwyższego.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Legią Honorową.
Teresa Gardocka
Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS, Dyrektor Instytutu Prawa, w latach 2016–2019 dziekan Wydziału Prawa, a w latach 2011-2016 prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie SWPS. Wybitna specjalistka w zakresie prawa i postępowania karnego. Autorka licznych podręczników, książek i artykułów naukowych.
Łukasz Majewski
(ur. 1976) Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu SWPS. Asystent sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Autor licznych artykułów prawniczych.