
Komentarz do Konstytucji RP Art. 30, 31, 32, 33
Chwilowo niedostępny
Powiadom o dostępności
Szczegóły produktu
- Data wydania
- 9 wrz 2019
- Oprawa
- miękka
- Autor/Redaktor
- Marek Chmaj
- Wydawca
- Difin
Więcej informacji
| EAN | 9788380859128 |
|---|---|
| SKU | 100795559 |
| Liczba stron | 229 |
| Data wydania | 9 wrz 2019 |
| Multiformat | oprawa miękka |
| Wymiary | 12.0x20.0cm |
| Język | polski |
| Oprawa | miękka |
| Autor/Redaktor | Marek Chmaj |
| Wydawca | Difin |
Komentarz do Konstytucji RP Art. 30, 31, 32, 33
Komentarz do Konstytucji RP — wybrane pozycje i streszczenia
Poniżej znajdziesz krótkie, rzeczowe streszczenia książek z zakresu prawa konstytucyjnego, pomocne przy wyborze publikacji dotyczących wybranych artykułów Konstytucji RP oraz problematyki służb specjalnych i administracji publicznej.
Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:
- Definicja i zakres prawa służb specjalnych: Monografia to pierwsze w polskiej literaturze prawniczej kompendium dotyczące służb specjalnych. Omawia powstanie i rozwój prawa służb specjalnych jako odrębnej dziedziny, analizuje zakres kompetencji i metod działania tych służb oraz problemy prawne związane z ich funkcjonowaniem. Autorzy przedstawiają pozycję organizacyjną służb, ich uprawnienia oraz zasady kontroli i nadzoru w demokratycznym państwie prawa, z naciskiem na mechanizmy zapewniające równowagę między skutecznością działań a ochroną praw obywatelskich.
- Komentarz do Konstytucji RP art. 23, 64: Tom analizuje dwa artykuły Konstytucji: art. 23 poświęcony gospodarstwu rolnemu i art. 64 dotyczący prawa własności. W części o rolnictwie omówiono charakter działalności rolniczej w Polsce i UE, pojęcie gospodarstwa rodzinnego oraz konstytucyjne i szczególne regulacje dotyczące gospodarstwa rolnego. Część dotycząca prawa własności porusza konstytucyjną i cywilistyczną koncepcję własności, ochronę i ograniczenia tego prawa, relacje prawa własności z dziedziczeniem oraz krótkie odniesienie do prawa rzymskiego.
- Komentarz do Konstytucji RP art. 149, 152, 153: Publikacja omawia konstytucyjne uregulowania dotyczące Rady Ministrów i administracji rządowej. Analizuje pozycję ministrów kierujących działami administracji, rolę wojewody jako przedstawiciela Rady Ministrów w województwie oraz konstytucyjne podstawy funkcjonowania korpusu służby cywilnej. Autor wskazuje na znaczenie tych norm dla organizacji władzy wykonawczej, ich praktyczne skutki oraz uwagi dotyczące implementacji zasad służby cywilnej, która w praktyce nie zawsze została w pełni wprowadzona.
- Komentarz do Konstytucji RP art. 35: Tom poświęcony jest sytuacji prawnej mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Omówiono prawa mniejszości wynikające z art. 35 Konstytucji oraz ustawę z 2005 r. o mniejszościach i języku regionalnym, wskazując zgodność polskiej regulacji z Ramową Konwencją o ochronie mniejszości. Autorzy przedstawiają najważniejsze prawa mniejszości, charakterystykę poszczególnych grup oraz historię prawnej ochrony mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.
- Komentarz do Konstytucji RP art. 148: Tom analizuje konstytucyjne uregulowanie pozycji Prezesa Rady Ministrów, które wpływa na model egzekutywy i cały system rządów. Komentarz bazuje na analizie aktów normatywnych, doktryny i orzecznictwa oraz praktyce ustrojowej, prezentując interpretacje regulacji kształtujących status premiera, jego miejsce w strukturze władzy wykonawczej oraz konsekwencje praktyczne przyjętych rozwiązań.
Komentarz do Konstytucji RP Art. 30, 31, 32, 33
