Historia ustroju w Polsce
Znany i ceniony podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków społecznych i humanistycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych historią ustroju Polski.
Podręcznik w przystępny sposób przedstawia rozwój form państwowości w Polsce od X wieku do współczesności w ujęciu dynamicznym, w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych. Stanowi to niezbędną przesłankę zrozumienia współczesnych instytucji ustrojowych. Wartością samą w sobie jest znajomość ojczystej przeszłości. Dopełnieniem wykładu są liczne ilustracje, mapy i tabele.
Wykład historii ustroju Polski w drugim, zmienionym i rozszerzonym wydaniu został doprowadzony do współczesności. Aktualizacja dotyczy w szczególności relacji między głową państwa a parlamentem oraz roli i pozycji sadów i trybunałów.
Strony 94-95.pdf(pdf)
39 KB
Strony 398-400.pdf(pdf)
42 KB
Marian Kallas
Marian Kallas (ur. 1938), doktorat (1968), habilitacja (1975), nadanie tytułu profesora nauk prawnych (1992). Zatrudnienie na Wydziałach Prawa w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego w: Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1962–2004); Akademii Teologii Katolickiej; Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (1998–2011) oraz w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie (od 2008). Kierownik Katedry Historii Ustroju i Prawa w Polsce na Wydziale Prawa i Administracji, gdzie od 2008 r. pełni funkcję Dziekana.
Kierownik Zespołu Konstytucjonalizmu Polskiego XVIII–XX w. na UMK (1978–1988); ekspert Komisji Konstytucji Senatu RP (1989–1991).
Profesor specjalizuje się w problematyce historii ustroju Polski (od poł. XVIII w. do współczesności); dziejów polskiego konstytucjonalizmu, historii parlamentaryzmu i administracji. Bibliografia prac obejmuje ponad 250 pozycji, w tym kilkadziesiąt książek, których Profesor jest autorem, współautorem lub redaktorem. Autor podręcznika Historia ustroju Polski X–XX w. (5 wyd.). Jest redaktorem naukowym serii nowych podręczników akademickich z zakresu nauk historycznoprawnych PWN ukazujących się od 2005 r. W ramach tej serii ukazuje się nowa edycja podręcznika: Historia ustroju Polski.