Prawo rzymskie. U podstaw prawa prywatnego.
Znany i ceniony, inspirujący i nowoczesny podręcznik akademicki do prawa rzymskiego to podstawowa lektura dla studentów i doktorantów prawa, europeistyki, historii, kulturoznawstwa, administracji, a także dla aplikantów prawniczych i wszystkich osób interesujących się dziejami starożytnego Rzymu oraz kulturą Europy.
Prawo rzymskie jest fundamentem naszej kultury prawnej, bez jego zrozumienia nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym systemie prawnym, a więc i w naszej rzeczywistości. Autorzy ukazują je w kontekście rozwoju europejskiego prawa prywatnego. Omawiają m.in. wartości i zasady prawa prywatnego na przykładzie unormowań rzymskich oraz tradycji romanistycznej od średniowiecza po współczesność, metodę jurystów rzymskich jako podstawę zrozumienia nowoczesnego dyskursu prawniczego, instytucje i modele dogmatyczne czerpiące inspiracje z prawa rzymskiego. Najważniejszym wyróżnikiem tego podręcznika jest przesunięcie punktu ciężkości z uczenia prawa rzymskiego jako elementu historii antycznej ku spojrzeniu na nie jako na doświadczenie dyskusji o problemach prawa prywatnego – dyskusji toczonej w czasach antycznych, a następnie, w oparciu o rzymskie teksty prawne, od późnego średniowiecza po kodyfikacje cywilne. W edukacji prawniczej nie chodzi bowiem tylko o przekazanie pewnej wiedzy, ale przede wszystkim o rozwijanie kompetencji niezbędnych do udziału w dyskusji o ważnych problemach prawa. To jeden z najistotniejszych czynników pozwalających na wykształcenie dobrego prawnika.
Nowa wersja zawiera aktualizacje odniesień do czasów współczesnych, np. zmienionego w ostatnich latach prawa francuskiego, jest też uzupełniona o zagadnienia, które autorzy – po latach pracy ze studentami – postanowili opisać w bardziej przystępny sposób.
Podręcznik wzbogacony został o materiały dydaktyczne dla studentów:
- treści powtórzeniowe pomocne w nauce przed egzaminem,
- indeks rzeczowy,
- słowniczek terminów łacińskich wraz z wyjaśnieniami.
Strony 43-47.pdf(pdf)
89 KB
Strona 125.pdf(pdf)
25 KB
Strony 21-23.pdf(pdf)
55 KB
Strony 615-616.pdf(pdf)
69 KB
Wojciech Dajczak
Profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komitetu Nauk Prawnych PAN i Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wielokrotny stypendysta najznakomitszych uczelni europejskich: uniwersytetów w Padwie, Rzymie, Neapolu i Kolonii m.in. Fundacji A. v. Humbolta (2004, 2008 i 2013). Współpracuje z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Uczestnik międzynarodowych projektów badawczych.
Specjalizuje się w prawie rzymskim, historii i komparatystyce oraz harmonizacji prawa prywatnego w Europie. Autor licznych publikacji z zakresu historii prawa.
Tomasz Giaro
Profesor nauk prawnych, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Europejskiej Tradycji Prawnej, zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Prawnych PAN, członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, stypendysta Fundacji A. v. Humbolta (1984–1985), pracownik naukowy Max-Planck-Institut we Frankfurcie na Menem (1990–2006).
Specjalizuje się w prawie rzymskim, historii prawa europejskiego, teorii i filozofii prawa.
Franciszek Longchamps de Berier
Ksiądz katolicki, profesor nauk prawnych, LL.M. Georgetown University, Kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN, członek Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski oraz Komisji ds. Prawnych Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej; redaktor tematyczny
„Forum Prawniczego”, należy do redakcji „Fundamina. A Journal of Legal History” (RPA); powołany do Zarządu Polskiego Centrum Studiów nad Prawem i Gospodarką Chin na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie rzymskim i historii prawa, aspektach prawnych wolności słowa i wolności religijnej oraz w konstytucyjnym prawie amerykańskim.
Przeczytaj fragment
Strony 43-47.pdf(pdf)
89 KB
Strona 125.pdf(pdf)
25 KB
Strony 21-23.pdf(pdf)
55 KB
Strony 615-616.pdf(pdf)
69 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej