MENU

Książki: Historia średniowiecza

Średniowiecze nazywane było niegdyś po prostu „wiekami ciemnymi“ i nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem poza wąskim kręgiem mediewistów. Ten szkodliwy stereotyp odszedł dziś już jednak prawie w niepamięć, zwłaszcza dzięki dokonaniom współczesnych historyków. W tej kategorii zgromadziliśmy książki historyczne ukazujące barwną epokę średniowiecza w najróżniejszych kontekstach, od historii konkretnych krajów i narodów do ogólniejszych syntez pozwalających spojrzeć szerzej na blisko tysiąc lat historii Europy, który do dzisiaj określają naszą europejską tożsamość.

Polecane przez wykładowców uniwersyteckich podręczniki historyczne poświęcone dziejom średniowiecza to wydane w serii „Historia powszechna“ dzieła Romana Michałowskiego i Tadeusza Manteuffla. Oba prezentują bardzo szerokie spojrzenie na historię Europy od upadku Cesarstwa Rzymskiego aż do szesnastowiecznego renesansu. Do obu dołączono bogaty materiał ilustracyjny, starannie dobrane mapy oraz uaktualnioną bibliografię wymieniającą najważniejsze pozycje w badaniach nad średniowieczem.

Nie zabrakło w naszej ofercie również bardziej szczegółowych prac szczegółowo omawiających poszczególne ludy i ich dzieje. Popularnością cieszą się takie monografie jak „Królestwo Merowingów“ Iana Wooda, „Państwa Wikingów“ tria Forte, Oram i Pedersen, „Królestwo Karolingów“ Rosamond McKitterick, „Chazarowie“ Jarosława Dudka czy „Longobardowie“ Jerzego Strzelczyka. To tylko niektóre z nowoczesnych podręczników polskich i zagranicznych mediewistów, które składają się razem na szeroki fresk kultury i historii Europejczyków od V do XV wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje także nowe wydanie „Mitologii Słowian“ Aleksandra Gieysztora, przygotowane z uwzględnieniem materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora. To nie tylko klasyczna rozprawa poświęcona tradycyjnym wierzeniom słowiańskim, ale również pogłębione studium dziejów dawnych Słowian uwzględniające badania antropologiczne, etnograficzne, językoznawcze i religioznawcze. Do nowego wydania dołączono również niepublikowane dotąd teksty i wygłaszane przez jednego z najsłynniejszych polskich mediewistów wykłady.

Prawie wszystkie publikacje poświęcone historii średniowiecza na naszym rynku omawiają wieki średnie w Europie lub w kontekście europejskim. Chlubnym wyjątkiem jest w tym przypadku „Złoty nosorożec“ François-Xaviera Faveulle-Aymara – fascynujący zbiór esejów o średniowieczu w Afryce. Od dziejów afrykańskich ludów do relacji podróżników i dyplomatów z innych kontynentów Faveulle-Aymar, jeden z nielicznych specjalistów dawnej historii Czarnego Lądu, kreśli fascynującą panoramę Afryki, jakiej nie mieliśmy dotychczas okazji poznać.

Znaleziono: 1336
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
24

Kronika wielkopolska

Książka (miękka)
39,00 zł
Znaleziono: 1336
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
24