Matematyka w ekonomii. Modele i metody Tom 2
Pozycja całkowicie odmienna od znanych podręczników matematyki dla ekonomistów.
Podstawy matematyczne i zastosowania w ekonomii są tu połączone niemal w jedną niepodzielną całość: przykłady z dziedziny ekonomii zaprezentowano bowiem niemal natychmiast po wprowadzeniu niezbędnego minimum teorii. I choć zjawiska ekonomiczne zostały podporządkowane matematycznej strukturze wykładu, autorowi udało się przedstawić podstawowe zagadnienia z zakresu teorii konsumenta, teorii produkcji, problemów makroekonomicznych, a nawet finansów. Jest to podręcznik, w którym podaje się nie tylko algorytmy postępowania, ale również tłumaczy się idee stojące za nimi.
Każdy rozdział został uzupełniony zadaniami, również bardziej zaawansowanymi, wymagającymi od studenta inwencji i wykazania się niestandardowym rozumowaniem. Do części zadań podano odpowiedzi.
Polskie wydanie zostało podzielone na 2 tomy zatytułowane: Algebra elementarna i Elementarny rachunek różniczkowy.
Pozycja przeznaczona dla wykładowców i studentów wydziałów ekonomii i zarządzania.
Adam Ostoja-Ostaszewski
Profesor, matematyk średniego pokolenia, wykładowca w London School of Economics. Studia matematyczne ukończył na Wydziale Matematycznym University College of London, gdzie także doktoryzował się. Następnie na University of Leicester odbył staż naukowy.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii mnogości i topologii ogólnej oraz na zastosowaniach matematyki w ekonomii. Na swoim koncie ma wiele publikacji, wśród których należy wymienić Advanced Mathematics Methods (Cambridge University Press, Cambridge 1990).
W latach 1980-2000 współodpowiedzialny za program artystyczny Teatru Polskiego w Londynie.