Mechanika
Pierwszy z cyklu klasycznych podręczników znanych i cenionych przez fizyków na całym świecie. Książki te zyskały ogromną popularność dzięki zwięzłej, bardzo klarownej i logicznej prezentacji materiału, tak bardzo charakterystycznej dla Landaua i Lifszyca. Na uwagę zasługują zadania związane bezpośrednio z głównym nurtem wykładu. Są one podane wraz z rozwiązaniami i komentarzami.
Bardzo trudno jest omawiać książkę, o której powiedziano już tak wiele. Bez żadnych recenzji książka ta jest bardzo potrzebną i cenną pozycją na rynku wydawniczym w Polsce. Wydawnictwu Naukowemu należą się słowa uznania i podziękowania za wydanie bardzo cennej książki, po której Wydawnictwo nie spodziewa się raczej wielkich profitów.
dr hab. Waldemar Pastusiak,
Politechnika Koszalińska
Podręcznik Mechanika Landaua i Lifszyca jest absolutnym numer jeden na liście lektur do mojego wykładu. Głównymi zaletami książki jest jej przejrzystość i zwięzłość. Znajdują się w niej zagadnienia najbardziej istotne dla opisu układów mechanicznych, bez zbędnych szczegółów, co sprawia, że przynajmniej przy pierwszym kontakcie, książka nie robi wrażenia trudnej.Podstawowe pojęcia są wprowadzone w sposób naturalny, pozwalając czytelnikowi na konstruowanie formalizmu matematycznego krok po kroku i zrozumienie, że wiele zachowań układów w otaczającym nas świecie jest prostą konsekwencją fundamentalnych własności przestrzeni i czasu. Ponadto materiał przedstawiony w tym podręczniku stanowi doskonały punkt wyjścia do rozszerzenia mechaniki klasycznej na mechanikę relatywistyczną, kwantową i statystyczną.
dr hab. Ewa Szuszkiewcz,
Uniwersytet Gdański
Charakterystyczną cechą mechaniki Landaua i Lifszyca (dotyczy to również pozostałych tomów tego kursu) jest wyjątkowo klarowne i precyzyjne, a jednocześnie niezwykle oszczędne przedstawienie podstawowych zasad mechaniki teoretycznej (używając słów włożonych w usta Mozarta w słynnym filmie Milosa Formana chciało by się rzec: jest tu dokładnie tyle nut ile potrzeba! ).Oszczędność ta stanowi w moim przekonaniu o wielkiej sile książki: studiujący dostaje w skondensowanej formie potrzebny mu materiał bez konieczności przebijania się przez skomplikowane wywody.(...) Podręcznik został (wreszcie!) bardzo starannie wydany, zwłaszcza gdy chodzi o szatę graficzną jak i poziom edytorski. Korzystanie z niego ułatwia wytłuszczenie ważnych pojęć i terminów.
prof. dr hab. Piotr Chankowski,
Uniwersytet Warszawski
Głównymi zaletami publikacji są: zwięzłość, zwartość i jasność wykładu, skupienie uwagi czytelnika na zagadnieniach najistotniejszych, przejrzysta notacja, trafnie dobrane zadania. Jest to bardzo dobre wprowadzenie w dziedzinę fizyki teoretycznej. (...) Omawiana książka, mimo ponad sześćdziesięciu lat, które upłynęły od pierwszego wydania, jest nadal jednym z najlepszych podręczników w tej dziedzinie. Jest bardzo przydatna i będzie polecana jako podstawowy podręcznik z mechaniki teoretycznej.
dr Wojciech Chmara,
Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy
Podręcznik został napisany jasnym i klarownym językiem, zrozumiałym dla wszystkich osób zajmujących się omawianą tematyką. W przyswojeniu omawianych zagadnień pomocne są czytelne i dobrej jakości ilustracje. Istotną cechą przedstawionego podręcznika, pozwalającą na lepsze utrwalenie wiedzy, jest umieszczenie na końcu każdego z paragrafów kilku przykładowych zadań wraz z ich rozwiązaniami. Podejście takie pozwala czytelnikowi na bieżąco weryfikować zdobyte informacje.
dr inż. Jarosław Latalski,
Politechnika Lubelska
Umiejętne stopniowanie trudności materiału. Jasne i zwięzłe przedstawienie tematu z licznymi przykładami w postaci zadań (wraz z rozwiązaniami), które pomagają studentom prześledzić tok rozumowania przy rozwiązywaniu problemów danego typu. Struktura podręcznika jest klasyczna a dobór materiału zgody z programami studiów. Podręcznik nie zawiera działów sporadycznie wykorzystywanych w procesie nauczania, co sprawia, że jest bardziej przyjazny dla czytelnika.
dr Roman Cegielski,
Politechnika Poznańska
Klasyczny podręcznik Landaua Lifszyca pt. Mechanika, choć napisany ponad pół wieku temu do dziś nie stracił nic na aktualności i powinien należeć do kanonu książek w bibliotece każdego fizyka. Książka napisana jest w sposób jasny i precyzyjny choć oszczędny w słowa. Ma niecałe dwieście stron co jest niewiele jeśli porównać ją z wieloma opasłymi podręcznikami dostępnymi na rynku.Jest to raczej jej zaletą niż wadą. Nie oznacza to jednak, że napisana jest na elementarnym poziomie. Matematyczna złożoność zagadnień jest stopniowana i ułożona hierarchicznie w każdym rozdziale. Tak więc opuszczenie przez czytelnika niektórych trudniejszych matematycznie zagadnień nie powoduje braku ciągłości tekstu. Podręcznik obejmuje dość kompletny zakres wiedzy z mechaniki klasycznej w syntetycznej postaci, dając dobry przegląd tego czym zajmuje się ta dziedzina fizyki.
prof. dr hab. Maciej Błaszak,
Uniwersytet Adama Mickiewicza