Metody wielowymiarowej analizy porównawczej na rynku kapitałowym
Kompleksowe przedstawienie zastosowania metod wielowymiarowej analizy porównawczej w inwestycjach giełdowych. Wszystkie rozważania są zilustrowane przykładami z polskiego rynku kapitałowego wraz z prezentacją pełnej procedury analitycznej i obliczeniowej.
Patron medialny:

W książce Autorzy podjęli bardzo interesujący z teoretycznego punktu widzenia oraz, co kluczowe, przydatny praktycznie inwestorom giełdowego rynku akcji temat łącznego zastosowania metod z 2 sfer - analizy portfelowej i analizy fundamentalnej.Narzędziem, które na to pozwoliło, jest wielowymiarowa analiza statystyczna. Umożliwia ona sklasyfikowanie i pogrupowanie spółek na podstawie kondycji ekonomiczno-finansowej, z wykorzystaniem syntetycznych mierników rozwoju. Podstawowe metody, które Autorzy wykorzystali i szeroko zaprezentowali, to metoda taksonomicznej miary atrakcyjności inwestowania (TMAI), uogólniona miara odległości (GDM) oraz metoda standaryzowanych sum bez wzorca (BZW).
Rozważania zostały poparte obszernymi i wyczerpującymi ilustracjami liczbowymi, dotyczącymi rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.(...)
Zaprezentowana w książce metoda analizy jest nowatorska. Może stanowić istotny wkład do koncepcji budowy i zarządzania portfelami akcji. Co istotne, została dostosowana do warunków panujących na polskim rynku kapitałowym.
Dr hab. Andrzej Fierla,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Oryginalność książki wyraża się w umiejętnym połączeniu syntetycznego podejścia do charakterystyki rynku kapitałowego i pogłębionego opisu pewnej grupy metod analizy tego rynku, wspomagających proces inwestowania w akcje. Dzięki temu książka może być traktowana jako podręcznik akademicki dla studentów kierunków ekonomicznych i jednocześnie jako poradnik dla inwestorów giełdowych.
Dr hab. Mirosław Wypych,
Uniwersytet Łódzki
W świetle dużej liczby pojawiających się prac z dziedziny rynku kapitałowego, w większości popularno-naukowych, książka ta stanowi krótkie lecz zwięzłe merytorycznie, naukowe opracowanie. Z tego też powodu powinna być atrakcyjna dla studentów kierunków ekonomicznych, doktorantów i pracowników naukowych oraz inwestorów giełdowych poszukujących nowych praktycznych rozwiązań w zakresie modelowania strategii inwestycyjnych w papiery wartościowe.Metody wielowymiarowej analizy porównawczej mogą mieć również zastosowanie w budowie modeli wyceny aktywów kapitałowych, które bazują na formowanych w wybrany sposób portfelach analizowanych walorów. Możliwości te poszerzają oczywiście grono czytelników powyższej pozycji.
Dr inż. Stanisław Urbański,
Akademia Górniczo-Hutnicza
Niewątpliwą zaletą omawianej publikacji jest jej strona dydaktyczna. Książka napisana jest w sposób zrozumiały i przystępny, dzięki czemu może być stosowana przez szeroką rzeszę potencjalnych czytelników. Autorom udało się osiągnąć cel, jakim było napisanie podręcznika zarówno dla studentów jak też inwestorów giełdowych. Powyższą pozycję oceniam jako pożyteczną i pomocną w mojej pracy naukowej jak również dydaktycznej.
Dr Tadeusz Winkler-Drews,
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie
Książka prezentuje wielowymiarową analizę porównawczą w zastosowaniu dla potrzeb analizy fundamentalnej i portfelowej. Omawia metody umożliwiające obiektywną ocenę atrakcyjności walorów spółek notowanych na GPW w Warszawie. Pokazuje jak w warunkach polskiego rynku kapitałowego przeprowadzić procedurę doboru akcji do portfela przy wykorzystaniu WAP. Zaletą publikacji jest materiał z testów empirycznych, przedstawiający efektywność inwestycji realizowanych z wykorzystaniem omawianych metod.
Mgr Paweł Sekuła,
Uniwersytet Łódzki