Mikrobiologia
Książka jest jedynym podstawowym podręcznikiem do mikrobiologii na polskim rynku. W rozdziałach opisujących budowę, metabolizm i genetykę prokariotów (II-VI) omówiono zarówno cechy wspólne dla obu tych grup mikroorganizmów, jak i fundamentalne właściwości, które je odróżniają.
W rozdziale VII podsumowane zostały wyniki analiz genomicznych prokariotów oraz omówiono zjawiska wpływające na strukturę ich genomów. Wątkiem przewodnim tego rozdziału jest horyzontalny transfer genów - jego mechanizmy i główni sprawcy, czyli ruchome elementy genetyczne, o których, głównie za sprawą genomiki, gromadzimy coraz więcej informacji.
W rozdziale VIII omawiano wirusy prokariotyczne - nie tylko ich budowę i strategie namnażania się, lecz również ich rolę w środowisku naturalnym, a także zastosowania w medycynie, biotechnologii i biologii molekularnej.
Kolejny rozdział (IX) poświęcono praktycznemu wykorzystaniu prokariotów przez ludzi, które obejmuje coraz to nowe zastosowania zarówno w przemyśle (np. biopaliwa, bioenergia, bioługowanie), rolnictwie jak i ochronie środowiska (np. biodegradacja, bioremediacja).
Ostatni rozdział (X) dotyczy metod stosowanych w mikrobiologii - nie tylko tych klasycznych, lecz także najnowszych technik molekularnych, dzięki którym możliwy jest tak ogromny postęp w badaniach mikrobiologicznych.
Patroni medialni:

Jest to podręcznik, który w sposób wysoce zrozumiały i bardzo interesujący przedstawia najważniejsze zagadnienia mikrobiologiczne, umożliwia szerokie spojrzenie na mikrobiologię jako naukę i możliwości jej wykorzystania w życiu człowieka. Treści są starannie udokumentowane za pomocą tabel, fotografii i rysunków. Jest to nowoczesny podręcznik mikrobiologii ogólnej, napisany przez znakomity zespół mikrobiologów Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem dr Jadwigi Baj. Podręcznik będzie bardzo przydatny (i myślę, że z przyjemnością czytany) studentom biologii. biotechnologii, medycyny, ochrony środowiska i nauk rolniczych.
prof. dr hab. Hanna Dahm,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Zakład Mikrobiologii
Podręcznika z całą pewnością umożliwia poznanie podstawowych pojęć i zdobycie obszernej wiedzy z dziedziny mikrobiologii w zakresie umożliwiającym studiowanie tego przedmiotu w ramach mikrobiologii ogólnej. Podręcznik wyróżnia się dobrą szatą graficzną. Układ oraz dobór rycin i zdjęć są prawidłowe, a opisy do ilustracji tak dobrane, aby bezpośrednio rozwijać treści zawarte w tekście. Schematy i rysunki często po raz pierwszy powstały dla potrzeb tego podręcznika. Oceniany podręcznik zawiera dobrej jakości zdjęcia i pomysłowe schematy, odpowiednio dobrane do prezentowanych treści naukowych. Podkreślenie ważnych treści i definicji sprawia, że podręcznik może też pełnić funkcje encyklopedii w tematyce mikrobiologicznej dla bardzo szerokiej rzeszy czytelników zainteresowanych mikrobiologią. Jestem przekonany, że informacje zawarte w przedstawionym do recenzji podręczniku przyczyniają się do zrozumienia problemów istotnych dla współczesnej mikrobiologii, pozwolą także na dowolne uzupełnienie wiedzy w tym zakresie.
Prof. dr hab. Jacek Bielecki,
Kierownik Zakładu Mikrobiologii Stosowanej, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Dawno na polskim rynku wydawnictw naukowych nie było nowego polskiego podręcznika dotyczącego mikrobiologii ogólnej. W pamięci mam wiele słynnych podręczników część to niestety tłumaczenia podręczników zagranicznych, ale były i też Polskich autorów całkiem dobre. Od kilku lat rozglądałem się za nowym podręcznikiem z mikrobiologii ogólnej i chyba znalazłem. Bardzo się cieszę, że jest to podręcznik napisany przez polskich naukowców. Bardzo wszystkim autorom gratuluję efektów pracy. Przygotowali studentom i nauczycielom bardzo dobry podręcznik z mikrobiologii. Obok podstawowych informacji o budowie i funkcjonowaniu komórki prokariontów znajdziemy to rozdział dotyczący metabolizmu, fizjologii i genetyki. Omówiono również funkcjonowanie prokariontów w środowisku oraz wykorzystanie mikroorganizmów w przemyśle i ochronie środowiska. Nie zapomniano również o wirusach, które omówiono co prawda tylko na 30 kilku stronach. Poszczególne tematy omawiane są szeroko z różnymi przykładami co uważam za duży plus tego podręcznika. Rysunki, schematy są czytelne, dobrej jakości zdjęcia i ryciny. Podsumowując, osobiście będę z niej korzystał i zaproponuję ją swoim studentom.Na koniec mała uszczypliwość, chyba do wydawnictwa – szkoda, że nie jest to książka wydana w trwalszej (twardszej) okładce.
mgr Bartosz Rybak,
Zakład Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska, Wydział Nauk o Zdrowiu, Gdański Uniwersytet Medyczny
Mikrobiologia - 85-86.pdf(pdf)
60 KB
Mikrobiologia - 35-36.pdf(pdf)
88 KB