Mitologia grecka i rzymska
Nowe, zaktualizowane i uzupełnione wydanie uhonorowanej prestiżową Nagrodą Klio Mitologii greckiej i rzymskiej prof. Katarzyny Marciniak. Autorka przybliża postaci i wydarzenia z mitologii, bez których nie sposób zrozumieć współczesnej kultury. Ukazuje antyk jako doświadczenie kulturowe, w którym uczestniczy każdy z nas, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Przedstawia to, co do tej pory pozostawało na marginesie opracowań: recepcję mitów od starożytności po XXI wiek. W trakcie lektury odbędziemy wędrówkę ponad czasem. Spotkamy m.in. Odyseusza w kosmosie, poznamy różne oblicza Meduzy, dowiemy się, czy bóg wina Bachus chorował na żółtaczkę, i dotrzymamy towarzystwa Arnoldowi Schwarzeneggerowi, gdy jako Herkules będzie przemierzał ulice Nowego Jorku.
Kolejne rozdziały książki dotyczą poszczególnych bogów i bohaterów, poczynając od Achillesa i Afrodyty, a na Prometeuszu, Tezeuszu i Zeusie kończąc. Autorka prezentuje plejadę mitologicznych sław, ale nie zapomina także o innych bohaterach antycznych wierzeń. Książka prezentuje treści na zasadzie leksykonu, co ułatwia poruszanie się w gąszczu mitologicznych postaci i wydarzeń. Zawiera liczne ilustracje i ciekawostki, a także informacje o funkcjonowaniu motywów związanych z daną postacią w literaturze, filmie, sztukach plastycznych czy muzycznych, co uatrakcyjnia lekturę oraz poszerza wiedzę. Autorka zagłębia się w niuanse, których nie sposób znaleźć w klasycznych opracowaniach mitologii. Zabiera czytelnika w fascynującą podróż po kulturowych nawiązaniach do mitologii.
Niniejsze, rozszerzone wydanie zawiera wiele przykładów recepcji współczesnej i bogaty zestaw ilustracji. Książka pobudza do refleksji nad rolą mitologii w naszym życiu. Obecnie, w czasach dotkniętych kryzysem tożsamości, to temat szczególnie ważny. Mity bowiem inspirują, dostarczają estetycznej przyjemności, każą nam ponawiać kluczowe dla naszego człowieczeństwa pytania, a przede wszystkim dają poczucie wspólnoty i świadomość korzeni, która jest niezbędna, by śmiało patrzeć w przyszłość.
W rzeczywistości, w której głód spotkań stał się szczególnie dotkliwy, książka Katarzyny Marciniak zaspokoi go tak, jak tylko wyborna lektura potrafi. Ten pięknie wydany album zachwyca oprawą graficzną – starannie wybranymi ilustracjami, wysokiej jakości drukiem, czytelnym układem kompozycyjnym – i pasjonującą treścią, zapraszając na wielorakie spotkanie. Poznajemy bliżej dawnego człowieka Śródziemnomorza, ale i samych siebie; stajemy twarzą w twarz z kolebką naszej kultury i z jej najnowszymi, jakże różnorodnymi przejawami. Spotykamy mitycznego posłańca Hermesa-Merkurego, ale i charyzmatycznego wokalistę zespołu Queen, który, z wyboru, nosił to samo nazwisko; przypominamy sobie pracowity żywot Herkulesa i przemierzamy ulice Nowego Jorku z wcielającym się w niego Arnoldem Schwarzeneggerem.
Julia Wollner, Magazyn Lente
Katarzyna Marciniak
Katarzyna Marciniak jest badaczką antyku, uczennicą profesora Jerzego Axera, profesorem nauk humanistycznych. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Stworzyła międzynarodowy program badań nad recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej - Our Mythical Childhood (Nasze Mityczne Dzieciństwo), na który otrzymała m.in. grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Jest laureatką Nagrody Naukowej "Polityki" oraz została uhonorowana tytułem "Młodego Ambasadora Polszczyzny". Jej wiersze o kotach surfujących w internecie i mułach korzystających ze zmywarki ukazały się już w kilkunastu antologiach. W 2016 roku opublikowała zbiór Alfabet wśród zwierząt, który zdobył nominację do Książki Roku IBBY.
Katarzyna Marciniak pokazuje, że bohaterowie mitów wciąż żyją wśród nas. Przedstawiła ich przygody nieco starszym czytelnikom w Mitologii greckiej i rzymskiej, która została uhonorowana Nagrodą Klio (wyd. II PWN 2018). W dzieciństwie lubiła czytać książki Jana Parandowskiego, Tadeusza Zielińskiego i Anny M. Komornickiej, znawców antyku, którzy tworzyli dla najmłodszych. Postanowiła więc zabrać w podróż do świata mitów także dzieci (małe i duże).