MENU

O teorii i praktyce poradnictwa

(Miękka)
5.00  [ 1 ocena ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka
Zarezerwuj i odbierz w księgarni stacjonarnej PWN

O teorii i praktyce poradnictwa

Pierwszy polski podręcznik dla studentów pedagogiki, pedagogiki specjalnej, psychologii i socjologii przygotowujących się do pracy zawodowej w zakresie doradztwa i poradnictwa psychologicznego, rodzinnego, szkolnego lub zawodowego. Przydatny również dla specjalistów zawodowo zajmujących się poradnictwem, doradztwem lub terapią.

Książka:

  wyjaśnia podstawy teoretyczne i najważniejsze pojęcia z zakresu poradnictwa i poradoznawstwa;
 • przedstawia główne kierunki badań nad poradnictwem w ujęciu humanistycznym i społeczno-ekonomicznym;
 • omawia metody i formy pomocy doradczej;
 • prezentuje scenariusze działań współczesnych doradców;
 • zawiera praktyczne przykłady rozwiązywania sytuacji problemowych;
 • pokazuje złożoność praktyki poradniczej i jej wieloaspektowość.

W sierpniu 2005 roku profesor Alicja Kargulowa została uhonorowana za ten podręcznik indywidualną Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Opinie o książce:

Praca składa się z ośmiu klarownie i w sposób uzasadniony wyodrębnionych rozdziałów. Autorka konsekwentnie, zgodnie z tytułem książki przeplata teorię z praktyką, pisząc o poradoznawstwie (teoria) i poradnictwie (praktyka) w rozdziałach 1-3. W kolejnych rozdziałach, zgodnie z podtytułem, prezentuje odmiany poradoznawczego dyskursu: neopozystywistyczny, humanistyczny, krytyczny i postmodernisty. Treści poszczególnych rozdziałów są kompetentnie dobrane i podane, co oznacza, że Autorka pogodziła złożoność analizowanej materii z przystępnością języka.

(dr H. Solarczyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Podjęte w publikacji kwestie zakotwiczają się z jednej strony w szeroko rozumianych zjawiskach i tendencjach kulturowych, z drugiej zaś - w problemach wiążących się z doświadczeniami i przeżyciami pojedynczych osób. [...] Zamieszczony na końcu książki Słownik przynosi objaśnienie używanych w niej pojęć i zwrotów.

(dr Grażyna Teusz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

W pracy Autorka prezentuje szeroki przegląd zagadnień związanych z toczącym się współcześnie dyskursem poradoznawczym. Jest to niezaprzeczalnie jeden z plusów podręcznika. Teoretyczno-empiryczne ujęcie owego dyskursu doprowadza Autorkę do wypracowania autorskiego podejścia do wykorzystania w poradnictwie różnych opcji metodologicznych.

(dr A. Paszkowska-Rogacz, Uniwersytet Łódzki)

Przeczytałam książkę z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, mając na uwadze wszystkie problemy, z którymi spotykam się na co dzień jako psycholog i doradca zawodowy. Dla mnie jako nauczyciela akademickiego praca ta będzie nieocenioną pomocą w kształceniu młodych adeptów poradnictwa.Wypada mi zatem pogratulować Wydawnictwu trafnego wyboru Autora i tematyki książki, zwłaszcza, że moim zdaniem w naszej literaturze naukowej mamy ciągle zbyt mało pozycji dotyczących roli poradnictwa we współczesnym, ponowoczesnym świecie.
dr Anna Paszkowska-Rogacz, Uniwersytet Łódzki
Niewątpliwym atutem tej pozycji jest przedstawienie poradnictwa w szerokiej perspektywie oraz ukazanie sensu działań pomocowych i ich znaczenia dla ludzi, którzy pomocy potrzebują i z niej korzystają. Można bez wahania powiedzieć, że książka O teorii i praktyce poradnictwa jest jedyną aktualną pracą naukową, która konstruuje wiedzę poradoznawczą.
dr Violetta Drabik-Podgórna, Uniwersytet Wrocławski
Podręcznik akademicki Alicji Kargulowej prócz szerokiej podstawy myślowej i praktycznej orientacji w złożonych problemach teorii i praktyki poradnictwa, zbiera istotne pojęcia i kategorie omawianej problematyki w słownik, bogatą bibliografię i indeks rzeczowy. A każdy z rozdziałów książki kończy kafeteria pytań zachęcających do namysłu nad przedstawioną problematyką. W całości książka jest istotnie ważną pomocą w dydaktyce akademickiej i praktyce poradnianej.
dr hab. Ewa Rodziewicz, Uniwersytet Gdański
Najnowsza praca Alicji Kargulowej jest świeżym spojrzeniem na poradnictwo i poradoznawstwo. To niezwykle przydatna książka, która powinna znaleźć się w podręcznych bibliotekach osób pracujących z młodzieżą, dorosłymi czy rodziną w instytucjach oraz organizacjach służących pomocą człowiekowi w rozwiązywaniu kryzysów wynikających z dylematów życia w świecie wielości znaczeń, wyzwań i problemów.
dr Krzysztof Sawicki, Uniwersytet Białostocki
Podstawowym, choć z pewnością nie jedynym, atutem książki O teorii i praktyce poradnictwa Alicji Kargulowej jest głęboka analiza zagadnień poradnictwa zaprezentowana w formie odmian poradoznawczego dyskursu. Autorka przedstawia zarys historyczny rozwoju poradnictwa w Polsce, jego przemiany i zmieniające się potrzeby, wyjaśnia podstawy teoretyczne (zamieściła również słownik zawierający terminy związane przede wszystkim z poradnictwem i doradztwem).
dr Gertruda Wieczorek, Akademia Jana Długosza w Częstochowie
Szczególnie cenne jest pokazanie odmienności przedmiotu, celów, metody poradnictwa w poszczególnych teoriopoznawczych dyskursach, podkreślając względność dominujących w danym okresie poglądów i ocen. To zachęca do dyskusji nad aktualnością i możliwościami aplikacyjnymi prezentowanych modeli poradoznawstwa i poradnictwa.W ten sposób praca ta staje się, zgodnie z założeniem akademickiego podręcznika, kompetentnym źródłem wiedzy dla studentów i nauczycieli akademickich, jak i praktyków, którzy mogą za jej pomocą zinterpretować swoją działalność, co służy (nie tylko) akademickiej dyskusji.
dr Hanna Stolarczyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Należy podkreślić wieloaspektową przydatność dydaktyczną podręcznika zarówno dla wykładowców jak i bezpośrednio dla studentów. Ze względu na wielowarstwową problematykę poradnictwa poszczególne rozdziały i części podręcznika stanowią cenną pomoc dydaktyczną dla różnych kierunków studiów z zakresu pedagogiki, psychologii czy socjologii, podejmujących problematykę różnych aspektów doradztwa, w tym pomocy w planowaniu kariery zawodowej.
dr Grażyna Tadeusiewicz, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
  Sposoby i terminy dostawy:
  • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
  • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
  • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
  • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
  • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
  Ważne informacje:
  Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
  • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
  • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
  • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
  • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
  • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Wstęp
204.5 KB

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(PDF)
Wstęp
204.5 KB

Inni Klienci oglądali również

50,37 zł
79,00 zł

Ansible 2 w praktyce.

Framework Ansible jest potężnym narzędziem służącym do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Oferuje proste i bardzo przydatne funkcje przeznaczone do automatyzacji wielowarstwowych środowisk za pomocą komunikacji niew...
43,69 zł
55,00 zł

Controlling personalny w praktyce przedsiębiorstw działających w Polsce

Controlling personalny jest stosunkowo nową koncepcją, jego rola jest jednak w polskich przedsiębiorstwach coraz bardziej doceniana, a zastosowanie coraz szersze. Wykorzystanie controllingu zasobów ludzkich może przy tym mieć na celu zaró...
167,87 zł
199,00 zł

Psychologia kryminalistyczna. Teoria i praktyka śledczo-sądowa. Tom 1

Psychologia kryminalistyczna stanowi nową dziedzinę psychologii stosowanej, mającą własny obszar badań i charakteryzującą się ścisłymi powiązaniami z tradycyjnie rozróżnianymi działami psychologii. Zakres psychologii kryminalistycznej obejmuje ...
86,13 zł
99,00 zł

Angielski w praktyce ratownika medycznego

Przedmiotem książki-samouczka jest angielski język specjalistyczny dla ratowników medycznych. Zakres leksykalny podręcznika obejmuje wybraną tematykę z: anatomii; wywiadu medycznego z poszkodowanym/pacjentem i z jego rodziną oraz ze świadkami w...
173,90 zł

Praktyka osteopatii czaszkowo-krzyżowej Tom 4

Tom IV - Trzewioczaszka, bóle, nerwyAutor prezentuje nowatorskie podejście terapeutyczne oparte jednak na niezmiennych, fundamentalnych założeniach i koncepcji osteopatii, wyrażonych przez Andrew Taylora Stilla, Williama Garner...
41,84 zł
50,00 zł

Zarys teorii bezpieczeństwa narodowego

W podręczniku dokonano interpretacji definicji, pojęć i terminów z zakresu teorii bezpieczeństwa stosowanych w praktyce dydaktycznej na studiach na kierunku bezpieczeństwo narodowe.Wydanie drugie zostało przez autorów zaktuali...
30,56 zł
38,00 zł

Praktyki flirtu i podrywu

Książka stanowi eksploracyjne studium emocji miłosnych w praktykach flirtów i podrywów. Zawarte w niej analizy są rezultatem wieloletnich badań terenowych prowadzonych w sanatoriach, w środowisku kuracjuszy oraz podczas imprez klubowych, ...
30,88 zł
43,05 zł

Współczesne teorie polityczne

Klaus von Beyme – profesor politologii na Uniwersytecie w Heidelbergu – należy do światowej czołówki w swej dyscyplinie. Prezentowana czytelnikom książka zawiera systematyczny przegląd teorii politycznych dwudziestego wieku. Autor, p...
334,59 zł

NEGOCJACJA SEKSUALNA I BEZPIECZNIEJSZE PRAKTYKI SEKSUALNE WŚRÓD ZAMężNYCH KOBIET

Badanie dotyczyło strategii stosowanych przez zamężne nauczycielki w negocjowaniu bezpieczniejszych praktyk seksualnych ze swoimi małżonkami. Zidentyfikowano metody stosowane przez nauczycielki w uprawianiu bezpieczniejszego seksu oraz określono wpływ ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!