Ochrona przeciwporażeniowa w sieciach i instalacjach niskiego napięcia
Przedstawiamy wyjątkową propozycję książkową dotyczącą niezwykle istotnego zagadnienia techniki (a dokładnie elektrotechniki), jakim są zabezpieczenia w sieciach niskiego napięcia.
Książka Ochrona przeciwporażeniowa w sieciach i instalacjach niskiego napięcia ma na celu przedstawienie w bardzo zwięzły sposób najważniejszych zasad projektowania i oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia.
Czytelnik znajdzie tutaj opis skutków przepływu przez człowieka prądu stałego, przemiennego czy powszechnie także występującego prądu odkształconego zawierającego wiele wyższych harmonicznych. Będzie można przeczytać tutaj o zastosowaniu środków ochrony przeciwporażeniowej podstawowej, ochronie przy uszkodzeniu czy ochronie uzupełniającej.
Znajdą się również istotne kwestie ochrony w szeroko stosowanych, wybranych instalacji specjalnych, w tym w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic, na placach budowy i robót rozbiórkowych, w gospodarstwach rolniczych i ogrodniczych, instalacjach z fotowoltaicznymi źródłami energii, instalacjach ładowania pojazdów elektrycznych, a także rzadko opisywanych instalacjach niskiego napięcia w strefie oddziaływania sieci trakcyjnej DC 3 kV.
Scharakteryzowano zabezpieczenia stosowane w sieciach i instalacjach niskiego napięcia, w szczególności wyłączniki różnicowoprądowe.
Najwięcej uwagi poświęcono ocenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączanie zasilania, które jest powszechnie stosowanym środkiem ochrony przy uszkodzeniu i w odniesieniu do niego najczęściej występują nieporozumienia interpretacyjne.
Publikację Ochrona przeciwporażeniowa w sieciach i instalacjach niskiego napięcia kierujemy do szerokiego grona odbiorców – do studentów i wykładowców uczelni technicznych, projektantów i wykonawców sieci i instalacji elektroenergetycznych, operatorów elektroenergetycznych sieci rozdzielczych niskiego napięcia, ale również wykładowców i uczestników kursów przygotowujących do egzaminów pozwalających uzyskać uprawnienia budowlane albo świadectwa kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji (E) oraz w zakresie dozoru (D) w odniesieniu do urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
Recenzowany podręcznik jest bardzo wartościową pracą dotyczącą ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia. Stanowi kompendium wiedzy z zakresu ochrony przeciwporażeniowej, która jest bardzo istotna w kontekście budowy, projektowania i eksploatacji instalacji elektrycznych. (…) [Na rynku bowiem] brakuje takiego całościowego spojrzenia i ujęcia ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia, które zawiera recenzowana praca. Ponadto intensywny rozwój nowoczesnych często innowacyjnych technologii i dynamiczny rozwój aparatury stosowanej w instalacjach elektrycznych wymusza konieczność przedstawienia tej problematyki. Warto podkreślić, że Autor od lat zajmuje się problematyką ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia i należy do grona najlepszych krajowych specjalistów w tym obszarze. Dlatego dobrze się stało, że Autor podjął się trudu i opracował podręcznik poświęcony ochronie przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia. Bardzo wysoki poziom naukowo-dydaktyczny Autora, który jest związany z Wydziałem Automatyki i Elektrotechniki Politechniki Gdańskiej i jego ogromne doświadczenie w obszarze dotyczącym zagadnień poruszanych w podręczniku sprawia, że podręcznik napisany jest w sposób logiczny, przystępny i zrozumiały pozwalający czytelnikowi (studentowi, wykładowcy, projektantowi, wykonawcy, operatorowi) na pełne zrozumienie często złożonych i trudnych elementów dotyczących różnorodnych zagadnień z obszaru ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i instalacjach niskiego napięcia. Ponadto Autor dostarczył czytelnikowi wiele informacji, które mogą być przydatne w czasie edukacji na studiach i w pracy zawodowej.
dr hab. inż. Waldemar Dołęga,
Politechnika Wrocławska
Fragment książki(pdf)
str. 88
51 KB
Fragment książki(pdf)
str. 158
42 KB
Fragment książki(pdf)
str. 6
43 KB
Fragment książki(pdf)
str. 17-18
62 KB
Przeczytaj fragment
Fragment książki(pdf)
str. 88
51 KB
Fragment książki(pdf)
str. 158
42 KB
Fragment książki(pdf)
str. 6
43 KB
Fragment książki(pdf)
str. 17-18
62 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej