Od pyłu do życia
Narodziny i ewolucja naszego Układu Słonecznego są tajemnicą, która pewnego dnia może dostarczyć odpowiedzi na pytanie o ludzkie pochodzenie. Ta książka opowiada niezwykłą historię tego, jak ciała niebieskie składające się na układ słoneczny powstały ze wspólnych początków miliardy lat temu i jak naukowcy i filozofowie przez wieki starali się rozwikłać tę tajemnicę, posługując się wskazówkami, które umożliwiły im wywnioskować budowę Układu Słonecznego, jego wiek i prawdopodobny sposób jego powstania.
Opierając się na historii astronomii i najnowszych odkryciach w dziedzinie astrofizyki i nauk planetarnych, John Chambers i Jacqueline Mitton oferują najbardziej aktualne i autorytatywne podejście do tematu. Badają, w jaki sposób ewoluujący Wszechświat przygotował scenę do pojawienia się naszego Słońca i jak mglista chmura gazu i pyłu, która towarzyszyła młodej gwieździe, ostatecznie przekształciła się w planety, komety, księżyce i asteroidy, które istnieją dzisiaj. Badają, w jaki sposób każda z planet uzyskała swoje unikalne cechy, dlaczego niektóre są kamieniste, a inne gazowe, i dlaczego jedna planeta w szczególności - nasza Ziemia - zapewniła niemal doskonałą przystań dla pojawienia się życia.
Od pyłu do życia jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o tym, jak powstał system słoneczny. Ta kusząca książka zabiera czytelników w granice współczesnych badań, angażując się w najnowsze spory i dyskusje. Ujawnia, w jaki sposób trwające odkrycia odległych planet pozasłonecznych i systemów planetarnych przekształcają nasze zrozumienie zdumiewającej historii naszego własnego Układu Słonecznego i jego możliwego losu.
Patroni medialni:

Książka autorstwa Chambersa i Mitton w sposób przystępny przedstawia aktualną wiedzę na temat historii naszego Układu Słonecznego oraz ogólniej - powstawania gwiazd i planet. Bardzo korzystny jest układ treści, w którym najpierw przedstawiony jest wygląd naszego Układu (w sposób zdecydowanie niesztampowy, z zaznaczeniem ciekawych problemów, które pojawiły się podczas jego poznawania), meteoryty jako źródło wiedzy o materii międzygwiazdowej z której powstał, a następnie powrót do początku Wszechświeta i pochodzenia pierwiastków, powstawania obłoków molekularnych i gwiazd, ewolucji młodych gwiazd aż do powstawania planet. Na koniec następuje powrót do układu Ziemia - Księżyc i omówienie scenariuszy pochodzenia życia na naszej planecie. Całość ilustrowana jest dobrymi zdjęciami i przede wszystkim schematami, które są bardzo przemyślane i nawet jeśli siłą rzeczy upraszczają, to są każdorazowo zgodne ze stanem faktycznym. Zakres tematyczny książki zaskakuje kompletnością i rzetelnością przedstawienia tematu, co wyróżnia tę pozycję na tle wielu bardzo prostych książek popularnych z astronomii dostępnych na polskim rynku wydawniczym. Jest pozycją, po którą mogą z powodzeniem sięgać zarówno amatorzy astronomii i nauki w ogóle, jak i studenci astronomii, dla których książka będzie cennym uzupełnieniem programu studiów. Przede wszystkim jednak jest to książka bardzo aktualna - szczególnie, że w przyszłym roku wystrzelony będzie przez NASA następca teleskopu Hubble’a - teleskop kosmiczny Jamesa Webba - którego głównym zadaniem będą obserwacje układów planetarnych wokół innych gwiazd. Jest to zatem idealny moment, aby udostępnić tę pozycję książkową polskiemu czytelnikowi.
Dr Agata Karska ,
astrofizyczka, pracuje jako adiunkt w Centrum Astronomii UMK w Toruniu
Autorzy to specjaliści w przestawianej dziedzinie, astronomowie, co gwarantuje rzetelność i prawdziwość przekazywanych informacji. Przeglądając książkę nie znalazłam żadnych błędów, czy nieścisłości. [...] Jest to świetna książka dla osób posiadających podstawową wiedzę astronomiczną, oraz dla osób zainteresowanych astronomią. Napisana jest dosyć lekkim językiem chociaż opisuje często skomplikowane procesy, które obserwujemy w naszym Układzie Słonecznym, a także jego przeszłą i przyszłą ewolucję. Pokazuje też bazę - czyli nasze miejsce w Galaktyce. Książka może też służyć jako podręcznik na pierwszych latach studiów astronomii (Astronomia Ogólna, Astronomia Układu Słonecznego). Takiego współczesnego podręcznika w języku polskim nie ma. Bardzo ważny jest też fakt, że książka jest aktualna, zawiera wyniki najnowszych badań Układu Słonecznego, a przy jej pisaniu autorzy konsultowali się z wybitnymi specjalistami badającymi ciała naszego Układu Słonecznego. Moim zdaniem książka jest warta dobrego tłumaczenia,
Dr. hab. Agnieszka Kryszczyńska,
polska astronom, profesor nadzwyczajny UAM
Jest to książka poświęcona naszemu układowi planetarnemu. A więc można chyba powiedzieć, że jest ona pewnym ewenementem, bo współcześnie większość literatury poświęconej astronomii czy astrofizyce dotyczy takich zagadnień jak Wielki Wybuch, inflacja Wszechświata, czarne dziury, pulsary itp. Przy tak ekscytujących i zarazem egzotycznych tematach historia układu planetarnego może wydawać się nieco nieefektowna. Tak jednak nie jest, jak również nie jest prawdą, że wszystko albo prawie wszystko na ten temat już wiemy. Nie śledzę bardzo dokładnie nowinek wydawniczych, więc mogłem coś przeoczyć, ale wydaje mi się, że jest to książka jedyna w swoim rodzaju i tym samym wyjątkowa, bo prezentująca aktualny stan wiedzy, inne znane mi książki poświęcone Układowi Słonecznemu są raczej dość stare. Wielką jej zaletą jest utalentowany autorski tandem Chambers, Mitton. John Chambers jest uznanym autorytetem w dziedzinie budowy Układu Słonecznego, Jacqueline Mitton, również astronom, jest świetną popularyzatorką wiedzy o Wszechświecie. [...] Książka omawia różne drogi planetogenezy; czemu jedne planety są skaliste, inne zaś płynne? Szczególnie pasjonujące są zagadnienia dotyczące Ziemi, od hadeiku do pojawienia się pierwszych organizmów żywych. Wartościowy jest także szkic przedstawiający historię poznawania naszego najbliższego planetarnego otoczenia. Autorzy zakładają pewien podstawowy poziom wiedzy czytelnika nie wykraczający jednak poza wiedzę szkolną, dlatego jest to książka dostępna dla szerokich rzesz czytelników. Byłoby doskonale, gdyby ukazała się w Polsce.
Krzysztof Rejmer ,
autor "Zapomniania historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków". Fizyk, tłumacz literatury naukowej
"From dust to life" myślę, że może stać się pozycją obowiązkową dla miłośników astronomii, ale także jest szansa aby przebić się do uniwersyteckiego kanonu zalecanej literatury - chociaż jest to pozycja popularyzatorska, to zawiera najbardziej aktualny stan wiedzy na temat Układu Słonecznego i to na satysfakcjonującym poziomie szczegółowości - co prawda nie ma tutaj wzorów, ale jako literatura uzupełniająca nadaje się idealnie. Forma książki nieco już przypomina program wykładu, więc jest "dopasowana" do akademickich warunków. Tutaj również można znaleźć odniesienia do historii, a nawiązanie do wielu dziedzin nauki może spowodować dość szerokie zainteresowanie.
Blog Ogarniam fizykę,