Parki i ogrody terapeutyczne
Problematyka terapeutycznych właściwości krajobrazu jest coraz bardziej popularna. Wiele ogrodów terapeutycznymi powstaje przy placówkach służby zdrowia. Coraz częściej doświadczenia dobroczynnego wpływu kontaktu z naturą w ogrodach leczniczych próbuje się przenieść na grunt miejskich przestrzeni publicznych.
Parki i ogrody terapeutyczne to bogato ilustrowana, zawierająca ponad 300 fotografii rozwiązań zastosowanych na terenach zielonych książka, w której opisano szereg cech przestrzennych i elementów wyposażenia, jakie mogą przyczynić się do promocji zdrowia użytkowników parków i ogrodów.
Opisany wzorzec parku terapeutycznego może być wykorzystany przy tworzeniu programów rewitalizacji terenów zieleni i parków miejskich przez gminy, przygotowaniu projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego, m.in. rewitalizacji przestrzeni międzyblokowych na wielkich osiedlach mieszkaniowych.
Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców: architektów, architektów krajobrazu, urbanistów, ogrodników i osób pracujących w służbie zdrowia. Pozycja zainteresuje również przedstawicieli władz samorządowych, odpowiedzialnych za jakość życia w mieście, wszystkie osoby zaangażowane w projektowanie i utrzymanie terenów zieleni publicznej, jak też właścicieli prywatnych ogrodów. Adresowana jest również do studentów kierunków związanych z kształtowaniem przestrzeni publicznej lub promocją zdrowia.

Nie jest wielką tajemnicą, że korzyści wynikające z przebywania w otoczeniu roślin, a także aktywność związana z ich uprawą i pielęgnacją poprawiają jakość naszego życia. Nawet niewielkie oazy zieleni, które pojawiają się w przestrzeni miejskiej, mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Różnorodny zapach, smak oraz faktura roślin są głównymi bodźcami pobudzającymi zmysły człowieka. Kreowane przez architektów krajobrazu ogrody terapeutyczne pozwalają obcować z przyrodą tu i teraz. Stworzenie idealnego ogrodu do hortiterapii jest jednak niezwykle trudnym przedsięwzięciem, a opracowanie i przygotowanie projektu takiego założenia to zadanie o dużym stopniu skomplikowania. Stąd też wielka potrzeba szerzenia dobrych praktyk w tym zakresie. Publikacja Moniki Trojanowskiej stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie branży. Z pewnością wskaże dobry kierunek, w którym projektanci i zarządcy terenów zieleni mogą podążać w swej codziennej pracy.
Judyta Więcławska,
redaktor prowadząca ogólnopolski miesięcznik branżowy „Zieleń Miejska”