Pasażerski transport regionalny
Wydawnictwo Naukowe PWN mają zaszczyt zaprezentować publikację, która kompleksowo ujmuje tematykę PASAŻERSKIEGO TRANSPORTU REGIONALNEGO.
Istotność tego obszaru tematycznego wynika m.in. ze skutków liberalizacji rynku usług transportowych i deregulacji (głównie regionalizacji transportu pasażerskiego wraz z usamorządowieniem kolei) wynikające z tego faktu liczne problemy dotyczą sfery regulacyjnej i realnej transportu – organizacji, nadzoru, finansowania, kształtowania oferty usługowej itd.
W książce tej Czytelnik znajdzie zagadnienia związane m.in. z:
- aspektami organizacyjno-prawnymi funkcjonowania transportu regionalnego,
- dostępnością transportową,
- systemem pasażerskiego transportu regionalnego w Polsce (w ujęciu gałęziowym),
- systemem pasażerskiego transportu regionalnego za granicą itd.
Podręcznik ten kierowany jest do studentów różnych rodzajów studiów (uniwersyteckich, politechnicznych, ekonomicznych) z wykładanymi przedmiotami typu:ekonomika transportu różnych rodzajów, systemy transportowe, transport regionalny, transport międzynarodowy, usługi publiczne.
Patroni wydania:

Główną wartością pracy jest to, iż Autorzy podjęli się próby podejścia systemowego i kompleksowo wskazali na powiązane ze sobą elementy systemu pasażerskiego transportu regionalnego. Aktualność i istotność przygotowywanej do druku publikacji nie budzi wątpliwości, zarówno w aspekcie uwarunkowań regulacyjnych, a dokładnie liberalizacyjnych w Polsce po 2009 r., ale też w związku z opublikowanym w 2017 r. Pakietem mobilności w Unii Europejskiej, który szczególnie w drugiej części dotyczy transportu pasażerskiego. (…) Warto dodać, że tekst książki napisany jest w sposób komunikatywny. Nie ulega wątpliwości, że książka pod red. E. Załogi i T.Kwarcińskiego stanowi ważny wkład do dyskusji na temat rozwoju pasażerskiego transportu, w szczególnym ujęciu regionalnym. Recenzowana monografia zasługuje na publikację także z tego powodu, że do tej pory nikt nie opracował w Polsce w sposób systemowy zagadnień rozwoju tego rynku w formie książkowej. Niniejsza publikacja może być wartościową pozycją dla studentów kierunków ekonomicznych i nauk o zarządzaniu, a również kierunków studiów o charakterze praktycznym z zakresu transportu oraz turystyki. Ugruntowanie rozważań na podłożu prawnym i organizacyjnym sprzyja również wykorzystaniu tej pozycji przez studentów kierunków związanych z administracją, a również prawem w administracji publicznej i gospodarce. Ponadto książka powinna znaleźć odbiorców wśród szerszego grona czytelników zainteresowanych rozwojem transportu pasażerskiego na szczeblu regionów ze względów zawodowych lub hobbystycznych.
dr hab.Monika Bąk,
dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego
Książka jest dobrze przygotowanym podręcznikiem wypełniającym lukę istniejącą w literaturze przedmiotu, pomocnym w zdobyciu wiedzy zarówno przez studentów, jak też pracowników naukowych. Podręcznik jest unikalną pozycją na polskim rynku wydawniczym. Jego mocną stroną jest kompleksowe ujęcie problematyki funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w regionach. Przedstawiono w nim zarówno kwestie społecznego znaczenia transportu regionalnego i popytu na jego usługi, jak też zasady organizacji i finansowania tej formy transportu oraz charakterystykę strony podażowej rynku w ujęciu gałęziowym w Polsce. Uzupełnieniem problematyki jest rozdział dotyczący oceny dostępności transportowej regionu oraz pokazujący rozwiązania przyjęte w wybranych państwach.
dr hab. inż. Anna Mężyk,
prof. nadzw. UTH Rad., Wydział Transportu i Elektrotechniki, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Pasazerski_Transport - 27.pdf(pdf)
91 KB
Pasazerski_Transport - 125.pdf(pdf)
50 KB
Pasazerski_Transport - 183.pdf(pdf)
57 KB
Autorzy i redaktorzy.pdf(pdf)
127 KB
Przeczytaj fragment
Pasazerski_Transport - 27.pdf(pdf)
91 KB
Pasazerski_Transport - 125.pdf(pdf)
50 KB
Pasazerski_Transport - 183.pdf(pdf)
57 KB
Autorzy i redaktorzy.pdf(pdf)
127 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej