Piętnastoletni kapitan
Piętnastoletni kapitan jest powieścią przygodową francuskiego pisarza Juliusza Verne’a należącą do światowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1873 roku na amerykańskim statku „Pielgrzym” płynącym do Afryki. Na skutek dramatycznego zajścia podczas polowania na wieloryba, kapitan i część załogi żaglowca giną. Dowodzenie przejmuje piętnastoletni praktykant Dick Sand. Chłopak postanawia jak najszybciej odwieźć pasażerów do Ameryki. Jednak podstępny handlarz niewolników Negoro, pracujący jako kucharz okrętowy, krzyżuje jego plany i statek kończy kurs w Afryce. Załogę i pasażerów czeka na Czarnym Lądzie wiele niebezpieczeństw i emocjonujących przygód. Stawią im czoła dzięki odważnej i zdecydowanej postawie piętnastoletniego kapitana.
Kreując postać Dicka Sanda, Juliusz Verne stworzył zupełnie nowy typ bohatera, który dla pokoleń młodych czytelników stał się wzorem do naśladowania.
Lektura dla klasy V
Juliusz Verne
ur. 1828
-
zm. 1905
Juliusz Verne, pisarz uznawany za jednego z najważniejszych protoplastów fantastyki naukowej, urodził się 8 lutego 1828 roku w francuskim Nantes. Jego ojciec był prawnikiem, prowadzącym własną kancelarię – to właśnie za namową ojca młody Verne studiował prawo w Paryżu. Próbował również grywać na giełdzie, a także podejmował pierwsze próby literackie. W trakcie studiów, zakochany w teatrze, napisał wiele sztuk teatralnych, a dzięki kontaktom wuja wkroczył na literackie salony, gdzie poznał Aleksandra Dumasa i jego syna. Verne’a łączyła głęboka przyjaźń z Aleksandrem Dumasem (synem) – wspólnie opracowali sztukę „Les Pailles rompues” według pomysłu Verne’a. Jednakże prawdziwą sławę i szanowaną pozycję w świecie literatury przyniosły Verne’owi nie sztuki teatralne, lecz powieści. Ogromny sukces odniósł cykl powieści „Niezwykłe podróże”, zapoczątkowany w 1863 roku, a ukończony w 1905 roku – wiele powieści zostały wydanych już po śmierci autora. Składające się na tę serię powieści należą do nurtu fantastyczno-naukowego i podróżniczo-przygodowego. Jak pisał Verne w swoim wspomnieniach, za pomocą powieści chciał odmalować cały świat i przeżywane przez bohaterów przygody w różnych krajach. Sam Verne dużo podróżował – łącznie odwiedził 15 krajów europejskich i odbył podróż na statku parowym do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Zgromadza dzięki podróżom i ogromnym oczytaniu pisarza wiedza pomogła mu w tworzeniu powieści – na potrzeby swoich książek Verne stworzył nawet zbiór fiszek z różnymi informacjami z zakresu techniki, historii oraz geografii. Ponadto Verne był wielkim miłośnikiem żeglarstwa i posiadał kolejno trzy statki, na których często pisał. Do najsłynniejszych powieści Verne’a należą: „Pięć tygodni w balonie”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, „ W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy też „Tajemnicza wyspa”.