Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Najważniejszą zaletą niniejszej publikacji jest łączne, całościowe ujęcie najważniejszych zagadnień mechaniki ciał stałych i płynów w jednym opracowaniu, w tym dotyczące:
-
mechaniki punktu materialnego, układu punktów materialnych i ciała sztywnego,
-
mechaniki ośrodków ciągłych,
-
teorii sprężystości i termosprężystości,
-
akustyki stosowana,
-
mechaniki budowli i konstrukcji,
-
mechaniki płynów,
-
mechaniki atmosfery ziemskiej,
-
termomechaniki budowlanej.
Autor zamieścił w niej liczne przykłady dotyczące statyki, dynamiki i termomechaniki ciał stałych i płynów oraz tablice wartości oraz charakterystyki różnych wielkości geometrycznych, mechanicznych i fizycznych, które stanowią dużą pomoc w praktycznych zastosowaniach różnych działów mechaniki ciał stałych i płynów.
Niniejsza monografia jest pomyślana głównie jako pomoc dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych różnych wydziałów wyższych uczelni technicznych. Mogą z niej korzystać także inżynierowie projektanci oraz osoby zajmujące się modelowaniem i obliczeniami komputerowymi z zakresu tzw. stosowanej mechaniki ciał stałych i płynów.
Patroni:
Monografię Profesora Andrzeja Flagi oceniam wysoce pozytywnie, z uwagi na szczególnie obszerny zakres tematyczny materiału oraz wysoce cenne i bezdyskusyjne zawartości merytoryczne. Autor jest pracownikiem akademickim wyjątkowo pracowitym, czego dowodem są jego i inne wielkie objętościowo monografie i podręczniki. Monografia ta ma i inną zaletę, bowiem potencjalny Czytelnik może czytać poszczególne rozdziały oddzielnie, niezależnie od innych. Wydana monografia wypełnia istniejąca lukę literatury z tematyki przede wszystkim mechaniki płynów i powinna służyć studentom i doktorantom wydziałów inżynierii lądowej naszych politechnik.
Prof. Wacław Szcześniak,
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Instytut Dróg i Mostów, Zakład Mechaniki Teoretycznej i Mechaniki Nawierzchni Komunikacyjnych
Mechanika plynow - 150-151.pdf(pdf)
113 KB
Mechanika plynow - 66-67.pdf(pdf)
95 KB
Mechanika plynow - 30-31.pdf(pdf)
147 KB
Mechanika plynow - 52-53.pdf(pdf)
124 KB
Andrzej Flaga
Prof. dr hab. inż.;
Profesor pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej jako asystent (1973-1980), adiunkt (1980-1989), docent (1989-1990). W roku 1990 rozpoczął pracę w Politechnice Lubelskiej, obejmując kierownictwo Katedry Mechaniki Budowli. Na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej prof. Andrzej Flaga pracował do roku 2010, najpierw na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od roku 1999 profesora zwyczajnego. W roku 2009 powrócił na pierwsze miejsce pracy do swojej macierzystej uczelni, w której utworzył unikalne w Polsce Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, którym kieruje do dzisiaj.
W swoim dorobku ma ponad 10 książek i monografii związanych z aerodynamiką budowli i inżynierią wiatrową. Jest także autorem lub współautorem ponad 260 publikacji naukowych dotyczących głównie: inżynierii wiatrowej, aerodynamiki budowli, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi, inżynierii śniegowej i dynamiki budowli.
Był kierownikiem zespołów, głównym autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowo-badawczych, kilkudziesięciu ekspertyz i opinii naukowo-technicznych oraz 14 grantów w dziedzinach: aerodynamiki, dynamiki budowli, inżynierii wiatrowej, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi oraz inżynierii śniegowej.
Za działalność naukową prof. Andrzej Flaga otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień: ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w tym ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, ministra infrastruktury oraz Nagrodę im. prof. Stefana Bryły przyznawaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Był także laureatem 6 nagród za osiągnięcia naukowe przyznanych przez rektora Politechniki Lubelskiej, a także 6 analogicznych nagród rektora Politechniki Krakowskiej. (za http://www.pollub.pl)