Projektowanie nieliniowych układów sterowania
To unikatowa na polskim rynku wydawniczym publikacja traktująca o skutecznych metodach projektowania nieliniowych układów sterowania, które mogą być stosowane w automatyce przemysłowej, robotyce, sterowaniu ruchem i w wielu innych obszarach automatyki.
Początkowe rozdziały zawierają starannie zebrany i skondensowany materiał z zakresu stabilności układów nieliniowych, który mieści się w standardzie kształcenia na studiach II stopnia kierunków typu Automatyka i Robotyka. Kolejne rozdziały prezentują metody projektowania, które mogą być z powodzeniem przyswojone przez studentów wyższych lat, a stosowane i twórczo rozwijane przez doktorantów, naukowców i projektantów układów sterowania.
Wybrane metody sterowania nieliniowego są omówione w wyczerpujący, monograficzny sposób, a część rozdziałów zawiera wyniki całkowicie oryginalne i nigdy niepublikowane. Szczególny nacisk położono na aspekty praktycznego zastosowania proponowanych metod sterowania nieliniowego.
Adresatami książki są studenci studiów drugiego stopnia kierunku automatyka i robotyka oraz kierunków pokrewnych jak mechatronika, dyplomanci oraz doktoranci zajmujący się zagadnieniami sterowania nieliniowego, a także inżynierowie i projektanci układów sterowania, którzy coraz częściej dostrzegają szansę uzyskania przewagi konkurencyjnej swoich firm i zespołów, dzięki zastosowaniu metod sterowania nieliniowego. Książka może być także interesująca dla słuchaczy studiów doktoranckich i badaczy związanych z matematyką stosowaną oraz z ekonomią, w której zaniedbywane wcześniej modele nieliniowe w ostatniej dekadzie zaczęły cieszyć się rosnącą popularnością.
Patroni medialni:
Praca jest kompletna i napisana w taki sposób, aby było możliwe prześledzenie rozumowania autorów bez konieczności poszukiwania wyników cząstkowych w innych pozycjach bibliograficznych. Prac omawiających podobna tematykę jest wiele, jednak są to zazwyczaj wyniki cząstkowe, dotyczące specyficznych i starannie dobranych obiektów, bez waloru ogólności. Metoda „backsteppingu” jest szeroko stosowana w dziedzinie automatyki, a zwłaszcza w robotyce, gdzie obiekty poddane sterowaniu są zawsze ściśle nieliniowe. (…) [Ta kompletność książki] zadecydowała o tym, że będzie się ona znakomicie nadawała jako podręcznik dla studentów i materiał źródłowy dla pracowników uczelni technicznych.
dr hab. inż. Alicja Mazur,
Politechnika Wrocławska
Projektowanie_nieliniowych - 55-56.pdf(pdf)
43 KB