Przy kasie i bez kasy Relacja z pieniędzmi i posiadaniem
Przy kasie i bez kasy. Relacje z pieniędzmi i posiadaniem. Karty do pracy z dziećmi i młodzieżą z klas 4-8.
*
Mam na imię Angelika i jestem psycholożką i psychoterapeutką. Pracuję z dorosłymi, dziećmi, młodzieżą oraz z całymi rodzinami – pomagam ludziom w różnym wieku radzić sobie w kryzysach i rozumieć ich własne emocje.
Możesz być zatem nieco zdziwiony, że książka, który właśnie przeglądasz, jest poświęcona zagadnieniu, które raczej nie kojarzy się z obszarem pracy psychologów – bo przecież jest o pieniądzach.
Oczywiście Twoje zdziwienie będzie zrozumiałe.
Pieniądze i dobra materialne to jednak temat, który dotyczy nie tylko ludzi pochylających się nimi zawodowo, czyli na przykład ekonomistów. To, jak podchodzimy do tematu pieniędzy, w jaki sposób je wydajemy i oszczędzamy, czy zależy nam na nich czy nie, co o pieniądzach mówi się w naszej rodzinie – to wszystko wiąże się z naszym życiem wewnętrznym, z naszą psychiką. I dlatego właśnie psychologowie i psychoterapeuci, tacy jak ja, również zajmują się tym tematem.
Ten materiał powstał nie tylko po to, by przybliżyć Ci niektóre ważne pojęcia z obszaru finansów i wspomóc Cię w planowaniu wydatków (choć to również jest bardzo ważne). Mam nadzieję, że ułatwi Ci on także refleksję nad tym, jaką rolę w życiu Twoim i Twojej rodziny odgrywają dobra materialne. Pomogę Ci – jeśli będziesz tego chciał – nauczyć się myśleć o pieniądzach, bogactwie i biedzie w sposób realistyczny – czyli nie uzależniać swojego szczęścia i poczucia własnej wartości od tego, ile posiadasz.
Zanim przejdziemy dalej, pamiętaj, proszę: biedny czy bogaty – jesteś wartościowy!
Wybrane zagadnienia:
- Pieniądze, czyli co?
- Stosunek do pieniędzy w mojej rodzinie
- Oszczędzanie pieniędzy
- Moje wydatki i oszczędności
- Co mogę za to kupić? Wartość pieniądza
- Dyskusje o pieniądzach
- Moje dobroczynność