MENU

Psychopedagogiczne uwarunkowania odroczenia decyzji o rozwodzie. Porównanie małżonków rozwodzących się i zawieszających postępowanie rozwodowe

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: 2019

  • Autor: Weronika Juroszek

  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 25,20 zł
17,64
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Psychopedagogiczne uwarunkowania odroczenia decyzji o rozwodzie. Porównanie małżonków rozwodzących się i zawieszających postępowanie rozwodowe

Problematyka przeprowadzonych badań mieści się w obszarze uwarunkowań konfliktu rozwodowego i radzenia sobie z nim. Przedmiotem badań są czynniki warunkujące odroczenie decyzji o rozwodzie (przejawiającego się zawieszeniem postępowania rozwodowego).

Przyjęto, że trwałość małżeństwa jest wartością, którą należy chronić, stąd ważne są te działania małżonków, które mają na celu odbudowę więzi małżeńskiej. Do takich działań należy zawieszenie postępowania rozwodowego. Analizowano, jakie czynniki warunkują podjęcie decyzji o zawieszeniu. W tym celu zdecydowano się porównać małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe z tymi, którzy podjęli ostateczną decyzję o rozwodzie.

W przeprowadzonych badaniach przyjęto, że istnieją określone uwarunkowania zawieszenia postępowania rozwodowego. Są one następujące: dojrzałość do małżeństwa, pełna rodzina pochodzenia, staż małżeński, dochody, czas trwania sesji mediacyjnych, zaangażowanie w sprawę rozwodową adwokata, udział w terapii.

W opracowaniu wykorzystano strategię ilościową. Prawidłowości uzyskane metodą analizy statystycznej dały pewien ogólny obraz sytuacji rozwodzących się małżonków i umożliwiły konfrontację wyników z założeniami statystycznego modelu. Prawidłowości te zostały uzupełnione wypowiedziami małżonków, które nadały nowego znaczenia wynikom uzyskanym w ramach analizy statystycznej i dostarczyły ciekawych możliwości ich interpretacji. Dodatkowo wypowiedzi te wzbogaciły treści zawarte w niniejszej pracy, gdyż opinie indywidualnego człowieka nieraz bardziej przemawiają do czytelnika niż „suche” dane statystyczne.

W niniejszym opracowaniu przyjęto, że małżeństwo jest wartością, stąd też jako szczególnie ważne jawią się czynniki leżące u podstaw decyzji o wstrzymaniu procesu rozwodowego na pewien czas w celu naprawienia naderwanych więzi. Rezultaty przeprowadzonych badań potwierdziły wszystkie weryfikowane hipotezy, okazało się więc, że zarówno dojrzałość małżonków (w tym odpowiedzialność), pełna rodzina pochodzenia, dłuższy staż małżeński, wyższe dochody, krótsze sesje mediacyjne oraz deklaracja udziału w terapii sprzyjają zawieszeniu postępowania rozwodowego. Z kolei decyzja o rozwodzie współwystępuje z deklaracją ciąży przedmałżeńskiej i wynajmowaniem pełnomocnika w mediacji. W odpowiedzi na postawione pytania badawcze wyszczególniono też przyczyny, które w opinii badanych małżonków miały decydujący wpływ na pogorszenie się relacji małżeńskich i tym samym sprzyjały rozwodowi, a nie zawieszeniu postępowania rozwodowego. Są one następujące (wymieniono od najczęściej do najrzadziej deklarowanych): zdrada, ingerencja teściowej, uzależnienie, problemy z pracą, narodziny dziecka, dziecko z poprzedniego związku, choroba i niepełnosprawność w rodzinie, ingerencja teścia, poronienie, wyjazd za granicę, inne. Rezultaty analizy statystycznej ujawniły następujące przyczyny pogorszenia się relacji małżeńskich istotnie różnicujące grupę rozwodzącą się i zawieszającą postepowanie rozwodowe: zdrada, uzależnienie, problemy z pracą, narodziny dziecka.

Niniejsza praca ma służyć lepszemu zrozumieniu osób zgłaszających się do mediatora. Jeśli osobą czytającą tę książkę jest mediator rodzinny, to być może wpłynie ona korzystnie na jego sposób prowadzenia mediacyjnej rozmowy oraz umiejętność pomocy małżonkom deklarującym poważny kryzys małżeński. Chodzi o to, by potrafili się oni wzajemnie rozumieć i szanować, zwłaszcza, że najczęściej wspólnie wychowują dzieci. Warto też podkreślić, że postaw małżonków rozwodzących się nie można traktować w kategoriach czarno-białych, gdyż wśród małżonków rozwodzących są też i tacy, którzy nie chcą rozwodu, jednak przystają na niego pod wpływem zdecydowanej, nieprzejednanej postawy drugiej strony. W kolejnych badaniach warto więc uwzględnić postawę małżonków wobec rozwodu dokonując szczegółowej analizy woli naprawy relacji małżeńskich.

W pracy przytoczono wiele szczegółowych problemów doświadczanych przez małżonków w kryzysie rozwodowym. Znajomość tych problemów, jak i prób ich rozwiązania, może być wykorzystywana podczas różnych spotkań i warsztatów mających na celu kształtowanie prawidłowych postaw wobec małżeństwa i rodziny. Warto też rozważyć wykorzystanie pewnych ilustracji problemów w opracowywaniu programów wychowawczych dla szkół, przygotowujących młodych ludzi do życia w małżeństwie.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp / 11

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

1. Dojrzałość psychiczna do małżeństwa
1.1. Rodzaje dojrzałości psychicznej ze szczególnym
uwzględnieniem dojrzałości emocjonalnej / 17
1.1.1. Kategorie dojrzałości emocjonalnej / 18
1.1.2. Empatia i ofiarność jako cechy dojrzałości do małżeństwa / 19
1.2. Dojrzałość w świetle wybranych teorii rozwoju psychicznego / 21
1.2.1. Dojrzałość jako umiejętność rozwiązywania kryzysów rozwojowych / 22
1.2.2. Dojrzałość jako umiejętność realizacji zadań rozwojowych / 25
1.3. Konflikty na poszczególnych etapach małżeństwa / 29
1.3.1. Faza przedmałżeńska (tzw. faza zerowa) / 30
1.3.2. Małżeństwo bez dzieci / 30
1.3.3. Małżeństwo z małym dzieckiem / 31
1.3.4. Rodzina z dzieckiem w wieku dorastania / 32
1.3.5. Rodzina z dziećmi przygotowującymi się do opuszczenia domu / 33
1.3.6. Małżonkowie w fazie „pustego gniazda” / 33

2. Wartości i ich znaczenie w życiu małżonków
2.1. Charakterystyka wartości / 35
2.2. Wychowanie do wartości / 38
2.3. Przygotowanie do małżeństwa z uwzględnieniem problematyki aksjologicznej / 40
2.3.1. Dalsze przygotowanie do małżeństwa / 40
2.3.2. Bliższe przygotowanie do małżeństwa / 45
2.3.3. Bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa / 47
2.4. Odpowiedzialność w małżeństwie / 49
2.4.1. Ujęcie odpowiedzialności w wybranych dyscyplinach / 51
2.4.2. Funkcja kontrolna poczucia odpowiedzialności / 55
2.5. Religijność jako czynnik sprzyjający trwałości małżeństwa / 55
2.6. Wartość trwałości małżeństwa / 57

3. Rozwód jako problem społeczny
3.1. Dane statystyczne dotyczące rozwodów w Polsce / 61
3.1.1. Ogólna liczba rozwodów / 61
3.1.2. Liczba rozwodów na tysiąc nowo zawartych małżeństw / 61
3.1.3. Liczba rozwodów w zależności od czasu trwania małżeństwa / 62
3.1.4. Liczba rozwodów w / 2014 r. w zależności od wieku małżonków / 62
3.1.5. Liczba rozwodów w / 2014 r. według orzeczenia o winie / 63
3.1.6. Liczba rozwodów w / 2014 r. według wniesionego powództwa / 64
3.2. Przyczyny konfliktu rozwodowego / 64
3.3. Psychospołeczne konsekwencje rozwodów dla rodziców i dzieci – stan badań / 69
3.3.1. Okresy rozwojowe i towarzyszące im trudności w rozwoju psychospołecznym dziecka jako reakcja na rozwód rodziców / 69
3.3.2. Konsekwencje rozwodu dla małżonków / 72
3.4. Mediacja a konflikt rozwodowy / 74
3.4.1. Pojęcie, cechy charakterystyczne i etapy mediacji / 74
3.4.2. Mediacja jako forma rozwiązania konfliktu rozwodowego / 77
3.4.3. Zawieszenie postępowania rozwodowego / 79

CZĘŚĆ METODOLOGICZNA

4. Metodologia badań własnych
4.1. Problematyka, pytania, hipotezy i cele badawcze / 83
4.2. Badania pilotażowe / 85
4.3. Metody zbierania danych / 85
4.3.1. Wywiad nr 1 / 86
4.3.2. Wywiad nr 2 / 86
4.4. Zmienne badawcze i ich operacjonalizacja oraz strategia badań / 86
4.4.1. Zmienne i ich operacjonalizacja / 86
4.4.2. Strategia badań własnych / 87
4.5. Procedura badań i zastosowane narzędzia statystyczne / 88
4.6. Charakterystyka badanej grupy / 88
4.6.1. Wiek zawarcia małżeństwa / 89
4.6.2. Wiek małżonków / 90
4.6.3. Wykształcenie / 90
4.6.4. Zamieszkanie / 92
4.6.5. Powództwo a płeć / 92
4.6.6. Liczba potomstwa / 93
4.6.7. Liczba rodzeństwa / 95
4.6.8. Stan cywilny badanych małżonków w momencie zawarcia małżeństwa / 96

CZĘŚĆ EMPIRYCZNA WERYFIKACJA HIPOTEZ BADAWCZYCH
5. Dojrzałość psychiczna do małżeństwa a odroczenie decyzji o rozwodzie
5.1. Empatia / 101
5.2. Dbanie o dobro potomstwa / 102
5.3. Dbanie o finanse rodziny / 104
5.4. Wola przebaczenia / 105
5.5. Pomoc, szczególnie w sytuacjach trudnych / 108
5.6. Wierność / 109
5.7. Odpowiedzialność w małżeństwie / 111
5.7.1. Dotrzymywanie zobowiązań, w tym tych wynikających z przysięgi małżeńskiej / 111
5.7.2. Poczucie winy w sytuacji skrzywdzenia członków rodziny / 113
5.7.3. Branie na siebie konsekwencji swoich działań / 114
5.7.4. Dążenie do naprawienia wyrządzonych krzywd / 115
6. Rola rodziny pochodzenia i czasu spędzonego razem przed małżeństwem dla odroczenia decyzji o rozwodzie
6.1. Rodzina pochodzenia a odroczenie decyzji o rozwodzie – porównanie małżonków rozwodzących się i zawieszających postępowanie rozwodowe / 117
6.2. Ciąża przedmałżeńska jako problem psychopedagogiczny / 123
6.2.1. Ciąża przedmałżeńska a rozwód / 125
6.2.2. Brak deklaracji ciąży przedmałżeńskiej a odroczenie decyzji o rozwodzie / 128
7. Znaczenie stażu małżeńskiego i dochodów
małżonków dla trwałości małżeństwa
7.1. Staż małżeński / 131
7.1.1. Krótki staż małżeński a rozwód / 132
7.1.2. Długi staż małżeński a odroczenie decyzji o rozwodzie / 136
7.2. Dochody małżonków / 139
7.2.1. Dochody małżonków jako prawdopodobna przyczyna konfliktów w rodzinie / 140
7.2.2. Rola dojrzałości w przezwyciężeniu problemów finansowych a zawieszenie postępowania rozwodowego / 147
8. Przebieg procesu mediacyjnego a odroczenie decyzji o rozwodzie
8.1. Czas trwania sesji / 149
8.1.1. Deprecjonowanie wartości małżeństwa w grupie małżonków rozwodzących się / 151
8.1.2. Odpowiedzialność za utrzymanie małżeństwa w grupie małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe / 152
8.2. Wynajęcie adwokata a odroczenie decyzji o rozwodzie – porównanie małżonków rozwodzących się i zawieszających postępowanie rozwodowe / 155
8.3. Deklaracja udziału w terapii / 158
8.3.1. Dystansowanie się od relacji małżeńskiej i terapii w grupie małżonków rozwodzących się / 159
8.3.2. Wola uczestnictwa w terapii w celu odbudowy zerwanych więzi w grupie małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe / 162

ODPOWIEDŹ NA PYTANIA BADAWCZE DOTYCZĄCE PRZYCZYN POGORSZENIA SIĘ WIĘZI MAŁŻEŃSKIEJ
9. Przyczyny pogorszenia się relacji małżeńskich istotnie różnicujące grupę małżonków rozwodzących się i zawieszających postępowanie rozwodowe: zdrada, uzależnienie, problemy z pracą, narodziny dziecka
9.1. Zdrada / 169
9.1.1. Destrukcyjny wpływ zdrady na relacje małżeńskie w grupie małżonków rozwodzących się – ujęcie aksjologiczne / 170
9.1.2. Wola trwania w małżeństwie w grupie małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe / 174
9.2. Uzależnienie / 179
9.2.1. Destrukcyjny wpływ alkoholu na relacje małżeńskie w grupie osób rozwodzących się / 180
9.2.2. Odpowiedzialność za przezwyciężenie problemu uzależnienia w grupie osób zawieszających postępowanie rozwodowe / 184
9.3. Problemy z pracą / 186
9.3.1. Deprecjonowanie wartości małżeństwa w grupie małżonków rozwodzących się / 186
9.3.2. Dojrzałość w sytuacji problemów z pracą w grupie małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe / 194
9.4. Narodziny dziecka / 199
9.4.1. Narodziny dziecka jako przyczyna konfliktu rozwodowego w grupie małżonków rozwodzących się / 200
9.4.2. Dojrzałość małżonków zawieszających postępowanie rozwodowe a narodziny dziecka / 207
10. Pozostałe przyczyny pogorszenia się relacji małżeńskich
10.1. Ingerencja teściowej / 211
10.2. Dziecko z poprzedniego związku / 221
10.3. Choroba i niepełnosprawność w rodzinie / 226
10.4. Ingerencja teścia / 233
10.5. Poronienie / 237
10.6. Wyjazd za granicę / 239
Podsumowanie / 247
Zakończenie / 265

Załączniki
Zał. nr 1 / 269
Zał. nr 2 / 270

Bibliografia / 271
Summary / 295
Résumé / 299
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

80,50 zł
103,20 zł

Kodeks postępowania administracyjnego

Komentarze pod każdym artykułem zawierają analizę najważniejszych zagadnień z zakresu całej procedury administracyjnej. Wybrano kluczowe orzeczenia sądów, a także tezy doktryny. W ten sposób scharakteryzowano poszczególne problemy ...
34,65 zł
45,00 zł

Miejska wyspa ciepła w Warszawie - uwarunkowania klimatyczne i urbanistyczne

Klimatem obszarów zurbanizowanych w Polsce zajmuje się – w różnym stopniu – większość klimatologów polskich. Analizowane są wszystkie aspekty wyjątko¬wości klimatu miasta, m.in.: bilans radiacyjny i cieplny, tempera...
17,89 zł
20,80 zł

Dowody cyfrowe – teoria i praktyka kryminalistyczna w polskim postępowaniu karnym

Autor podejmuje próbę zmierzenia się z zagadnieniem wykorzystania dowodu cyfrowego w polskim postępowaniu karnym z perspektywy początku trzeciej dekady XXI wieku. Omawia zarówno zagadnienia natury technicznej, jak i karnoprocesowej, uwzgl...
44,10 zł
49,00 zł

Polskie postępowanie przed sądami administracyjnymi w świetle standardów ETPC

Publikacja napisana na podstawie rozprawy doktorskiej, której głównym celem było przedstawienie polskiego postępowania przed sądami administracyjnymi w świetle standardów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie prawa do r...
49,68 zł
55,20 zł

Ekonomiczne, Organizacyjne i Prawne Uwarunkowania rozwoju rynku motoryzacyjnego w Polsce. Przykłady teorii i praktyki

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił znaczący przełom zarówno w strukturze, formie jak i organizacji rynku motoryzacyjnego w Polsce. Zważywszy na ten fakt, wielu autorów min. Burnewicz J, Ślęzak, M, Bąkowski W, Bronk H., Łuszczak M, ...
228,60 zł
254,00 zł

System Prawa Administracyjnego Procesowego. TOM III. Część 2. Administracyjne postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające

Tom III Systemu Administracyjnego Prawa Procesowego prezentuje dorobek polskiej doktryny w zakresie badań nad prawem regulującym postępowanie organów administracyjnych zmierzających do przymusowego wykonania obowiązków pozostających w zak...
18,92 zł
22,00 zł

Procesy modelowania danych i podejmowania decyzji w architekturze systemowej przedsiębiorstwa

Gospodarowanie informacją jest kluczowym problemem zarządzania ze względu na szybki wzrost ilości przetwarzanych danych, a zwiększające się ryzyko utraty wartości informacji ze względu na wyciek danych i brak zgodności z regulacjami prawnymi. Zasoby da...
108,36 zł
129,00 zł

Postępowanie przed Wojewódzką Komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych

Zagadnienie dochodzenia przez pacjentów roszczeń związanych ze szkodą wyrządzoną w procesie leczenia oraz istota błędu medycznego (lekarskiego) były i nadał pozostają istotnymi problemami rozważań zarówno doktryny, jak i orzecznictwa.
68,40 zł
76,00 zł

Postępowanie cywilne po nowelizacji. Vademecum

Vademecum to jedno z pierwszych na rynku opracowań skierowanych głównie do studentów wydziałów prawa i aplikantów, które w sposób kompleksowy odnosi się do procedury cywilnej z uwzględnieniem stanu prawnego po ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!