Renesans
Renesans po Średniowieczu Teresy Michałowskiej i Młodej Polsce Artura Hutnikiewicza jest kolejnym tomem z serii syntez akademickich Wielkiej Historii Literatury Polskiej. Książka od wielu lat funkcjonuje jako niezastąpione kompendium dla polonistów, nauczycieli i pracowników nauki. W pracy zostały omówione renesansowe prądy umysłowe, literatura polska i obca, teksty literackie i teoretyczne z przykładami interpunkcji utworów. Na tle europejskiej wspólnoty kulturowej autor zaakceptował znaczenie w niej osobowości autorskiej takich polskich twórców, jak Rej, Kochanowski, Modrzewski czy Sęp Szarzyński. Zaletą Renesansu jest żywy tok wykładu i piękna polszczyzna.
Jerzy Ziomek
(1924-1990); urodzony w Dąbrowie Górniczej, doktorat (1951) uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim jako uczeń prof. Tadeusza Mikulskiego. Tamże rozpoczął karierę akademicką, równocześnie związany od początku z Instytutem Badań Literackich PAN. Przeniesiony w roku 1953 na Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pracował tam do końca życia, w ostatnich latach jako kierownik Katedry Teorii Literatury.
Jeden z najwybitniejszych polonistów w swoim pokoleniu, zajmował się historią literatury (renesans, oświecenie), literaturą XX wieku oraz teorią literatury. Bibliografia jego prac liczy ponad 200 pozycji. Ważniejsze książki to: Wizerunki polskich pisarzy katolickich (1963), Powinowactwa literatury (1980), Literatura Odrodzenia (I wyd. 1987) w redagowanej przez autora serii Dzieje Literatury Polskiej (1990), Retoryka opisowa (1990), Prace ostatnie (1994).
Seria WIELKA HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ
Jedyna tego typu seria historycznoliteracka znajdująca się na polskim rynku wydawniczym. Poszczególne tomy cyklu w sposób syntetyczny prezentują, w pełnym zakresie i z uwzględnienien aktualnego stanu wiedzy, polskie piśmiennictwo i literaturę, od średniowiecza do 1945 roku. Ich autorami są najwybitniejsi specjaliści z różnych ośrodków akademickich w kraju.