Romantyzm
Kolejny tom po Średniowieczu, Młodej Polsce i Renesansie z serii Wielkiej Historii Literatury Polskiej. To od dawna oczekiwana synteza najbardziej znaczącej epoki w literaturze polskiej. Autorzy ujęli temat w porządku chronologicznym z uwzględnieni em procesów rozwojowych literatury na tle epoki i wyodrębnieniem ciągów gatunkowych oraz najwybitniejszych indywidualności pisarskich. Podręcznik wzbogacony biogramami, obszerną bibliografią, licznymi ilustracjami w tekście i kolorowymi na wkładce oraz i ndeksami.
Ryszard Przybylski
Urodzony w 1928 roku w Równem na Wołyniu; profesor Instytutu Badań Literackich PAN, eseista, badacz literatury polskiej i rosyjskiej. Autor m.in.: książki
Dostojewski i (1964), wyboru i przekładu szkiców O. Mandelsztama
Słowo i kultura (1972) oraz
Wdzięczny gość Boga. Esej o poezji Osipa Mandelsztama (1980), rozprawy
Klasycyzm, czyli Prawdziwy koniec Królestwa Polskiego (1983) i esejów:
Pustelnicy i demony (1994) oraz
Cień jaskółki. Esej o myślach Chopina (1995). Laureat wielu nagród polskich (Nagroda Wielka Fundacji Kultury za rok 1994, Nagroda PEN Clubu w dziedzinie eseju za rok 1995) i zagranicznych (m.in. Fundacji im. A. Jurzykowskiego, 1991).
Alina Witkowska
Urodzona w Warszawie, profesor Instytutu Badań Literackich PAN. Wybitna znawczyni literatury 1 poł. XIX wieku, zainteresowana zwłaszcza jej kategoriami światopoglądowymi (narodowość, słowiańskość, sielskość) i wizerunkiem polskiej zbiorowości. Autorka m.in. monografii:
Rówieśnicy Mickiewicza. Życiorys jednego pokolenia (1962),
Kazimierz Brodziński (1968),
Mickiewicz. Słowo i czyn (1975 i wyd. nast.),
Towiańczycy (1989), także prac edytorskich w serii
Biblioteka Narodowa. Laureatka nagród polskich (m.in. Sekretarza Naukowego PAN w roku 1976 i 1987) i zagranicznych (Nagroda Fundacji im. Kościelskich 1970).
Seria WIELKA HISTORIA LITERATURY POLSKIEJ
Jedyna tego typu seria historycznoliteracka znajdująca się na polskim rynku wydawniczym. Poszczególne tomy cyklu w sposób syntetyczny prezentują, w pełnym zakresie i z uwzględnienien aktualnego stanu wiedzy, polskie piśmiennictwo i literaturę, od średniowiecza do 1945 roku. Ich autorami są najwybitniejsi specjaliści z różnych ośrodków akademickich w kraju.