Stary Testament w malarstwie
Po czterech tomach Gawęd o sztuce oraz komplementarnym wobec nich tomie Gawędy o sztuce sakralnej Bożena Fabiani skupia się na tradycji starotestamentowej w sztuce europejskiej. Autorka sięga do korzeni sztuki religijnej, pokazuje ciągłość wątków, które przewijają się przez malarstwo, grafikę i rzeźbę do początku XX wieku, a czasem nawet do współczesności.
Stary Testament zawiera opowieści zadziwiające, niezrozumiałe, wzniosłe i okrutne, tętniące życiem i emocjami – i wszystko to autorka obserwuje na obrazach. Tropi przy tym realia związane zarówno z epoką żydowskich patriarchów i królów, jak i z czasami artystów podejmujących tematy biblijne. Przygląda się, jak w ciągu wieków radzono sobie z trudnościami w wyobrażeniu człowieka i żywiołów, jak ukazywano potężne emocje bohaterów biblijnych. Ściśle wiąże historię z obrazem, wyjaśnia jego treść, pokazuje podejście malarza do tematu.
Bożena Fabiani
Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1963), doktor nauk humanistycznych (1974), długoletni wykładowca historii kultury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975–2005), historyk, pisarka, poetka, pedagog, nauczyciel akademicki, tłumaczka i popularyzatorka wiedzy o sztuce. Autorka książek historycznych, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz utworów poetyckich. W kręgu jej zainteresowań znajdują się: kultura i sztuka baroku, dzieje chrześcijańskiego Rzymu, kultura staropolska oraz biografie najbardziej znanych artystów. W latach 2000–2010 popularyzowała zagadnienia z zakresu historii sztuki na antenie 2 Programu Polskiego Radia w audycji Ewy Prządki „W stronę sztuki”. Wygłosiła wtedy około 300 gawęd. Część z nich – przejrzana i rozszerzona – znalazła się w serii książek „Gawędy o sztuce” .
Seria Gawędy o sztuce
Zachęcamy do lektury książek Bożeny Fabiani z serii gawęd o sztuce. Ta niezwykła kolekcja jest niepowtarzalnym przewodnikiem po dziełach malarstwa, jak również rzeźby – od antyku do współczesności. Autorka uczy, jak oglądać obrazy, tłumaczy ich treść, pokazuje podejście malarza do tematu – tak różne w zależności od epoki oraz indywidualnych cech artysty. Przywraca widzeniu to, co zazwyczaj pozostaje poza zasięgiem naszego spojrzenia, choć przecież nie jest ukrywane. Zdradza z jednej strony zaciekawienie stanem ducha bohaterów, z drugiej – takimi drobiazgami jak wykończenie obrusa, rzęsy wokół oczu aniołów czy sposób, w jaki porzucono płaszcz. Dzięki takiemu objaśnieniu niemej poezji malarstwa czytelnik może całkowicie pogrążyć się w świecie wykreowanym przez obraz. Miłośnicy sztuki będą czerpali wiele przyjemności z lektury tych książek, odnajdując w nich rozmaite wymiary: literackie i malarskie, a także mając w pamięci głos autorki dobrze znany z radia – Bożena Fabiani, która przez wiele lat popularyzowała wiedzę o sztuce w programie II Polskiego Radia w cyklu audycji W stronę sztuki.
Wybrane tytuły są dostępne także w wersji do słuchania – w formie audiobooków.
Zobacz wszystkie tytuły w serii »