Szkice o kwestiach żydowskich
Gdyby ktoś powiedział mi czterdzieści lat temu, że kiedyś wydam książkę pod tytułem Szkice o kwestiach żydowskich, uznałbym to wyłącznie za możliwość logiczną, a nie realną. O swoich korzeniach żydowskich dowiedziałem się około 1980 r., a więc już jako człowiek w sile wieku. Wprawdzie dalej piszę na ten temat w kilku miejscach, uważam za stosowne rzecz przedstawić sumarycznie.
Jan Woleński
Fragment Wstępu
Jan Woleński
Profesor zwyczajny filozofii w Uniwersytecie Jagiellońskim, przedstawiciel filozofii analitycznej.
Kontynuator tradycji szkoły lwowsko-warszawskiej w sposobie i problematyce filozofowania. Zajmuje się epistemologią, historią logiki, zastosowaniami logiki w filozofii oraz filozofią prawa. Publicysta zabierający głos w różnych sprawach publicznych i apelujący o ich racjonalne dyskutowanie i rozwiązywanie.
Opublikował ponad 1400 pozycji, w tym 20 książek i 450 artykułów. Jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich filozofów na arenie międzynarodowej (ponad 400 prac w językach obcych; został wybrany do Institut International de Philosophie, prestiżowej organizacji grupującej 100 filozofów z całego świata). Członek m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki (przewodniczący 1999-2001), Polskiego Towarzystwa Matematycznego, European Society of Analytic Philosophy (prezydent w kadencji 2005-2008), Aristotelian Society, American Mathematical Society i Association for Symbolic Logic.
Ważniejsze publikacje to: Z zagadnień analitycznej filozofii prawa (1980), Filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska (1985; wyd. ang. – 1989, wyd. ros. – 2004), Metamatematyka i epistemologia (1994), W stronę logiki (1996), Szkoła lwowsko-warszawska w polemikach (1997), Essays in the History of Logic and Logical Philosophy (1999), Granice niewiary (2004).