Termomodernizacja budynków. Ocena efektów energetycznych
Oszczędzanie energii jest jednym z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Polityka polegająca na stopniowym zaostrzaniu wymagań budowlanych, dotyczących przede wszystkim izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych wpływa głównie na poprawę efektywności energetycznej budynków nowo wznoszonych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nowe budynki, oddawane corocznie do użytkowania, stanowią około 2% ogółu budynków użytkowanych w Polsce, znacząca poprawa krajowego bilansu energetycznego oraz ograniczenie wydatków na eksploatację budynków możliwe jest tylko dzięki poprawie jakości energetycznej budynków wzniesionych przed i w pierwszych latach po transformacji ustrojowej, które charakteryzowały się większym zużyciem energii na ogrzewanie.
Niniejsza publikacja traktuje zagadnienie termomodernizacji w sposób kompleksowy. Wskazuje, które działania i w jakiej kolejności należy wykonać oraz w jaki sposób ocenić uzyskiwane dzięki nim oszczędności energetyczne. Zaprezentowane sposoby obliczania efektów termomodernizacji podzielone zostały na dwie części – oszczędności gwarantowanych, których wielkość zależy tylko od warunków klimatycznych w danym sezonie ogrzewczym oraz oszczędności, których wielkość wynika ze sposobu użytkowania przestrzeni ogrzewanej budynku. Wykazano, że dostosowanie instalacji ogrzewczej do zmniejszonych strat ciepła budynku ma istotny wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej termomodernizacji. Podane zostały wskazówki dotyczące kolejności przeprowadzania działań termomodernizacyjnych, metody oceny wentylacyjnych strat ciepła oraz słonecznych zysków ciepła, będące oryginalnym dorobkiem naukowym autora.
Książka skierowana jest do osób zajmujących się oceną energetyczną budynków oraz wykonawców prac termomodernizacyjnych, a także właścicieli budynków jednorodzinnych i zarządców nieruchomości.
Patroni medialni:

Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że dotychczas nie uwzględniano w analizie termomodernizacji wpływu zwiększenia izolacji cieplnej przestrzeni ogrzewanej na warunki mikroklimatu w okresie letnim. Autor zwrócił słusznie uwagę na niebezpieczeństwo wzrostu temperatury wewnętrznej w okresie letnim do poziomu, który wymagać będzie chłodzenia. Powoduje to obniżenie charakterystyki energetycznej budynku, a w konsekwencji wzrost nakładów inwestycyjnych na modernizację i koszty eksploatacyjne. Poruszone przez Autora problemy są bardzo ważne i aktualne, dotyczą bowiem oceny efektów energetycznych związanych z termomodernizacją budynków. Nabiera to szczególnego znaczenia w czasie, kiedy problem oszczędności energii odgrywa tak ważną rolę. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że Autor opracowania jest osobą legitymującą się bardzo dużym doświadczeniem i wiedzą wyniesioną z wieloletniej działalności zawodowej. Należy również podkreślić, że w opracowaniu nawiązywano do aktualnych przepisów prawnych i technicznych obowiązujących w kraju, jak i w dyrektywach Unii Europejskiej, a także uznanych w Polsce norm międzynarodowych. Opracowanie jest adresowane do szerokiego grona osób związanych bezpośrednio lub pośrednio z oceną efektów energetycznych budynków poddanych termomodernizacji. Przedstawiona pozycja ma wartość poznawczą, jak i praktyczną i może przynieść korzyści ekonomiczne oraz przyczynić się do uniknięcia poważnych błędów technicznych.
Prof. dr hab. inż. Piotr Klemm,
Politechnika Łódzka