Wiersze wybrane
Nowy wybór poezji Wisławy Szymborskiej poszerzony został o pełne tomy "Chwila" i "Dwukropek". Książka ukazuje się w twardej oprawie z wyklejanką Poetki na okładce i w zmienionej szacie graficznej. Wiersze wybrane wprowadzają czytelnika w świat poezji Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej powagi. W książce znalazły się utwory z niewydanego zbioru z 1945 r. i z tomów: "Dlatego żyjemy", "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Sól", "Sto pociech", "Wszelki wypadek", "Wielka liczba", "Ludzie na moście", "Koniec i początek", "Chwila" oraz "Dwukropek". Książka zawiera także Odczyt Noblowski Poetki, zatytułowany "Poeta i Świat".
Wisława Szymborska
ur. 1923
-
zm. 2012
Wisława Szymborska (ur. 2.07.1923, zm. 1.02.2012) – poetka, tłumaczka, krytyczka. W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
Pierwsze opowiadania oraz wiersze napisała w czasie drugiej wojny światowej. Należała do działającej w latach 1945–1946 grupy literackiej Inaczej, zaliczano ją też do pokolenia „pryszczatych”, propagujących realizm socjalistyczny. Ze względu na trudną sytuację materialną nie dokończyła studiów rozpoczętych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiutem książkowym był wydany w 1952 roku tomik wierszy pt. Dlatego żyjemy. Tomy Chwila, Dwukropek oraz Tutaj zostały nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Szymborska należała do Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Książki noblistki przetłumaczono na 42 języki. W 2011 roku poetka została uhonorowana Orderem Orła Białego, obok najważniejszej nagrody literackiej – Nagrody Nobla – zdobyła również wiele innych wyróżnień, m.in. Nagrodę Kościelskich, Nagrodę Goethego czy Nagrodę Lindego. Od 2013 roku przyznawana jest Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej.
Źródło zdjęcia: By Chancellary of the President of Poland [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons